Tulevikukool 2023Tulevikukoolis osalenud kool suudab liikuda muutuse vajaduse määratlemisest selle jätkusuutliku rakendamiseni koolipere igapäevaellu. Kui soovid oma haridusasutuses alustada teadus- ja tõenduspõhise muutuste juhtimisega, saad Ӱ Ülikooli Tulevikukooli kooliarendusprogrammis selleks tuge.

Miks liituda Tulevikukooli programmiga?

Tulevikukooli programmis töötame ühiselt selle nimel, et:

  • õpilased võtavad vastutust enda arengu eest,
  • õpetajad arendavad ühiselt uusi lähenemisi õppimisele ja õpetamisele,
  • juhid teavad, kuidas teha muutlikus ja keerulises keskkonnas parimaid valikuid.

Iga kool seisab omanäoliste väljakutsete ees, mistõttu ei saa koolipere võimestavaid valmis lahendusi riiulilt võtta. Tulevikukooli programmis loome koostöös kooli ja ülikooli meeskondadega innovatiivse lahenduse, mis on rajatud teaduslikele alustele, kinnitatud tõenditega ning toob muutuse õpilaste õppimisse.

Programmi läbinud koolis teatakse, mis mõjutab õpilaste õppimist, kuidas neid toetada ning töö mõju hinnata. Omandatud oskused aitavad teha põhjendatud valikuid ning luua süsteemset koolikultuuri muutust.

Kellele on programm mõeldud?

Iga kooli poolt osaleb programmis 5-6-liikmeline meeskond, kuhu kuuluvad koolijuht, õppejuht ning õpetajad, kellest saavad ülikooli toel muutuse eestvedajad koolis. Kooli juhtkonna osalemine on oluliseks tingimuseks, et tagada muutuse õnnestumine ja levik koolis.

Tulevikukooli varasemad lennud

Loe 2023/2024. õppeaastal programmis osalenud koolide kogemusi

Kuidas on programm üles ehitatud?

Tulevikukooli programm kestab ühe õppeaasta. Selle jooksul arendatakse ideest reaalne lahendus, luues alus püsivale muutusele.

Iga kuu toimuvad seminarid, kus:

  • omandatakse teadmisi muutuste juhtimisest ning tõenduspõhisest õppetöös;
  • mõtestatakse muutuste protsessi ja valmistutakse praktilisteks tegevusteks koolis;
  • jagatakse kogemusi ja parimaid praktikaid teiste osalevate koolidega.

Programmi jooksul saadab kooli konsultandist, koolitajatest ja uurijatest koosnev ülikooli meeskond. Iga kooli nõustab konsultant, kes toetab:

  • teekonda probleemist jätkusuutliku lahenduseni,
  • tõendite kogumist sihitud arengu toetamiseks,
  • muutuse sidumist kogu kooli arenguga.

Tulevikukooli aluspõhimõtted

  • Teadlikkus kaasavast muutuste juhtimisest. Koolide meeskonnad õpivad teadlikult muutusi juhtima ja selleks soodsat keskkonda looma. Aitame õpetajatel võtta vastutust muutuste algatamisel ja juhtimisel.
  • Uute praktikate ja metoodikate koosloome. Koolid analüüsivad õpilaste õppeprotsessi, kavandavad kitsaskohtadest lähtudes arendustegevusi ning proovivad uusi lähenemisi, mida koostöös ülikooli spetsialistidega arendatakse ja mille mõju analüüsitakse. Koostööd tehakse kolmel tasandil – kooli sees, ülikooli ja kooli vahel ning koolidega omavahel.
  • Tõenduspõhisus. Koolid monitoorivad ja analüüsivad muutuste protsessi, olles õpetajad kui oma tegevuse uurijad.

Sooliselt võrdseid võimalusi edendav Tulevikukool

"Tulevikukooli programmis osalemine andis väärtuslikke teadmisi soolise võrdõiguslikkuse põhimõtete rakendamisest hariduskeskkonnas ning võimaluse kujundada koolikeskkonda õiglasemaks."

