Twilio külastus „Ettevõtteseminar“ aine raames
Hiljuti külastasid DTI informaatika eriala tudengid Twilio tarkvaraarenduse ettevõtet „Ettevõtteseminar“ aine raames. Informaatika eriala teise kursuse tudeng Taavi Vendt jagasb oma muljeid külastusest allpool olevas loos.

Enne seminari olid mu teadmised Twiliost ja nende tegemistest minimaalsed. Üleüldse oli tegemist minu esimese IT ettevõtte külastusega ja oskasin ainult ette kujutada, kuidas see võiks välja näha. Seminaril sain ma selgema pildi kuidas Twilio Eestis tegutseb võrreldes teiste Twilio kontoritega, mis asuvad Põhja- ja Lõuna Ameerikas ning Indias. Kuna tegemist on USA ettevõttega siis ka sisepoliitika on neil Ameerikalikult bürokraatiline. Võiks isegi öelda, et tegemist on korporatsiooniga. Suureks erinevuseks toodi välja Eesti ettevõtetele iseloomulikud suvepäevad, mille peale teiste maade kontorid olid üllatunud. Seda oli tore kuulda, et meie kultuurilisi tavasid integreeritakse välismaa ettevõtetesse.
Nagu paljudes teistes tehnoloogia- ettevõtetes toimub ka Twilios kaugtöö tegemine. Kontoris käiakse harva ja enamus koosolekuid viiakse läbi veebi teel. Selleks, et inimesi kontorisse meelitada on Twilios loodud nii öelda "tasuta lõuna teisipäev", kus pakutakse töölistele firma poolt tasuta lõunasööki. Selline asi näitab Twilio hoolivust oma töötajate suhtes ja innustab inimesi kokku saama, et luua reaalseid suhteid personali vahel.
Twilio personal on kujunenud välja multikultuurseks, kandideerijad on rahvusvahelised ja nende seas on eestlaste osakaal madal. Lisaks kõigele oli suureks erinevuseks teiste ettevõtetega see, et paljud üritused on korraldatud töötajate initsiatiivil, mitte juhtkonna poolt. Minu meelest on selline vabadus positiivne ja innustab inimesi omavahel koostööd tegema ning arendab ettevõtlikkust. Teisalt võib selline asi olla ka negatiivne, kui firmas pole ettevõtlikke inimesi kes tahaks midagi korraldada.
Juttu tuli ka tehisintellekti kasutamisest Twilios ning millised regulatsioonid on paika pandud. Avalikke AI tööriistasi siseasjadeks kasutada ei tohi, vaid rakendatakse neid sisemiselt ainult Twilio andmete kogumi peal. See kõlas minu jaoks nii loogiliselt, sest avalike keelemudelite kasutamine peaks siiski jääma tavakasutajale ning ettevõtetel võiks olla isiklik keelemudel, mille treeningandmed ei välju süsteemist teistele kasutamiseks. Igal ettevõttel on oma tegutsemise jaoks mingid saladused ja trikid kuidas olla edukad ja sellise info lekkimine võib osutuda katastroofiliseks. Selles kontekstis on igati kasulik arendada firma põhihüvedele kalduv keelemudel, et suurendada efektiivsust.
Twilio seminar andis mulle ka laiemat pilti IT-sektori väljakutsetest Eestis. Näiteks tuli juttu vanemarendajate puudusest, mis on märkimisväärne probleem kogu IT-turul. Vanemarendajate puudumine raskendab oluliselt ettevõtete laienemist ja edasiarengut. See teadmine aitab mõista, kus võiksid olla minu karjäärivõimalused ja kuidas saaksin ennast arendada nii, et oleksin tulevikus nõutud spetsialist selles valdkonnas.
Teadmised Twilio värbamisprotsessidest ja töökeskkonnast andsid mulle parema ettekujutuse, kuidas toimivad suured rahvusvahelised tehnoloogia ettevõtted. Kuna Twilio on USA päritolu, on nende värbamisprotsess väga struktureeritud ja selge protokolliga. See info võib tulevikus kasuks tulla nii tööle kandideerimisel kui ka minu isiklikus arengus, aidates mul valmistuda keerukamateks värbamisprotsessideks. Lisaks anti meile näpunäiteid kuidas olla tööturul silmapaistev ning mida selleks teha, et Twilio sugused suurettevõtted märkaksid värskelt ülikoolist saabunud IT arendajaid.
Pärast seminari tekkis küsimus kuidas Twilio kontor võiks välja näha teistes riikides. Kui palju mõjutavad kultuurilised erinevused töökeskkonna kujunemist võrreldes Eestiga.
Kokkuvõtteks oli seminar Twilio kohta väga hariv ja avardas minu arusaama suurtest tehnoloogiaettevõtetest. Sain nii praktilisi teadmisi kui ka motivatsiooni edasiseks enesearenguks ning mida oma CV koostamisel välja tuua, et olla teistest eristuv ja tekitada ettevõttel enda vastu huvi.