Avaldati ülevaatetabelid Eesti vanemaealiste elanike tervise kohta
Lisa kalendrisse
iCal calendarTervise Arengu Instituut avaldas Euroopa vanemaealiste uuringu SHARE uuringu esimese laine (2011. a) andmete alusel. Uuringu teaduspoolt koordineeris TLÜ Eesti Demograafia Instituut.
Andmed kirjeldavad eesti küpses eas inimese toitumise, kehalise aktiivsuse, ravimite kasutamise, tervishoiu- ja sotsiaalteenuste kasutamise olukorda. Samuti seda, kuidas inimesed hindavad oma terviseseisundit ise ning millised on samal ajal objektiivsete mõõtmiste tulemused. Tutvuda on võimalik ka andmetega inimeste ootuste ja rahulolu, majandusliku aktiivsuse ja toimetuleku kohta.
SHARE (The Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe) on püsivastajaskonnaga uuring, millega kogutakse infot vanemaealiste terviseseisundi, vananemise ja pensionile jäämise kohta. Uuring toimub üle kahe aasta. Aastatel 2004–2011 toimusid uuringu neli lainet juba 16 Euroopa riigis. Eesti liitus uuringuga neljandas laines. 2013. aasta veebruaris algas küsitluse viies laine. Uuringuid plaanitakse jätkata kuni aastani 2024.
Seni ei ole Eestis vanemaealisi põhjalikult uuritud. Mõningast infot nende tervise, töötamise, toimetuleku ja kulutuste kohta saab teistest uuringutest, kus vastajate vanuse ülempiiri pole määratud. SHARE uuring on Eestile oluline, kuna Eesti on kiiremini vananevaid riike Euroopas – 1. jaanuaril 2010 oli vähemalt 50-aastaseid 36% rahvastikust, veel kümme aastat tagasi oli nende osatähtsus 33%. Vanemaealiste osatähtsuse suurenemine ühiskonnas on tekitanud aga vajaduse uurida nende majanduslikku ja sotsiaalset toimetulekut põhjalikumalt. Praegu on Eesti vanemaealised teiste Euroopa riikidega võrreldes tööturul kauem aktiivsed, ent samas on nende tervis kehvem kui eakaaslastel teistes riikides.