äٳܲ
äٳܲ kevadsemestril 2025
Ӱ galerii ja Mare galerii
Jander Tappo “Cut Srut”
Mare Galerii, Mare I korrus
“Cut. Strut” on maali seeria mille iga teose stilistika on inspireeritud popkultuuri nähtuste poolt nagu film ja arvutimängud. Autor katsetas ka plakati disiaini ja maali elementide koos kasutamist, koostades igale maali alusele vastavad stenstlid koos fondi ja lööklausega, mis seostuvad valitud keelega.
Jander Tappo on BFMi integreeritud kunst, muusika ja multimeedia (IKUMUMU) eriala tudeng. Kunstnikuna otsib ta väljendusvõimalusi maalis, graafikas ja filmis, pürgides eemale reaalsusest ja toetudes fantaasiale. Autori eesmärgiks on taaslavastada seda ilu mida võib näha heas filmistseenis, animatsiooni kaadrite seerias või raamatu teksti köitvas kirjelduses.
“IKUMUMU graafika 2025”, kuraator Krista Simson
Ӱ galerii, Mare II korrus
Käesoleval kevadel osalesid BFM IKUMUMU eriala tudengid Graafikakoja kursusel ning andsid traditsioonilisele kuivnõela tehnikale omapoolse käsitluse. Kursuse raames õppisid tudengid paremini valdama spontaanset joonekäsitlust ja ära kasutama graafikatööde trükkimisega kaasnevat juhuslikkust. Graafikakoda kuulub Eesti Vabagraafikute Ühendusele ning on tihedalt seotud eesti graafilise kunsti traditsioonidega. Kursuse juhendajad: Lembe Ruben (Graafikakoda) ja Krista Simson (BFM). Näitusel osalevad IKUMUMU eriala kunstisuuna tudengid: A. Karin Arman, Darja Kerra, Elina Olševskaja, Ere Viisitam, Kermo Bernot, Kalle Kotter, Lotta Johanna Viks, Mariliis Pruul ja Ragnar Niinemäe.
“Haridusteaduste instituudi kujunemislugu”
Mare maja III korrus
Nova galerii
TLÜ tudengite fotokonkurss “Vana noor ülikool”
Nova galerii, Nova I korrus
Näitusel osalevad: Aadam Widder, Kermo Bernot, Carl Raave, Ere Viisitam, Gertrud Ehrlich, Greete Malofejev, İlayda Gümüş, Johanna Resik, Juule Sang, Kirill Botštarjov, Kirke Konnapere, Markus Vaher ja Liis Paul.
FilmEU ülikoolide vilistlased
Nova galerii, Nova IV korrus
Vita galerii
Ave Hansen "ԲԳܱ辱”
Vita galerii, I korrus
Linnupilk on portreeseeria, kus profiilis kujutatud inimsilmsed linnud kannavad endas meeleolu, iseloomu, hoiakuid - tunnusjooni mida üldiselt peetakse omaseks inimesele. Autor mängib oma maalides võimalustega kuidas sõnalises pärimuses nii levinud antropomorfsus (loomamuinasjutud, kõnekäänud, vanasõnad) võib olla ka visuaalis nii empaatia avaldumise vorm või soov haarata kontrolli peites tundmatut tuttava maskiga või võimalus ohutust kaugusest edasi anda olukordi ning kohtumisi, jäädes samal ajal vaatleja rolli.
Ave Hansen on lõpetanud Ӱ Ülikoolis integreeritud kunst, muusika ja multimeedia eriala (BA) ja Eesti kunstiakadeemia ja Ӱ Ülikooli ühisõppekaval kunstiõpetaja eriala (MA). Ave tegutseb kunstiõpetaja, floristi ja kunstnikuna.
Euroopa galerii ja Astra hoone
“Minu lugu - Meie lugu: sotsiaaltöö tähenduse ja arengu kujundajad”
Astra Teadlaste foorum, Astra I korrus
Astra teadlaste foorumis avatakse visualiseeritud lugude näitus, mis toob esile sotsiaaltöö ja inimeste lood, kes on kujundanud selle eriala tähendust ja arengut Ӱ Ülikoolis. Sotsiaaltöö arendajate lugude visuaalsed kokkuvõtted joonistas Piret Räni.
A. Karin Arman „„Mina“ ja minu tunded“
Astra II korrus
Autor on ideed tutvustanud nii: “Ma ei oska seda targalt seletada, aga minu enda sisemine tunnetus on rahulolematus iseendaga, kuna isik, keda ma näen peeglist ja keda ma kehastan, ei ole kooskõlas minuga, kes kirjutab seda teksti. Ma tahtsin olla keegi teine väga tihti ja nutsin sellepärast. Viimastel aastatel on tekkinud aga nagu tunne, et ma seisan pimestavas valguses, kus keegi ei märka minu kogemusi ja tundeid, ainult minu valikut”. A. Karin Arman on Ӱ Ülikooli integreeritud kunst, muusika ja multimeedia (IKUMUMU) eriala tudeng.
“Digitehnoloogiate instituudi vilistlaste edulood!”
Astra IV korrus
Teadusnäituste galerii
"Rada, mida polnud kaardil. Teekond teadusesse"
Teadusgalerii, Astra I korrus
AVAMINE 21.03 kell 13.00
Koostajad: Reeli Maasikamäe, Merli Vajakas, Kristiina Oppi
Fotograaf: Kaupo Kikkas; kujundaja: Kristjan Kalde
Iga teadlane on omamoodi rändaja ja tema tee teaduseni ei ole ette määratud. See kulgeb läbi mitmesuguste kogemuste, katsetuste ja avastuste. Käesolev fotonäitus toob esile 14 Ӱ Ülikooli teadlase teekonna teaduseni, mille on jäädvustanud tunnustatud fotograaf Kaupo Kikkas. Portreedel on teadlased koos esemete või sümbolitega, mis viitavad nende varasemale erialale ja teekonnale teaduseni.
