Ӱ Ülikooli tudengid avasid näituse “Ajad muutuvad – haridus jääb”
Täna avati Ӱ Ülikooli Terra maja fuajees õpetajahariduse 105. aastapäevale pühendatud näitus “Ajad muutuvad – haridus jääb”. Näituse koostasid Ӱ Ülikooli üliõpilased Gertrud Martin, Gudrun Martin, Hanna Martin, Kaia Toompuu, Katrin Aid, Kelli Põld, Kirsika Aberut, Kätlin Väät, Rain Varik, Reelika Otti, Stina Vettik ja Virgylia Soosaar. Näituse valmimist juhendasid Veronika Varik Ӱ Ülikooli Eesti pedagoogika arhiivmuuseumist ja Kristiina Oppi Ӱ Ülikooli muuseumist.

Näituse loomine oli osa Ӱ Ülikooli õppeainest ELU (Erialasid Lõimiv Uuendus), mis põhineb projekt- ja probleemõppel ning ühendab üliõpilasi erinevatest valdkondadest. Projekti “Uuenduskuur TLÜ Eesti pedagoogika arhiivmuuseumi ekspositsioonile” raames palus ülikool tudengitel luua esemeline väljapanek, mis annaks põneva ülevaate õpetajahariduse 105-aastasest ajaloost. Üliõpilased vastasid väljakutsele suurima heameelega ning tegid ühe projekti asemel lausa kaks.
Tudengite kogemus ja tööprotsess
Näituse koostajad peavad projekti oluliseks nii oma hariduse kui ka õpetajahariduse jätkusuutlikkuse rõhutamise seisukohalt. “See oli väga suur tunnustus, kui kuulsime, et ülikooli poolt on palutud meie sisendit nii olulise ettevõtmise jaoks,” märkis Ӱ Ülikooli kutsepedagoogika teise kursuse üliõpilane Reelika Otti. “Meid usaldati näituse loomisel, ja võtsime seda ülesannet väga suure kohusetundega.”
Projekti käigus uurisid tudengid erinevatest ajastutest pärit õppematerjale ja hariduse ajalugu. “Kõige meeldejäävam minu jaoks oli ise lähemalt näha erinevate ajastute õppematerjale ja vahendeid,” lisas ta. “Eriliselt südamelähedane oli logopeediliste vahendite avastamine – need tõid esile, kui olulised need olid ja on tänaseni,” sõnas kutsepedagoogika samalt kursuselt pärit Virgylia Soosaar.
Väljakutsed ja õppetunnid
Näituse loomine ei olnud lihtne ülesanne. Tudengid tõid suurima väljakutsena esile ajaplaneerimise ja meeskonnatöö olulisuse, kuna 12 liikmega grupis tuli jagada vastutust ja leida aega tiheda ajagraafiku kõrvalt.
“Kõikide grupiliikmete erisuste ja soovide arvestamisega ja kokkusaamisega tuli teha väga palju kokkuleppeid ja kompromisse, kuid saime sellega edukalt hakkama. Mõistsime, kui palju tegemist nõuab selle näituse loomine ja turundamine. Väga palju kirjavahetust erinevate inimestega, et näiteks saada broneerida kas või ühte ruumi,” lisas Otti.
Lisaks raskustele andis projekt tudengitele siiski ka kuhjaga õppetunde. “Õppisime, et tuleb olla järjepidev, paluda vajadusel abi ja leida probleemidele lahendus,” jagasid üliõpilased. Nende jaoks oli see projekt palju rohkem kui lihtsalt aine läbimine – see oli austusavaldus hariduse ja õpetajahariduse ajaloole.
“Meie meeskond on näinud suurt vaeva, oma isikliku elu, töö ja õpingute kõrvalt, et luua ülikoolile ja õpetajahariduse ajaloole vääriline näitus,” kirjeldasid nad.
Näituse avamine Terra fuajees, 21.11.2024
Näitus sündis koostöös
Projekti käigus jaotati grupiliikmete vahel vastutusvaldkonnad, sealhulgas eksponaatide valimine, turundus ja vitriini kujundamine. Näitus valmis tihedas koostöös juhendajatega Eesti pedagoogika arhiivmuuseumist ning ülikooli muuseumist.
Näituse väljapanek on avatud Ӱ Ülikooli Terra maja fuajees kuni 2025. aasta märtsi lõpuni ning pakub haridusajaloo huvilistele põnevat ülevaadet õpetajahariduse arengust. Näitus kutsub külastajaid avastama hariduse kestvust ja ajastu mälestusi, tõstes esile õpetajahariduse tähendust läbi aegade.
Näituse korraldusmeeskond