Haridusblogi

Belgia haridusminister külastas Ӱ Ülikooli haridusteaduste instituuti

17. märtsil viibis Eestis visiidil Belgia värske haridusminister Valérie Glatigny. Pärastlõunal külastas ta ka Ӱ Ülikooli haridusteaduste instituuti, et tutvuda Eesti hariduse edulooga.

Visiit

“Olen väga tänulik, et olite valmis mind vastu võtma,” avas minister tänusõnadega kohtumise. “Eesti haridussüsteem on muljetavaldav ning olete selles osas maailmatasemel.” 

Haridusminister märkis, et järgnevatel aastatel leiavad Belgias aset haridusreformid ning hetkel kogub ta inspiratsiooni, mida saaks ehk koduriigis edaspidi paremini teha. “Teatavasti on Eestis PISA testidel väga kõrged tulemused - milles teie salaretsept peitub?” naljatles ta. 

Haridusministri delegatsiooni koosseisu kuulusid nõunik Pierre-Benoît Sepulchre, haridusajakirjanik Thi Diêm Quach ja kaameramees Cédric Rifflart. Lisaks olid delegatsiooniga kaasas hariduse erisaadik Peep Jahilo ja Jaanika Lillemaa.

Kohtumine algas Ӱ Ülikooli teadusprorektori Katrin Niglase lühiülevaatega Ӱ Ülikooli ajaloost ja senistest saavutustest haridussektoris. Niglas rõhutas, kui oluline on rahvusvaheline koostöö hariduse valdkonnas, et jagada parimaid praktikaid ja arendada edasi õpetajakoolitust. Visiidi alguses tõdes ta, et meil kõigil on palju uusi väljakutseid, nagu tehisintellekt, millega peame hakkama üheskoos tegelema. “Üksi kõigega tegeleda ei jõua, loodetavasti saame selles osas teineteisele abiks olla,” selgitas Niglas.

Seejärel andis haridusteaduste instituudi direktor Tiia Õun ülevaate instituudi tegevusest, haridusvaldkonna õppe arengust ja teadusuuringutest. Õun jagas ka huvitavaid teadmisi Eesti haridussüsteemi toimimisest ja innovaatilisest lähenemisest õpetajakoolitusele.

Arutlusel olid ühiseid väljakutseid õpetajate järelkasvu osas. Õun rõhutas, et õpetajate järelkasvu tagamiseks on ühelt poolt oluline leida viise, kuidas teha õpetajaks õppimine atraktiivseks. Teisalt on tähtis noori õpetajaid toetada ning kujundada häid karjäärisüsteeme, et noored õpetajad kooli püsima jääksid. 

Haridusinnovatsiooni keskuse juhataja Sigrid Aruväli rääkis osalejatele meie riigis toimuvatest haridusuuendustest ja nende mõjust õpetajate professionaalsele arengule. “Eestis on haridusinnovatsioon pidevas liikumises,” rõhutas Aruväli. “Meie eesmärk on pakkuda õpetajatele alati tuge nii professionaalses kui ka isiklikus arengus.” 

Eesti õpetajakoolituse eripärasid ja strateegiaid jagas oma ettekandes õpetajahariduse ja kasvatusteaduste suuna esindaja Tiina Anspal.

Kohtumise lõpus said kõik osapooled vahetada kogemusi ja arutleda, kuidas edendada õpetajakoolitust ning pakkuda paremat tuge alustavatele õpetajatele. Belgia delegatsioonil oli võimalus tutvuda meie haridusuuenduste ja praktikatega, mis võiksid olla kasulikud kohaliku haridussüsteemi arendamiseks.

Belgia haridusministri delegatsioon viibis Eestis ühe päeva. Hommikul kohtuti Gustav Adolfi Gümnaasiumis Eesti haridusministri Kristina Kallasega. Arutelu teemadeks olid Eestis rakendatavad uuenduslikud õppemeetodid ning õpetajate koolituse ja kaasava hariduse süsteemid. 

Sisuka päeva lõpus avaldasid kõik osapooled lootust, et koostöö toob kaasa uusi ideid ja arendusi, mis rikastavad mõlema riigi haridussektorit.