HTI teadusseminar: kogemused ja arengud haridustehnoloogia valdkonnas projektis "EdTech Talents"
7. novembril 2024 toimus haridusteaduste instituudis teadusseminar, mille eesmärk oli jagada projekti "EdTech Talents" äsjalõppenud lähetuste perioodi kogemusi ning tutvustada projekti käigus loodavate teadmustoodete ja –teenuste hetkeseisu.

Projekti vastutav täitja haridusteaduste instituudi õpperobootika vanemeadur Janika Leoste selgitas, et projekt "EdTech Talents" tugineb nelik-heeliksi innovatsioonimudelil, mille järgi innovatsioon ühiskonnas toimub teadusasutuste, tööstusettevõtete, valitsusasutuste ning kodanikuühiskonna organisatsioonide koostöös. Üks projekti keskseid probleeme on teadusorganisatsioonide ja tööstusettevõtete vaheline koostööpuudus ning teadusorganisatsioonide vähene võimekus pakkuda uudseid tehnoloogilisi lahendusi tööstusele. Kuigi projekt keskendub haridustehnoloogiatele, toob see kaasa tulemusi ka teistes tehnoloogia valdkondades ning ülikoolide teadmussiirde arendamisel.
Loodus- ja terviseteaduste instituudi õiguspsühholoogia dotsent Kristjan Kask tutvustas seminaril oma tööd, mis on seotud tunnistajate intervjueerimise koolituse lauamängu arendamisega. Kristjan tegi oma lähetuse ajal koostööd Hispaania firmaga Lurtis, kus valmis mängu prototüüp. Koostöö jätkub rahvusvaheliste partneritega, keskendudes mängu kommertsialiseerimise võimalustele. Lisaks töötatakse mängu digitaalse versiooni kallal ning see on juba testitud üliõpilaste poolt.
Digitehnoloogiate instituudi matemaatika ja informaatika didaktika professor Mart Laanpere on projektis seotud Austria ettevõtte MatheArena projektiga, mille eesmärk on matemaatikahariduse individualiseerimine. MatheArena on loonud nutiseadmetel kasutatava matemaatikaõppe rakenduse, mis pakub õpilastele individuaalset tuge neile keerulistes matemaatika valdkondades. Mardi osalus seisneb MatheArena rakenduse kohandamises Eesti koolide õppekavade vajadustele.
Digitehnoloogiate instituudi teaduskorralduse juht Kadri Mettis tutvustas projektis oma uut osalust, keskendudes hariduses süsteemmõtlemise arendamisele. Süsteemmõtlemine on hariduse kontekstis väheuuritud valdkond, mis pakub uusi võimalusi innovatsiooniks. Kadri teeb koostööd MatheArena ja Austria haridustehnoloogia ökosüsteemi partneritega.
Haridusteaduste instituudi teadusrahastuse konsultant Madis Saluveer keskendub projektis teadlaste ja tööstuse vahelise koostöö arendamisele haridustehnoloogilises innovatsioonis. Madis on koostanud aruande haridustehnoloogiate kasutamisest kuues osalevas riigis – Austrias, Eestis, Hispaanias, Saksamaal, Serbias ja Ungaris.
Praeguse seisuga on ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli ja Novi Sadi Tehnoloogia Teaduskonna teadlased ja administratiivtöötajad kasutanud kokku 1800 lähetuspäeva, osaledes haridustehnoloogia valdkonnas tegutsevates ettevõtetes Austrias, Hispaanias ja Saksamaal. Samuti nõustavad edasijõudnud riikide ülikoolide teadlased haridustehnoloogiafirmasid Eestis, Ungaris ja Serbias.
Järgmine lähetuste periood toimub 2025. aasta jaanuaris/veebruaris, mil projekti liitub assotsieerunud partnerina Obuda ülikool Budapestist.