
Ajalugu antiikajast 20. sajandini
Humanitaarteaduste instituut
Mikrokraadiprogramm “Ajalugu antiikajast 20. sajandini” on suunatud kõigile ajaloohuvilistele, kes soovivad omandada süvendatult teadmisi antiikmaailma, uusaja, kesk- ja varauusaja ning 20. sajandi ajaloo kohta. Programm võimaldab osalejatel saada uusi teadmisi ja arendada arusaamu ajaloo eri perioodide kohta, samuti tutvuda ajalooperioodide kultuuriliste, poliitiliste ja sotsiaalsete arengutega.
-
Õppekava sisu
Mikrokraadiprogramm koondab huvitavaid ajalooaineid ning sobib suurepäraselt ettevalmistuseks neile, kes kaaluvad ajaloo või ajaloo ja ühiskonna õpetaja magistriõppesse sisseastumist, aga kellel puudub bakalaureusekraad ajaloos. Mikrokraadiprogrammi eesmärk on tutvustada erinevaid ajaloolisi perioode ning nende mõju tänapäeva ühiskonnale. Programmis antakse osalejatele vajalikud teadmised ja oskused, et edukalt õpetada ajalugu ja innustada õpilasi ajalooteemadest huvituma.
Õppeaine “Antiikmaailm” teeb sissejuhatuse antiikmaailma, mis hõlmab selle ühiskondade ja riikluse ajalugu, nagu ka kultuuri ja kunstiajalugu erinevate valdkondade orgaanilises sümbioosis, pühendudes samas ka Muistse Lähis-Ida ja Vahemere kultuuride ajaloo kõige olulisematele uurimisprobleemidele. Õppeaine “Kesk- ja varauusaegne maailm” loob eeldused baasteadmiste kujunemiseks Euroopa kesk- ja varauusaja ajaloost ning võtmeprobleemidest peamiste historiograafiliste suundumuste taustal. Samuti kujundab teadmiste võrgustiku orienteerumiseks muutustest materiaalses kultuuris ning arendab oskusi tajumaks ajastukeskse mõttemaailma ja materiaalse kultuuri mõjust visuaalse kultuuri arengule. Õppeaine “Uusaegne maailm” loob eeldused kronoloogilise ja kompaktse ülevaate kujunemiseks (Euroopa) uusaja ning uusima aja poliitilise, kultuuri- ja sotsiaalajaloo peajoontest alates 16. sajandi reformatsioonist kuni Viini kongressini. Õppeaine “20. sajandi ajalugu” annab ülevaate üldistest arengutest 20 sajandi ajaloos. Aine peamisteks eesmärkideks on süvendada teadmisi möödunud sajandil toimunust; suurendada võimekust seletada lahti selliseid nähtuseid nagu sotsialism ja fašism; süvendada arusaamist protsessidest nagu dekoloniseerimine ja demokratiseerumine; arendada suulist ja kirjalikku eneseväljendusoskust ning võimekust võõrkeeles diskuteerida. Oluline osa on ka möödunut sajandit – mis on paljuski ka filmisajand – iseloomustava visuaalse materjaliga tutvumine.
Keda ootame õppima?
Ootame programmi õppima inimesi, kes kaaluvad ajaloo või ajaloo ja ühiskonna õpetaja magistriõppesse sisseastumist, aga kellel puudub bakalaureusekraad ajaloos. Mikrokraad sobib suurepäraselt sisseastumiseks ettevalmistusel.
Mikrokraadiprogrammile on oodatud õppima aga kõik huvilised, kes soovivad saada ülevaadet ajaloo erinevatest perioodidest antiikajaloost kuni 20. sajandi ajalooni.
Mikrokraadiprogrammis osalemiseks on vajalik vähemalt keskharidus ja huvi ajaloo vastu.
Miks tulla meile õppima?
Mikrokraadiprogramm annab osalejatele vajalikud teadmised ja oskused, et edukalt õpetada ajalugu ja innustada õpilasi ajalooteemadest huvituma.
Õppekava ja -ained
Programm toimub kahe semestri vältel ning annab kokku 24 EAP (kaks ainet toimuvad sügisel, kaks kevadel). Programm sisaldab nelja tasemeõppe ainet:
(sügis 2024)
Kursus käsitleb Muistse Lähis-Ida (Mesopotaamia, Egiptus, Levant, Anatoolia, Iraan), Kreeka ja Rooma ajalugu Lääne-Rooma impeeriumi languseni, vaadeldes olulisemaid allikaid, poliitilise ajaloo põhipunkte, sotsiaalseid ja riiklikke struktuure, eluolu, religiooni ja kultuuri, samuti kunstiajalugu, fokusseerudes seejuures olulisematele ja aktuaalsematele uurimisküsimustele.
