Teadus

BFMi, ERR-i ja ERMi koostööprojekt avab uue peatüki Eesti meediasisu analüüsis

Uus ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli teadlased koostöös ERRi ja ERMiga asuvad uurima kultuuri-, majandus- ja keskkonnaaineliste diskursuste muutust ERRi meediasisus. Kaks aastat vältav projekt aitab paremini mõista avaliku meedia rolli ja arengut.

 ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Nova õppehoone foto

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituut koostöös Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) ja Eesti Rahva Muuseumiga (ERM) viib ellu uuendusliku teadusprojekti, mis keskendub kultuuri-, majandus- ja keskkonnaaineliste diskursuste suhete muutumise analüüsimisele ERR-i meediasisus. Aastatel 2025–2026 toimuva uuringu eesmärk on luua uudne teadmusgraaf, mis aitab kaardistada ja analüüsida, kuidas need teemad ERR-i televisiooni-, raadio- ja veebisisus omavahel suhestuvad ja ajas muutuvad. Projekti rahastatakse Kultuuriministeeriumi teadusuuringute fondist Eesti Teadusagenduuri vahendusel. 

Uuring keskendub ERR-i sisu struktureerimisele ja linkandmestamisele, et arendada uut meetodit meediarepresentatsioonide evolutsiooni analüüsiks. Projekti käigus luuakse ERR-i saadetest ja tekstidest teadmusgraaf, mis seob omavahel kolma valdkonna peamised toimijad ja iseloomulikud teemad ja aitab paremini mõista, kuidas kultuuri, majanduse ja keskkonna käsitlused ERR-i sisus omavahel suhestuvad ja ajas arenevad. Selline lähenemine võimaldab Eesti meediasõnumite sisulist analüüsimist senisest täpsemalt ja mahukamalt.

Projekti läbiviimiseks kasutatakse mitmeastmelist metoodikat. Esimeses etapis analüüsitakse ERR-i erinevate meediumite metaandmeid ja luuakse temaatilised tekstikorpused. Teises etapis arendatakse uued andmeontoloogiad, kombineerides rahvusvahelisi ja kohalikke raamistikke. Kolmandas etapis rakendatakse masinõppe ja keelemudeleid, sealhulgas EstBERT ja generatiivsed mudelid, teadmusgraafi koostamiseks. Projekti lõppfaasis kasutatakse loodud teadmusgraafi meediarepresentatsioonide evolutsiooni uurimiseks, tuvastades, kuidas diskursused on ajas muutunud ning kuidas kultuuri, keskkonna ja majanduse käsitlused ERR-i sisus omavahel suhestuvad.

Projektil on lisaks teaduslikule ka rakenduslik väärtus. ERR saab loodud teadmusgraafi abil täiustada oma andmete haldust, huvilised võivad seda kasutada uurimistööde ja taustaanalüüsina ning see võib aidata kaasa ka avalikkuse meediakirjaoskuse parandamisele. Samuti leiab teadmusgraaf rakendust Eesti Rahva Muuseumi (ERM) püsiekspositsiooni arendamisel, võimaldades interaktiivselt esitada Eesti kultuuri, keskkonna ja majanduse seoseid andmepõhiselt.

Projekti vastutav täitja on ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli meediainnovatsiooni professor Indrek Ibrus, projetimeeskonna tööd koordineerib teadur Andres Kõnno. Uuringusse on kaasatud ka mitmed teised eksperdid ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœ±ô¾±°ì´Ç´Ç±ô¾±²õ³Ù ja ERM-ist, kes panustavad ontoloogiate arendamisse, keelemudelite rakendamisse ja teadmusgraafi kvaliteedikontrolli.

See projekt võimaldab võtta Eesti meediasisu analüüsis kasutusele uue metodoloogilise lähenemise, mis loob laiemad võimalused avaliku meedia rolli mõistmiseks ja selle arengu uurimiseks. Lisaks aitab see kaasa Eesti digihumanitaaria ja meediauuringute arengule, pakkudes uusi analüüsimeetodeid, mida võib rakendada ka teistes kultuurivaldkondades.

Lisainfo:
Indrek Ibrus
Meediainnovatsiooni professor
indrek.ibrus@tlu.ee