Keeleõpe ja innovatsioon: Erasmuse BIP programm Hispaanias Leóni linnas
2024. aasta detsembris avanes meil suurepärane võimalus osaleda Erasmus+ programmis, mis keskendus võõrkeelte õpetamise innovatiilistele meetoditele Hispaanias Leóni linnas. Programmis osalesid tudengid ja õppejõud Hispaaniast, Itaaliast, Saksamaalt, Soomest, Leedust, Portugalist ja Eestist. Programm koosnes kahest osast: veebikohtumistest ja kontaktõppenädalast Leóni linnas.

Programmi eesmärk oli tutvuda uute võõrkeelte õpetamise meetoditega, jagades kogemusi ning leides tõhusaid lahendusi keeleõpet puudutavatele väljakutsetele. Leónis töötasime nädal aega rahvusvahelistes gruppides, osalesime loengutes ja töötubades ning koostasime projekti, mis keskendus innovatsioonile keeleõppes.
Koostöö rahvusvahelises meeskonnas oli üks programmi põnevamaid aspekte. Kuigi veebikohtumised aitasid meil kohtumiseks ette valmistuda, muutusime tõeliselt ühtseks tiimiks just Leónis. Näost-näkku arutelud, grupitöö ja ühised arutelud aitasid meil kiiresti üksteisega kohaneda ja jagada parimaid praktikaid keeleõppes.
Nädala jooksul kuulasime mitmete riikide õppejõudude loenguid, mis käsitlesid innovatiivseid võtteid keeleõppes, nagu fännikirjandus, jutustamine ja koostööpõhine kirjutamine.
Üks huvitavamaid oli meie prantsuse keele dotsendi Merilyn Meristo esitlus "Promoting Students' Language Learning Strategies", kus ta rääkis, kuidas erinevad strateegiad aitavad tudengitel võõrkeeli paremini omandada ja kuidas õpetajad saavad õppijaid suunata tõhusamate õpistrateegiate kasutamise poole.
Kõnekas oli ka Kelly Arispe loeng "Engaging in Open Educational Practices with OER for World Language Teaching and Learning", kus räägiti sellest, kuidas avatud õppematerjalid (OER) saavad aidata õpetajaid üle maailma omavahel koostööd tegema ning kuidas muuta keeleõpet lihtsamaks ja tõhusamaks.
See reis andis meile mitte ainult uusi teadmisi, vaid ka hindamatu rahvusvahelise kogemuse. Nägime, kuidas erinevates riikides keeli õpetatakse, millised väljakutsed on meil ühised ning mida saaksime üksteiselt õppida. Lisaks saime aru, kui oluline on hariduses loovus – tehnoloogia iseenesest ei lahenda kõiki probleeme, kuid seda õigesti kasutades saab see muuta keeleõppe palju huvitavamaks ja tõhusamaks.
León on uskumatult kaunis linn ning meil oli suurepärane võimalus tutvuda selle paiga rikkaliku kultuuriga. Programmi raames korraldati meile ekskursioon vanalinnas, kus saime rohkem teada piirkonna ajaloost.
Lisaks sõitsime linnast välja, külastades muljetavaldavat hoonet Palacio de GaudÃt, mille on loonud legendaarne arhitekt Antoni GaudÃ. Pärast ekskursiooni läksime traditsioonilisse Hispaania restorani, kus proovisime kohalikke roogasid autentses atmosfääris.
Üks meeldejäävamaid sündmusi oli rahvusvaheline kultuuriõhtu, kus tudengid esitlesid oma riikide kultuuri. Nägime rahvatantse, kuulsime traditsioonilist muusikat ning maitsesime rahvusroogasid, mida programmis osalejad olid ise kaasa toonud. See oli suurepärane võimalus mitte ainult lõbusalt aega veeta, vaid ka paremini mõista teiste riikide kultuuripärandit.
Osalemine BIP programmis oli kindlasti üks selle õppeaasta tipphetki! See ei olnud lihtsalt õppekäik, vaid võimalus näha keeleõpet uues valguses, leida rahvusvahelisi sõpru ja kogeda koostööd multikultuurses keskkonnas.
Kui sulle avaneb võimalus osaleda sarnases programmis – tee seda kindlasti! See on kogemus, mis annab mitte ainult uusi teadmisi, vaid ka inspiratsiooni ja avardab maailmapilti.