Kas soovid väärikat ametit, mis teeb Eesti elu paremaks?
Ӱ ÜǴDZ saad enam kui sajandipikkuse traditsiooniga, ent alati uusimatele teadusuuringutele ja kaasaegsetele praktikatele tugineva õpetajahariduse.
Ӱ Ülikool pakub õpetajakutse omandamiseks paindlikke ja personaalseid õpiteid. Õpetajaks saad õppida nii tasemeõppes (astudes bakalaureuse- või magistriõppesse) kui ka jupikaupa just sulle jõukohaste ja vajalike sammudena. Selleks on loodud õpetajatele suunatud mikrokraadiprogrammid ja täiendkoolitused. Kõik Ӱ Ülikoolis õppijad saavad kasutada ka varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise (VÕTA) süsteemi.
Eriala valides pea silmas, et lasteaiaõpetajana tööle asumiseks on vaja bakalaureusekraadi, põhikoolis ja gümnaasiumis õpetajana töötamiseks aga magistrikraadi. ÕٲᲹǴDZٳܲe erialadel õppides on võimalik taotleda stipendiumit.
Bakalaureuse- ja integreeritud õpe
Teised haridusvaldkonna õppekavad:
Ѳٰõ
- Ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja
- Alushariduse pedagoog
- Eesti keele ja kirjanduse õpetaja
- Eesti keele kui teise keele ja eesti kultuuri õpetaja
- Eripedagoogika
- Դڴǰپ첹õٲᲹ
- Kaasav haridus
- Kehakultuuri õpetaja
- ܲԲپõٲᲹ
- ܳٲõٲᲹ
- Loodusteaduste õpetaja
- Ѳٱپ첹õٲᲹ
- Mitme aine õpetaja
- ѳܳܲ첹õٲᲹ
- Tehnoloogiavaldkonna ainete õpetaja
Võõrkeelte õpetajad
- Araabia keele (ja teise keele) õpetaja
- Hiina keele (ja teise keele) õpetaja
- Hispaania keele (ja teise keele) õpetaja
- Inglise keele (ja teise keele) õpetaja
- Itaalia keele (ja teise keele) õpetaja
- Jaapani keele (ja teise keele) õpetaja
- Prantsuse keele (ja teise keele) õpetaja
- Saksa keele (ja teise keele) õpetaja
- Soome keele (ja teise keele) õpetaja
- Vene keele (ja teise keele) ja kirjanduse õpetaja
Haridusjuhtimine ja innovatsioon
Haridusvaldkonnaga seotud erialad:
Paindlikud õpivõimalused
Õpetajad kujundavad Eesti tulevikku, selleks vajavad nad väga häid ainealaseid, pedagoogilisi ja didaktilisi teadmiseid ning oskuseid. Õpetajad täiendavad ennast jätkuvalt ka pärast esmase hariduse ja kvalifikatsiooni omandamist. Tutvu äԻǴDZٳܲٱ.
Loodusteaduste ja matemaatika õpetaja kvalifikatsiooni ja kaasava hariduse lisakompetentsi omandamiseks loome Õpetajate Akadeemia toel mikrokraade, mis on soovi korral üle kantavad eriala õpetajakoolituse magistriõppe programmi. Õpetajate Akadeemia mikrokraadide õppes saavad osaleda koolis töötavad õpetajad, õppimine on nende jaoks tasuta.
400-eurone õpetajakoolituse erialastipendium 2024/2025 õppeaastal
Enamikul õpetajakoolituse ja tugispetsialisti erialadel on võimalik taotleda stipendiumi, mille suurus täiskoormusega õppides on 400 eurot kuus, osakoormuse korral 250 eurot kuus. Stipendium määratakse õppetulemuste (esimesel aastal sisseastumise paremusjärjestuse) alusel ning stipendiumi saavad sõltuvalt erialast 20, 60 või 80 protsenti üliõpilastest.
Õppekavad, millel õppijatest 20% saavad stipendiumi:
- Alushariduse pedagoog, BA
- Eripedagoogika, BA
Õppekavad, millel õppijatest 60% saavad stipendiumi:
- Ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja, MA
- Eripedagoogika, MA
- Kehakultuuri õpetaja, MA
- õٲᲹ, INT
- ܲԲپõٲᲹ, MA
- Kutsepedagoogika, BA
- ܳٲõٲᲹ, MA
- ѳܳܲ첹õٲᲹ, MA
- Psühholoogia (koolipsühholoogia suund), MA
- Sotsiaalpedagoogika, BA
- Tehnoloogiavaldkonna ainete õpetaja, MA
- Vene keele ja kirjanduse õpetaja, MA
Õppekavad, millel õppijatest 80% saavad stipendiumi:
- Eesti keele ja kirjanduse õpetaja, MA
- Loodusteaduste õpetaja, MA
- Դڴǰپ첹õٲᲹ, MA
- Ѳٱپ첹õٲᲹ, MA
- Mitme aine õpetaja, MA
- Pedagoogika, BA
- Võõrkeeleõpetaja, MA
Rahaline tugi õpetaja või tugispetsialisti ametis alustajale
äٱٴDZٳܲ
äٱٴDZٳܲt makstakse esimest korda üldhariduskooli või kutseõppeasutusse tööle asuvale õpetajale või tugispetsialistile (logopeed, eripedagoog, koolipsühholoog, sotsiaalpedagoog), kes vastab põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse või kutseõppeasutuse seaduse toodud nõuetele.
