Alustava alushariduse juhi arenguprogramm
Arenguprogramm toetab alustavaid alushariduse juhte, pakkudes võimalusi õppimist toetavate juhtimisviiside praktiseerimiseks ja arendamiseks. Samuti keskendub programm alushariduse juhtimise kompetentside arendamisele tõenduspõhiste tegevuste kaudu.
Käimasoleva programmi toimumisaeg:
10. oktoober 2024 - 13. juuni 2025
Alustava alushariduse juhi arenguprogramm toetab juhtide arengut kolmes valdkonnas:
- organisatsiooni juhtimine – strateegiline planeerimine, ressursside haldamine ja organisatsioonikultuuri kujundamine;
- suhete juhtimine – meeskonna kaasamine, suhtlemine lapsevanemate ja kogukonnaga;
- enesejuhtimine – eneserefleksioon, professionaalse arengu planeerimine ja motivatsiooni hoidmine.
Programm aitab alustavatel juhtidel oma rolli sisse elada, säilitada motivatsiooni ning arendada õppimist toetavaid juhtimisviise.
Kellele on programm mõeldud?
Kandideerima ootame nii era- kui ka munitsipaallasteaedade juhte, kellel on töökogemust selles rollis kuni kaks aastat.
Vaata ja kuula videost, kuidas programm on üles ehitatud ning millist tuge on osalejad sellest saanud.
Programmi ülesehitus
Kestus: Arendusprogramm kestab ühe õppeaasta (oktoober kuni juuni) ja koosneb kahest osast: organisatsiooni tundmaõppimine ja arengu kavandamine.
Moodulid: Programm sisaldab kahepäevaseid seminare igal kuul (v.a. detsember), kokku kaheksa seminari. Seminaride vahel teevad juhid praktilisi arendustöid, mis hõlmavad koostööd õpetajate, laste ja huvigruppidega. Programm toimub peamiselt kontaktõppena, kuid vajadusel kasutatakse virtuaalseid suhtlus- ja koostöökeskkondi.
Mentorlus: Igal osalejal on mentor – kogenud alushariduse juht, kes toetab teda arenguplaani kavandamisel ja elluviimisel, lisamaterjalide leidmisel, andmete tõlgendamisel ning arengueesmärkide saavutamisel. Mentorid kohtuvad regulaarselt menteedega ja osalevad mentorite seminaridel, et tagada sisukas ja tõhus juhendmine.
Millist väärtust programm pakub?
Õpetajate leht avaldas programmis osalevate alustavate alushariduse juhtide , milles tuleb ühtlasi juttu sellest, mida pakub programm alustavale juhile, kuid ka mentorile. Väljavõte artiklist:
Triin Rattiste, arenguprogrammi osaleja ja Keila Miki lasteaia juht:
"Kõige tähtsam on kogemuste vahetus. Lasteaedades on paljud probleemid sarnased, samas on iga asutus erinev ning üht kõigi jaoks sobivat lahendust pole. Kuna oleme kokku tulnud Eesti eri nurkadest, saame teada, kuidas teistel läheb, kuidas keegi on mingeid olukordi lahendanud, samuti jagada enda kogemusi. Armastan arutelusid, analüüsimist, avatud vestlusi, mis kõik annavad uusi teadmisi."
Diana Kuntor, arenguprogrammi mentor ja Saue Midrimaa lasteaia juht:
"Programmi väärtus ja kasu on kahepoolne, see on vastastikku õppimine. Alustavale juhile annab turvatunde, kui ta saab oma küsimuste ja probleemidega kellegi kogenuma poole pöörduda. Samuti lisab see enesekindlust keeruliste olukordade lahendamisel, mida algajal ette tuleb. Mina mentorina õpin asju värske pilguga nägema ja mõistan, et olen mingites asjades ehk liiga kinni. See on põnev ja meie mõlema maailmapilti avardav koostöö."
Kandideerimine
Programmi kandideerimine kestab 1. septembrini 2025.
Kandideerimiseks vajalikud dokumendid:
- elulookirjeldus (CV), maksimaalselt 2 lehekülge;
- motivatsioonikiri, kus rõhutatakse praegu esilekerkivaid ametialaseid väljakutseid ja võimalusi (ca 250-300 sõna);
- kiri tööandjalt, kus ta kinnitab, et on nõus ja toetab kandidaadi osalemist kogu programmi vältel (sh katab sõidukulud, võimaldab osaleda kontaktõppes jne).
Valikuprotsess:
- Vestlused valitud kandidaatidega viiakse läbi vahemikus 2.-18. september.
- Osalejad selguvad 19. septembriks 2025.
Rahastus
Osalemine on programmi valitud alushariduse juhile tasuta.