EXU

Uus metoodika aitab luua piirkondlikke ringbiomajanduse teekaarte

Hiljutine teadusraport aitab erinevatel organisatsioonidel, sealhulgas omavalitsustel, ettevõtetel ja arenduskeskustel, kaardistada ja arendada ringbiomajanduse võimalusi oma regioonis ning pakub metoodilist raamistikku ringbiomajanduse piirkondlike teekaartide koostamiseks.

keko klaster

Interdistsiplinaarsete teadlaste poolt läbi viidud uurimistöö tulemusel loodud praktiline töövahend keskendub kohalike bioressursside kasutamisele, arvestades kogukondade ja omavalitsuste vajadusi ning võimalusi. Raport pakub juhiseid tegevuste kavandamiseks, mis toetavad kohalikke algatusi ja koostöövorme, suurendades nii piirkondliku biomajanduse lisandväärtust ja jätkusuutlikkust.

“Interdistsiplinaarne lähenemine ringbiomajanduse teekaartide loomisele tagab, et kohalikud ressursid saavad õiglaselt ning loodusväärtust ja ühiskondlikku väärtust arvesse võttes väärindatud,“ selgitab uurimisrühma liige, ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli täiskasvanuhariduse ja mitteformaalõppe professor Kai Pata.

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli teadusraport valmis esialgu eestikeelsena aastal 2023. Nüüd on see kättesaadav ka . „Pidasime vajalikuks, et regionaalsete teekaartide tegemist toetav ringbiomajanduse teekaardi metoodika oleks laiemale avalikkusele avatult kättesaadav ka rahvusvaheliselt,“ märgib Pata.

Ringbiomajanduse edendamine on osa Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärkidest, mis nõuab muutusi nii majanduses, elustiilis kui ka ühiskonnanormides. Biomajandus, mis hõlmab näiteks põllumajandust, metsandust ja toiduainetööstust, on oluline samm roheülemineku suunas. Loodud metoodika ühendab ringmajanduse põhimõtted biomajandusega, et asendada fossiilseid materjale kestlike biopõhiste alternatiividega.

Piirkondlike teekaartide koostamine võimaldab siduda ringbiomajanduse arengusuunad laiemate strateegiliste eesmärkidega, nagu "Eesti 2035" ja kliimaneutraalsuse saavutamine aastaks 2050. Lisaks arvestab metoodika globaalsete megatrendidega, nagu kliimamuutus, digitaliseerimine, geopoliitiline polariseerumine ja kultuurilised muutused.

Teekaardi loomine hõlmab mitmeid etappe, alates vajaduse teadvustamisest ja visiooni loomisest kuni konkreetsete tegevuste planeerimise ja jälgimiseni. Oluline on laiapõhjaline koostöö ettevõtjate, omavalitsuste ja kogukondade vahel, et leida parimad lahendused bioressursside jätkusuutlikuks kasutamiseks.

Metoodika testimiseks plaanitakse selle rakendamist mõnes Eesti piirkonnas, et hinnata selle tõhusust ja kohandada seda vastavalt praktilistele kogemustele. Loodetavasti aitab see uuenduslik lähenemine muuta Eesti üheks ringbiomajanduse eestvedajaks Euroopas.

Käesoleva aasta alguses sai ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis alguse ka viieaastane SustainERA teadusprojekt, mis uurib kestlikkust interdistsiplinaarselt. Pata rõhutab, et ka uues projektis on ringbiomajandusel tuginev õppimine ja koostöö erinevate osapoolte vahel ühiskonnas ja ettevõtluses kestlikkuse üheks aluseks.