äٱٴDZٳܲe eesmärk on tõsta õpetajakutse ja tugispetsialistide atraktiivsust ning toetada kvalifitseeritud õpetajate ja tugispetsialistide kooli tööle asumist viieks aastaks vähemalt 0,5 tööajaga.
Toetuse suurus
2024. aastal on õpetaja ja tugispetsialisti lähtetoetuse suurus on 15 979 eurot. Kui õpetaja või tugispetsialist ei tööta täistööajaga, vähendatakse toetuse suurust proportsionaalselt vastavalt tööajale. Toetuselt peetakse kinni ka tulumaks. Täistööajaga töötamisel on väljamakstava toetuse suurus 12 783 eurot.
Kas teadsid, et...
näitab, et õpetajaameti mainet peetakse valdavalt heaks või väga heaks.
Uuringus osalenud õpilaste hinnangul tagab õpetajaamet väärika koha ühiskonnas ning võimaldab teha igapäevatöös ühiskonnale suuri ja olulisi asju. Positiivsete külgedena toodi välja ka töökoha stabiilsus ja võimalus töötada erinevates kohtades üle Eesti. Õpetaja tööd seostati ka pideva õppimise ja arenguga ning pika suvepuhkusega.
Õpetajad ise nägid oma tööd huvitava ja vaheldusrikkana ning tööaega tavalisest lühemana. Tööga oli üle keskmise rahul 84,2 protsenti vastanud õpetajatest.
Õpetajakutse maine tugevnemist näitavad ka järjest suurenevad konkursid õpetajakoolituse õppekohtadele ning karjääripöörajate kasvav huvi ameti vastu.
Õpetajate järelkasvu tagamiseks on Haridus- ja Teadusministeerium kokku pannud õpetajate järelkasvu arengusuunad, mille fookuses on juhtimiskvaliteet ja organisatsioonikultuur, õpetajate ja tugispetsialistide esma- ja täiendusõpe, karjääri- ja arenguvõimalused, ametikaare ülene tugi, sh alustavate õpetajate toetamine, ning töö- ja palgakorraldus.
Kogemuslood
Kevin Ambus õpib Ӱ Ülikoolis mitme aine õpetajaks ning töötab Ӱ 21. Koolis geograafiaõpetajana. Kevin soovitab õpetajaks õppida neil, kellel on selleks olemas sisemine motivatsioon, soov ja tahe. Kõiki teisi vajaminevaid oskusi on tema sõnul võimalik õppida.
„Õpetajaameti juures on eriti vahvad need hetked, kus näen, et õpilane on aru saanud, et õpetaja on ka ikkagi inimene. Näiteks kui ma mingile küsimusele vastust ei tea, siis pakun, et uurime selle koos järgmiseks tunniks välja. Sellised ühised õppimise hetked toovad rõõmu. Mulle tundub, et tudengiks olemine on samuti lähendanud mind kui õpetajat õpilastega. Võimalik, et mõnel on tekkinud mõte, et õpetaja käib ka (üli)koolis ja teab natukene, mis tunne õpilastel on,“ rääkis Ambus.
Ӱ Ülikooli pedagoogika bakalaureuseõppe ning hariduse juhtimise magistriõppe vilistlane Reivo Maasik: “Õpetajaamet hoiab sind värske ja noorena ning oma tegevusega lood sa tulevikumaailma. Mida enamat ühelt ametilt tahta?!” Loe, miks valis Ӱ Reaalkooli füüsikaõpetaja just pedagoogika eriala, milline oli tema ülikoolikogemus ning miks soovitab ta õpetajaks õppida.
Terve kooliaja olin kindel, et minust saab infotehnoloog või mingi IT-mees. Keskkooli lõpus kandideerisin erinevates ülikoolides ka nendele erialadele. Mind võeti nii Tartus kui Ӱs vastu. Mingil põhjusel, mida ma ei oska seletada, ilmselt väljakutsena, kandideerisin ka pedagoogika erialale loodusainete suunale.
ǴǰǴdzöö korralduse magistriõppesse astuma ajendas mind mitu põhjust. EL noorteprogrammidega tegeledes oli mul küll tekkinud mõningane ülevaade valdkonnast, kuid soovisin üksikasjalikke, korrastatud ning mitmekülgseid teadmisi selle ajaloost, kujunemisest ja olukorrast. Teadsin, et Ӱ Ülikoolis annavad aineid noorsootöös pädevad õppejõud ning mind huvitas, milline on nende vaade valdkonnas toimuvale. Lootsin juba ette – ja ei pidanud pettuma! – et kaastudengid on noorsootöö spetsialistid, kelle käest kuulen praktilisi kogemusi, kuidas elu „põllul“ käib.
