顿辞办迟辞谤颈玫辫别

Doktorit枚枚: puudega inimesed on kaasaegses vene kultuuriruumis ikka veel 鈥瀡玫玫rad鈥

Kultuuriruum on inimeste v盲盲rtushinnangute selge peegel. 天美影视 脺likooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Alina Poklad uuris, kuidas kujutatakse vene kultuuriruumis puuetega inimesi ja kuidas see peegeldub 眉hiskondlikus arvamuses.

Alina Poklad

Venemaa 眉hiskonnas on hakatud kaasajal sarnaselt muule maailmale rohkem t盲helepanu p枚枚rama puudega inimeste probleemidele. Suur osa riiklikke programme on suunatud infrastruktuuri ligip盲盲setavusele ja rehabilitatsioonile. Samas on nad vene 眉hiskonnas k玫ige v盲hem n盲htavad, mist玫ttu paistab, et vene kultuuris kujutatakse siiani puudega inimesi kui teistsuguseid, 鈥瀡玫玫raid鈥
.
Alina Poklad uuris oma doktorit枚枚s, milline on puudega inimese kuvand vene kultuuris laiemalt, et n盲ha kas ja kuidas toetab kultuur nende integreeritust 眉hiskonda ja t盲isv盲盲rtusliku elu. Uurimist枚枚 l盲htepunktiks said kaasaegsed filmid, televisiooni ja raamatud, kui vene kultuuri edasiandjad. Neid meediume anal眉眉sides selgus, et kaasaegne vene kultuur on seadnud eesm盲rgiks vaatajaid ja lugejaid veenda, et puudega inimene ei saa olla 玫nnelik just oma f眉眉silise puude t玫ttu, mitte aga selle p盲rast, et 眉hiskondlikus elus osalemiseks on palju takistusi ja v盲he v玫imalusi t盲isv盲盲rtusliku elu elamiseks. 

Valdav narratiiv vene kultuuris on puudega inimese kannatused p盲rast 玫nnetust, mida  n盲idatakse sellisena, et elus pole positiivset, elu tundub olevat m玫ttetu nii tegelasele endale kui ka l盲hedastele. L玫puks, t盲nu treeningule ja meditsiinile, saab inimene j盲lle terveks ja  tema elu omandab taas m玫tte. Selline, esmapilgul kahjutuna tunduva stsenaariumi kordumine tekitab aga puudega inimestele p盲ris elus probleeme. Nimelt on nende osalemine 眉hiskondlikus elus halva ligip盲盲setavuse t玫ttu niigi raske, mist玫ttu on teistel 眉hiskonna liikmetel kokkupuuteid puuetega inimestega v盲he.  Seet玫ttu v玫etakse  ekraanil n盲idatavat realistliku elu ja t玫ena ning kinnistuvad stereot眉眉psed ettekujutused ja eelarvamused.

Anal眉眉sides vaatajate kommentaare, n盲gi Poklad, et inimestel kinnitub usk, et puue on k玫ige halvem saatus ja sellisest elust parem on surm. Nii devalveeritakse ka puuetega inimeste elu. Samuti tekib vaatajaskonnal uskumus, et iga puudega inimene saab oma puudest jagu, kui ta ainult pingutab. Taoline vaade omakorda tekitab v盲盲rarusaama neist, kes pole terveks saanud v玫i kes ei p眉henda kogu oma elu enese ravimisele ning eelistavad hoopis n盲iteks 玫ppida, t枚枚tada ja  elada pereelu. Neid peetakse laiskadeks ja allaandjateks. 

Pokladi s玫nul loob see olukorra, et 眉hiskond ei tahagi puudega inimesi v玫tta v玫rdsetena, nad isoleeritakse ja eriti just telesaadetele ja kirjandusele tuginedes, arvatakse, et puudega inimesed peavad suhtlema ainult 鈥瀘mataolistega鈥. Kurvemaks teeb asja see, et telesaadetest selgub, et nii terved inimesed kui ka puudega inimesed tajuvad, et kasulik ja 玫nnelik saab olla vaid tervena.

天美影视 脺likooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Alina Poklad kaitseb doktorit枚枚d "袨斜褉邪蟹 懈薪胁邪谢懈写邪 胁 褉褍褋褋泻芯泄 泻褍谢褜褌褍褉械 泻邪泻 褉械邪谢懈蟹邪褑懈 褋芯褑懈邪谢褜薪芯谐芯 褋褌邪褌褍褋邪 "写褉褍谐芯谐芯"" (鈥濸uudega inimese kujutamine vene kultuuris kui 鈥瀟eisena"鈥) 3. veebruaril. T枚枚d juhenda on 天美影视 脺likooli emeriitprofessor Irina Belobrovtseva, oponendi on Washingtoni 脺likooli professor Jos茅 Alaniz ja Royal Roads 脺likooli dotsent Alfiya Battalova.