Haridusteaduste instituudi direktorina alustab septembris taas Tiia Õun
„Meie instituudi edutegur on meie koostöine õppimis- ja õpetamiskultuur. See kannab meid ühiselt, sellele me rajame oma tugevused, võimestame üksteist ja saame koos teha suuri asju!“ ütleb äsja taas haridusteaduste instituudi direktoriks valitud Tiia Õun.

Oled haridusteaduste instituudi direktorina juba aastaid töötanud. Millistest väärtustest lähtud uuel perioodil alustades? Millisena näed head juhtimiskultuuri?
Meie instituudi tegevus põhineb ühistel väärtustel, mis on ka ülikooli akadeemilises hartas sõnastatud – vabadus, avatus, kvaliteet, professionaalsus ja ühtsus.
Haridusteaduste instituudis on peamine tegevuspõhimõte koos tegutsemine. Oleme astunud koostööst ja meeskonnatööst rääkimisest olulised sammud edasi: meie jaoks on kesksel kohal koosõppimine, koosõpetamine, koosjuhtimine ja kõigi nende tegevuste mõtestamine iga töötaja otsustus- ja vastutusväljas.
Need lähenemisviisid on eeskujuks ka meie üliõpilastele, kelle puhul ootame, et neist kujunevad hariduse valdkonna eestvedajad. Enda käitumise ja väärtustega pakume neile kõige parimat eeskuju.
Milliseid juhtimispõhimõtteid soovid uuel perioodil ellu viia?
Väärtuspõhise juhtimise rakendamine, mis on meie instituudi suund, kindlasti jääb. Selged väärtused annavad inimeste tegevusele tähenduse, loovad ühise suuna ja motivatsiooni.
Olen lähtunud lähenemisviisist, kus väärtusi tuleb nii sõnastada kui näidata, nende järgi tegutseda, inimesi tunnustada ja kindlasti ka töötajate individuaalseid ja ühiseid saavutusi tähistada! Järgmisel perioodil soovin veel enam panustada meie töötajate vastastikuse võimestamise kujunemisse, läbi mille inimestel tekiks veel enam võimalusi osaleda aktiivsemalt ja sisulisemalt nii enda tegevuse kui oma tegevusvaldkonna korraldamises ja juhtimises.
Millised on kõige olulisemad muutused, mille läbi viimist haridusteaduste instituut vajab teadustegevuse vallas?
Kõrgetasemelise teadustegevuse toetamiseks on vajalik instituudi uurimisrühmade tegevuse tugevdamine, taotlemaks suuremahulisi interdistsiplinaarseid teadus- ja arendusprojekte. Prioriteediks on minu jaoks kõikide uurimissuundade jätkusuutlikkuse tagamine.
Seejuures peame andma panuse ühiskonda. Kõik, mida uurime ja arendame teaduses, peab aitama kaasa teadus- ja tõenduspõhistele valikutele Eesti hariduses. Meie jaoks on väljakutse, kuidas veel enam ja tõhusamalt teha teaduskommunikatsiooni, kaasa rääkida poliitikakujundamises ning toetada teadustööde tulemuste praktilist rakendamist nii ülikooliõppes kui haridusasutustes.
Ülikooli arengukavas on sihiks seatud õppijate elumuutev õppimiskogemus ja tulevikuvajadustele vastav õpe. Mis on siin instituudi eesmärkideks?
Meie instituudi moto on “Igaühel on õppimisel oma tee” ja see tähendab järgmiseks perioodiks peamiselt kahte tegevussuunda.
Esiteks on kõik üliõpilased toetatud läbi paindlike õpivõimaluste, mis tagavad parima ettevalmistuse nende õpitud erialal töötamiseks. Teiseks on vajalik toetada üliõpilaste tulevikupädevuste ja üldoskuste kujunemist, mida saame kujundada juba sügisel algavas õppekavade uuendamise protsessis. Erilise vaatluse all on just õpetajahariduse õppekavad, kuna lisaks kõrgharidusstandardile uuenevad ka kõik õpetajate kutsestandardid.
Milliseid muutusi näed vajalikuna instituudi liikmeskonna ja organisatsiooni arengu suunamisel?
Minu jaoks keskne instituudi jätkusuutlikkus läbi kõikide tegevusvaldkondade. Peame oskama teha oma tegevuste ja rahastuste otsustes tarku valikuid ning seda pidevalt muutuvas ja ebastabiilses väliskeskkonnas. Fookuses on kõikide töötajate jaoks atraktiivse töökeskkonna ja töötingimuste tagamine, koostöö partneritega ning koostöövõrgustike toetamine.
Kõige suurema muutusena näen vajadust instituudi töötajate professionaalse arengu toetamiseks läbi tasakaalustatud töökoormuse ja karjäärivõimaluste. Lisaks soovime akadeemilistele töötajatele pakkuda täiendavat tuge võimestavaks eestvedamiseks nii koosõpetamisel kui koostöisel õppekavade juhtimisel.
Milline on täna haridusteaduste instituudi maine ja kuidas seda edendada?
Meie instituudi õppekavadele oli 2024/25 õppeaasta vastuvõtul väga suur konkurss, samuti suurenes konkurss õpetajahariduse õppekavadele ülikoolis tervikuna. Sellest nähtub, et hariduse valdkonna maine on väga hea.
Meie mainet mõjutab väga palju see, kuidas me ühiskonda kõnetame ja kui palju haridusasutustes ja hariduse teaduspõhiste mõjutajatena välja paistame. Peame näitama, kuidas meie teaduskompetents loob muutusi hariduses, ning senisest enam välja tooma, millised on tõenduspõhised programmid ja teenused, mida me hariduses pakume ja mida selle kaudu muudame. Siis saame öelda, et oleme Eesti hariduse eestvedajad.
Kui sa peaksid ütlema ühe lausega, siis mis on haridusteaduste instituudi edu võti?
Meie instituudi edutegur on meie koostöine õppimis- ja õpetamiskultuur, see kannab meid ühiselt, sellele me rajame oma tugevused, võimestame üksteist ja saame koos teha suuri asju!