Kerli Kivisild, Saarepeedi kooli direktor

Kas oled märganud, et PISA 2022 tulemused näitavad poiste laiemaid teadmisi matemaatikas ja tüdrukute paremaid oskusi lugemises? Miks tüdrukud näevad end tulevikus juhtidena, kuid tegelikkuses jõuavad sinna harvem? Miks poisid kogevad rohkem kiusamist? Sooline ebavõrdsus hariduses peegeldub nii juurdepääsus, õppeprotsessis kui ka tulemustes. Kuid seda saab teadlikult lähenedes muuta.

Tulevikukool toetab koole, kes soovivad kujundada sooliselt võrdsemaid võimalusi pakkuvat õpikeskkonda. Soolise võrdsuse fookusteema valinud koolid saavad Tulevikukooli programmi raames lisaks tavapärastele tegevustele ka täiendavat tuge. Neile pakume igakuiseid interaktiivseid sooteadlikkuse seminare ning võimalust konsulteerida valdkonna eksperdi Berit Silvia Vaikrega. Liitu programmiga ja kujunda teadlikum ning võrdsem koolikultuur!

Kooli investeering

Tulevikukooli osalemistasu on 13 000 eurot kooli kohta.

Programmi raames saab kool:

  • regulaarset ülikooli konsultandi nõustamist kogu õppeaasta vältel; 
  • igakuised seminarid tõenduspõhise muutuste juhtimise oskuste arendamiseks;
  • kooli muutusest lähtuva ja muutust toetava koolitusseminari kogu kooliperele;
  • koolikultuuri küsitlustulemuste raporti; 
  • õppekäigu varasemalt Tulevikukooli programmis osalenud kooli;
  • Ӱ Ülikooli täienduskoolituse läbimist tõendava tunnistuse või tõendi.

Programmis osaleva kooliga sõlmitakse koolitusleping.

Tulevikukooli osalejad jagavad, millist tuge nad programmist saavad

Narva Eesti Gümnaasiumi koolijuht Irene Käosaar: "Tulevikukool aitab meil ühtlustada arusaamu ja valida suunda." Vaata videot!
Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õppejuht Kadri Suni: "Tulevikukool aitab meie tiimil teadlikult eesmärgi suunas liikuda." Vaata videot!

Programmis läbiviidud uuring

Programmi raames viime osalevate koolide õpetajate seas läbi õpetamis- ja juhtimiskultuuri uuringu. Iga kool saab etagasisideraamatu, mis annab ülevaate valimist, kasutatud küsimustikest, tulemustest võrreldes teiste koolidega ning soovitustest tulemuste tõlgendamisel.

Tutvu uuringutulemustega tagasisideraamatu vormis:

Tutvu Tulevikukooli metoodikast lähtuvate arendusprogrammidega

Arenguprogrammi “Vaimset tervist väärtustav kool” mõju

Ӱ Ülikool ja Tervise Arengu Instituut uurisid arenguprogrammi “Vaimset tervist väärtustav kool” mõju

Ӱ Ülikool ja Tervise Arengu Instituut viisid 2021/2022. õppeaastal läbi "Vaimset tervist väärtustav kool" arenguprogrammi, milles osales viis Eesti kooli. Programmi eesmärk oli toetada noorte vaimset tervist ja heaolu, mõjutades koolikliimat ja organisatsioonikultuuri.

Arenguprogrammis osalesid koolide meeskonnad kümnel seminaril, viisid läbi arendusülesandeid ning said tuge Ӱ Ülikooli ja Tervise Arengu Instituudi konsultantidelt. Iga meeskond seadis oma kooli vajadustest lähtuva eesmärgi ning koostas tegevuskava selle saavutamiseks.

Samal ajal viidi läbi ka uuring, et hinnata programmi mõju koolidele. Uuringu eesmärk oli selgitada, kuidas arenguprogramm mõjutas koolide juhtimispraktikaid, koolikliimat ning õpetajate ja õpilaste heaolu. Uuringutulemustest on valminud raport.

Tutvu raportiga

 

Publikatsioonid ja juhendmaterjalid

Ӱ Ülikooli haridusuuenduse kompetentsikeskus ning Tulevikukooli programm on ellu kutsutud Euroopa Liidu Sotsiaalfondi ning haridus- ja teadusministeeriumi toel.

EL_Sotsiaalfond

PostiaadressNarva mnt 25, 10120 Tallinn

Telefon+372 619 9857

E-posthaak@tlu.ee