Näitus „Eesti raamat 500. Reliikviad“
24. aprillil avas president Alar Karis Eesti Raamatu Aasta patroonina Niguliste muuseumis näituse „Eesti raamat 500. Reliikviad“. Tegemist on raamatuaasta tähtsaima näitusega, mis sündis Eesti Kunstimuuseumi, Ӱ Ülikooli ja Ӱ Linnaarhiivi koostöös. Väljapanek jutustab haruldaste raamatute ja tähtteoste kaudu eestlaste harimise ja kultuurrahvaks saamise lugu: kuidas õpiti jumalasõna, laulmist ja lugemist, hakati kirjutama ja luuletama ning edeneti haritud ja vabaks rahvaks.

Näituse kontseptsioon lähtub Hando Runneli luuleridadest: „Kiri algab kirikust, rahvas algab raamatust.“ Ekspositsioon algab vanimatest 15. sajandi raamatutest, mis kuulusid Niguliste kirikule, usureformaatorite kirjadest, vanimatest eesti kirjakeele näidetest ja esimestest trükistest, ning jõuab rahvusliku ärkamisajani 19. sajandi teisel poolel. Näituse sümbol on aabitsakukk, mis algupäraselt oli kukekujuline reliikviatenõu Wittenbergi lossikirikus.
Näituse peakuraator on Ӱ Ülikooli Humanitaarteaduste instituudi vanemteadur Aivar Põldvee, kellega koos valmistasid väljapaneku ette Lea Kõiv Ӱ Linnaarhiivist ja Tiiu Reimo. Reimo on töötanud Ӱ Ülikoolis raamatuteaduse professorina ja enne seda Eesti TA Raamatukogu ( Ӱ Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu) Baltika osakonna juhatajana. Ülikooli akadeemilisest raamatukogust pärineb suur osa näitusel eksponeeritud raamatutest. Teised olulisemad panustajad on Ӱ Linnaarhiiv, Eesti Kirjandusmuuseum, Tartu Ülikooli Raamatukogu, Rahvusarhiiv, Läti Rahvusraamatukogu ja Läti Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu. Viimasest on näitusele deponeeritud Kristjan Jaak Petersoni portree, mida saab Eestis originaalina näha esmakordselt. Haruldused on suure juubeli puhul välja pandud tänu Niguliste muuseumis tagatud eksponeerimistingimustele. Kõige hapramad reliikviaid näidatakse suhteliselt lühikest aega, mistõttu osalt muutub ka näituse temaatiline fookus.
Näitusega kaasneb mitmekülgne publikuprogramm, mis hõlmab seminarivormis loengusarja, trükikunsti töötubasid, muuseumitunde kooliõpilastele, kirjanduslikke teemaõhtuid ja kontserte.
Esimene kontsert toimub 30. aprillil algusega kell 19, millele eelneb kell 18.30 lühike kuraatorituur näitusel. Kavas: Arvo Pärt „Tabula rasa“ ja Pēteris Vasks „Raamat” tšellole; esinevad VHK keelpilliorkester, dirigent Rasmus Puur, ja Guna Šnē (Läti) tšellol.
Lisainfo:
Aivar Põldvee
TÜHI vanemteadur
aivar.poldvee@tlu.ee