Terra galerii
Siiri Taimla-Rannala "Aegvalla"
Terra galerii, Terra II korrus
Näitusega jätkab Siiri Taimla-Rannala oma viimaste aastate loomingut – joonistada üles kogu Eestimaa ajalugu alates viimasest mammutist kuni Ukraina vabadussõjani.
Paljud näitusel käsitletavad teemad kõlavad tänapäevaselt – kärped, vihakõne, inimeste tühistamine ning korduv sõda idanaabriga.
Näitusel esitatud digigraafika joonistused pärinevad osaliselt ETV ajaloosarjast „Eesti (täielik ja kontrollitud) ajalugu“, mis jõudis vaatajateni 2024. aasta veebruaris ning on nomineeritud Eesti filmi- ja teleauhindadele kategoorias Aasta uus tulija televisioonis.
Märkimisväärne osa töödest on pärit raamatust „Ajalugu piltides“, mis valmis koostöös Eesti Rahva Muuseumiga 2023. aastal.
Siiri Taimla-Rannala on õppinud aastatel 1999–2000 Tartu Kunstikoolis skulptuuri erialal, 2000–2001 Ӱ Pedagoogikaülikoolis kunstiõpetaja erialal, aastatel 2001–2002 Eesti Kunstiakadeemias graafika erialal ja 2002–2005 stsenograafia erialal ning aastatel 2005–2007 Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide magistriõppes. Aastatel 2006–2015 töötas Siiri Taimla joonistamise ja kompositsiooni õpetajana Sally Stuudios ja aastatel 2006–2013 joonistamise õppejõuna Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonna joonistamise õppetoolis. Alates 2009. aastast on Siiri Taimla koos Tanel Rannalaga asutatud platvormi „Joonmeedia“ joonistaja ja visualiseerija. Alates Joonmeedia asutamisest on Siiri Taimla tegutsenud visualiseerijana nii Eestis kui ka mitmes muus Euroopa riigis. Joonmeedia kunstnikuna on tema tööde läbivaks jooneks nn suure pildi joonistamine, kus suur infohulk on ühele tervikpildile koondatud.
Veel näituseid Ӱ Ülikoolis
- “Ajad muutuvad – haridus jääb!” ELU projekti näitus, Terra I korrus
- TLÜ Muuseumi püsinäitus ja esemete kogumiskast, ruum S-107, Silva I korrus
- Jegor Grigorjev „Igapäevane hirm“, Vita galerii, II korrus
- Fiona Koso „Heli kanalvisatsioon“, Vita II korrus
- Ally Elisabet Tamm „See juhtus kogemata”, Ӱ galerii, Mare 2. korrus
- IKUMUMU kunstitudengite loomingulised tööd, Vita galerii, III korrus
- Filmikunstnike adaptsioonifilmide plakatid filmikunsti 15. lennu lühifilmidele, SuperNova galerii, IV korrus
- Eesti kunstifilmide plakatid, IKUMUMU 1 kursus, Vita IV korrus
üäٳܲ
Muuseumi taasavamiseks 2014. aastal valminud näitusel kajastatakse ülikooli erinevate perioodide tähtsündmusi ja tehakse põgus tagasivaade õpetajate koolitamise algusaastatele. Näitusele on välja pandud ajalooline kappkell, esimene rektori ametikett.
Näituse koostasid Kadri Metsaots, Aet Kallam, Hille Erik ja Natalia Abrosimova, kujundas Liina Langemets.
üäٳܲ on avatud Ӱ Ülikooli Silva majas ruumis S107 E-N kell 11–15. Olete oodatud!
Leia muuseumi püsinäitus virtuaaltuurist, liikudes Silva maja esimesele korrusele.
Näituse taotlemine
Kui soovid Ӱ Ülikoolis enda näitust eksponeerida, siis võta meiega esmalt ühendust:
Kristiina Oppi (kristiina.oppi@tlu.
Näituse taotlemiseks Ӱ Ülikooli näitusepindadel esita idee kirjeldus, kirjuta kuidas näitust on plaanis vormistada, lisa juurde visuaalid või kujunduse eskiis.
Näitusesoovi korral kirjuta meile vähemalt kuus kuud enne oodatavat näituse paigaldamise aega. Keskmiselt on ühe näituse toimumise aeg neli kuni kuus nädalat. Näituse kohtade ja aja graafikud kinnitame kaks korda aastas: kevad- ja sügissemestri alguses.
Ӱ Ülikooli näitusepindadel on näituste eksponeerimine tasuta. Ülikool eelistab enda maja inimeste (töötajate ja tudengite) näituste eksponeerimist. Lõpliku otsuse näituse ülespaneku kohta teevad ülikooli näituste kuraatorid.
Ӱ Ülikoolis on järgmised näitusepinnad:
-
Terra galerii (Terra hoone 2. korrus)
-
Astra teadusgalerii (Astra hoone 1. korrus)
-
Euroopa galerii (Astra hoone 2. korrus)
-
Mare galerii (Mare hoone 1. korrus)
-
Ӱ galerii (Mare hoone 2. korrus)
-
Nova galerii (Nova hoone 1. korrus)
-
Vita galerii (Vita hoone 1. korrus)