Andragoogika õpingud Ӱ Ülikoolis olidki minu praeguse ettevõtte alguspunkt. Nimelt otsustasin õpingute jaoks vajaliku praktika käigus ühendada oma hobi ja eriala – väitluse ja andragoogika. Sellest sündis MTÜ Eesti Väitlusseltsi koolitussuund ja hiljem ettevõte SpeakSmart OÜ. Sotsiaalse ettevõttena tegutseme selle nimel, et organisatsioonides toimuv kommunikatsioon ja otsustamisprotsess põhineksid tugevatele argumentidele, mitte kellegi kõvemale häälele või osavale manipuleerimisoskusele. Selleks õpetame juhtidele ja meeskondadele kriitilist mõtlemist, üksteise kuulamist ja oma mõtete selgitamise ning põhjendamise oskuseid.
Rene sõnul kaasatakse tänapäeval kutseõppeasutustesse õpetajateks aina enam töömaailma esindajaid, praktikuid ja tippspetsialiste – just viisil, kui juba õppimise ajal on olemas päris side töömaailmaga, saab koolitada parimaid kutsespetsialiste.
„Näen oma kogemusest, et väga head eriala spetsialistid on ka väga head eeskujud õpilastele oma oskuste, teadmiste ja hoiakutega,“ lisab Rene. „Neid saab ja tuleb kindlasti toetada pedagoogiliste teadmistega.“
Alo Särg on mitme aine õpetaja magistriõppe üliõpilane, kes tegutseb bioloogia õpetajana ja omab sealjuures juba ka meisterõpetaja kutset. Ӱ Ülikooli astus ta aga sooviga omandada juurde teinegi eriala, ja seda pisut teisest suunast. Nüüd õpib Alo ka ajalooõpetajaks ning usub, et lisaks uuele ainele pakuvad õpingud Ӱ Ülikoolis talle juurde kaasaegseid teadmisi õpetamisest.
“Pedagoogilised õpingud on pannud mind nägema eelkõige mitmetahulist õppijat. Kõige huvitavam on see, et tegelikult oli see oskus juba enne minu sees olemas, kuid ei pääsenud sel määral välja, et neid oleksin osanud seda potentsiaali endas kasutada. Ja see ongi minu jaoks ülikooliõpingute juures olnud suurim väärtus ning avastus,” usub Alo.
Korduma kippuvad küsimused
Siit leiad mõned levinumad õpetajakoolitusega seotud küsimused ja vastused
üܲ | Vastus |
---|---|
1. Kust ma saan teada kellega ma peaksin ühendust võtma kui mul on konkreetse õppekava kohta täpsustavaid küsimusi? | 1.Pöördu enda õppekava õppenõustaja poole. Kõikide õppekavade õppenõustajate kontaktid leiad siit. |
2. Kas ma pean õppima asudes iga päev kohal käima? Mida tähendab päevaõpe ja sessioonõpe? | 2.Magistriõppekavad on enamus kõik sessioonõppe vormis ja õpe toimub nädalalõppudel. Bakalaureuseastme õppekavadest suur osa päevaõppes, see tähendab, et õpe toimub argipäevil. Loe lisa siit. |
3.Kas õpetajaks õppimine on tasuline? | 3. Ӱ Ülikoolis õpivad tasuta kõik magistriastme õpetajakoolituse õppekavade üliõpilased, kes omandavad lõpetamisel põhikooli ja/või gümnaasiumi aineõpetaja kvalifikatsiooni. Kuigi kõrgharidusseaduse kohaselt ei saa samal kõrgharidusastmel õppida tasuta üliõpilased, kes on juba samal astmel tasuta õppinud ning lõpetamisest ei ole möödunud 10 aastat, siis õpetajakoolituse õppekavadele tehakse siinkohal erand. |
4. Milline peab olema minu keeletase? | 4. Õppima asumisel peab arvestama, et paljud õppematerjalid on inglise keelsed. Õpingute lõpuks peab olema omandatud vähemalt tase C1. |
5. Olen küll Õpi Õpetajaks lehega tutvunud, kuid ei tea ikka veel mis tee mulle sobib, kas õpetajaamet on mulle, kas ma saan ülikoolis hakkama. Mida teha? | 5. Kui teie eelnev haridus võimaldab astuda magistriõppesse, siis liitu ettevalmistuskursusega. Kui tahaksid saada rohkem kindlust selles osas, kas õpetajaamet ikka sobib Sulle, siis võid uurida erinevates programmides alustamise võimalusi . Vaata ka erinevaid inspiratsioonikoolitusi, mida pakub . Lisaks võid pöörduda ka karjäärinõustaja poole. Head võimalused ülikooliõpingute n-ö katsetamiseks on ka avatud tasemeõpe. |
õܲٲԱ - kuidas saaks minust kvalifikatsiooniga õpetaja?
Pakume ülikooli poolt tasuta personaalset nõustamist kõigile praegustele kvalifikatsioonita õpetajatele ja neile, kes õpetaja ametist mõtlevad. Soovi korral täitke küsimustik, seejärel võetakse kirja teel ühendust ning pakutakse võimalust personaalseks nõustamiseks.