Auditooriumi- ja osaluskultuuri uuringute rühm
Auditooriumiuuringute ja osaluskultuuri uurimisrühm keskendub sellele, kuidas inimesed kogevad, tõlgendavad ja mõtestavad maailma, iseennast ja teineteist kas meedia vahendusel või meedias esitatud kujul. Peamiselt käsitleb uurimisrühm nimetatud inimesi osalejatena (nt vahendatud-, veebipõhistes-, kujuteldavates-, või materiaalsetes kogukondades, võrgustikes ja rühmades), kasutajatena (nt igapäevaste digitaalsete kommunikatsioonitehnoloogiate, meedia, sotsiaalmeedia kasutajad) või publiku ja äԲԾԲ (nt erinevate meediatekstide ning vormide fännid). Sõltuvalt uurimisprojektist võivad analüüsiüksuseks olla üksikindiviidid, konkreetsed rühmad või laiem (nt riiklik) auditoorium. Uurimisrühm ühendab erinevate distsipliinide teadlasi.
Hetkel tegeleme erinevate uurimisküsimustega, sealhulgas:
- Kuidas kujundavad ja mõtestavad inimesed ja kogukonnad visuaalse digimeedia ja sotsiaalmeedia kontekstis oma identiteeti, heaolu, kuuluvust ja kodakondsust?
- Kuidas erinevad sihtrühmad navigeerivad, tõlgendavad ja valivad meediasisu nii?
- Millist rolli mängivad konkreetsed digitaalsed platvormid ja meediavormid avalikkuse arusaamade kujundamisel usaldusväärsusest, teaduslikkusest ja demokraatlikust osalemisest?
Uurimisrühma juhivad professor Katrin Tiidenberg ja dotsent Alessandro Nani.
Projektid
- TRAVIS (Trust and Visuality: Everyday Digital Practices): CHANSE ERA-NETi rahastatud projekt uurib usaldust visuaalses sotsiaalmeedias.
- Osalusheaolu uurimisrühm (rahastaja Haridus-, ja teadusministeerium) keskendub osalusheaolu uurimisele.
- MeDeMap (Mapping Media for Future Democracies): Horisont Euroopa projekt, milles analüüsitakse meedia rolli demokraatia ja poliitilise osaluse toetamisel.
- COALESCE (Coordinated Opportunities for Advanced Leadership and Engagement in Science Communication in Europe): Horisont Euroopa algatus, mille eesmärk on tõhustada teaduskommunikatsiooni Euroopas.
Hiljutised olulisemad publikatsioonid
- Tiidenberg, K., Karatzogianni, A., et al. (2024). “Social Media as a Shaper, Enabler, and Hurdle in Youth Political Participation.” Palgrave Macmillan.
- Renser, B., Tiidenberg, K. (2024). “Commodification of Spirituality and the Spiritual Healers’ Labor on Facebook.” International Journal of Communication.
- Tiidenberg, K., Paasonen, S., et al. (2023). “Vanilla normies and fellow pervs: Boundary work on sexual platforms.” Sexualities.
- Olesk, A., Renser, B., et al. (2021). “Quality Indicators for Science Communication.” Journal of Science Communication.
Toimetatud erinumbrid
Rethinking Participatory Culture, Baltic Screen Media Review, 2022. Editors: Katrin Tiidenberg and Alessandro Nani