Suurema osa kursusest moodustavad loengud. Lisaks loengutele toimuvad ka seminarid, mille aluseks on õppejõu antud teemad. Seminaris arutatakse ühiselt nende teemadega seotud probleeme.
Loengud toimuvad sügissemestril neljapäeviti ja reedeti kell 10.15-11.45.
(sügis 2024)
Uusaja mõiste ning periodiseerimine, olulised arengujooned. Kolmekümneaastane sõda ja Vestfaali rahu. Suur-Rootsi. Kuninga ja parlamendi vaheline võimuvõitlus 17. saj. Inglismaal. Hollandi kuldajastu. Absolutismi areng Prantsusmaal. Hispaania suurriigi langus ja Hispaania pärilussõda. Suur Põhjasõda ja Venemaa tõus. Austria areng suurriigiks ja Austria pärilussõda. Brandenburg-Preisimaa tõus suurriigiks ja seitsmeaastane sõda. 18. saj. valgustatud absolutism. Poola jagamised. Lõuna-Euroopa ja Suurbritannia 18. saj. Põhja-Ameerika kolooniate iseseisvumine. ”Vana korra” Prantsusmaa probleemid ja valgustusfilosoofia riigifilosoofilised lahendused. Uusaegne kunst ning arhitektuur. Suur Prantsuse revolutsioon ja Napoleoni ajastu. Pikk 19. sajand. Muutused 19. sajandi ühiskonnas.
Loengud toimuvad sügissemestril teisipäeviti ja neljapäeviti kell 16.15-17.45.
(kevad 2025)
Peamised suundumused kesk ja varauusaja ajaloo historiograafias. Kristluse levik ja selle unifiseeriv toime Euroopa kujunemisloos. Feodaalsuhete genees ja areng historiograafilise probleemina. Euroopa ekspansioon: ristisõjad ja suured maadeavastused. Kriisinähud katoliku kirikus. Reformatsioon ja vastureformatsioon. Materiaalse kultuuri ja tehnoloogia areng. Kesk- ja varauusaegne maailmatunnetus ning selle mõju visuaalkultuuri arengule.
Loengud toimuvad kevadsemestril esmaspäeviti ja neljapäeviti kell 12.15-13.45.
(kevad 2025)
Kursus annab ülevaate üldistest arengutest 20 sajandi ajaloos. Peamisteks eesmärkideks on süvendada teadmisi möödunud sajandil toimunust; suurendada võimekust seletada lahti selliseid nähtuseid nagu sotsialism ja fašism; süvendada arusaamist protsessidest nagu dekoloniseerimine ja demokratiseerumine; arendada suulist ja kirjalikku eneseväljendusoskust ning võimekust võõrkeeles diskuteerida. Oluline osa on ka möödunut sajandit – mis on paljuski ka filmisajand – iseloomustava visuaalse materjaliga tutvumine.
Loengud toimuvad kevadsemestril esmaspäeviti ja neljapäeviti kell 14.15-15.45.
Õõܻ
Aineid õpetavad Inna Jürjo, Villu Kadakas, Jaan Lahe, Kersti Markus, Kristo Nurmis, Karl Peeter Valk, Aivar Põldvee, Heli Reimann, Piia Sandra Sandrak.
Ainete toimumise aeg ja koht
Kevadsemestril toimuvad ained:
- AIG6302.HT Kesk- ja varauusaegne maailm E, N kl 12.15-13.45
- AIG6304.HT 20. sajandi ajalugu E, N kl 14.15-15.45
Sügissemestril toimuvad ained:
- AIG6301.HT Antiikmaailm N, R 10.15-11.45
- AIG6303.HT Uusaegne maailm T, N 16.15-17.45
Vaata mikrokraadiprogrammi "Ajalugu antiikajast 20. sajandini" tunniplaani koos ruumidega siit.
Tunniplaani lingil klikates maandute veebruari esimeses nädalas ning edasi liikumiseks (et vaadata infot järgmistel nädalatel toimuva kohta) kasutage lehe vasakul ääres asuvat kalendrit. Ruumide numbri ees olev täht näitab hoonet (S-Silva, M-Mare, A-Astra, T-Terra). Majade asukohta saate vaadata ülikooli linnaku kaardil.
Õppetöö ülikoolis toimub:
- sügissemestril 02.09–13.12.2024, sh vahenädal* 21.–27.10.2024. Eksamisessioon 16.12.2024–26.01.2025.
- kevadsemestril 03.02–18.05.2024, sh vahenädal* 24.–30.03.2025. Eksamisessioon 19.05.–20.06.2025.
* vahenädalal toimub üldjuhul iseseisev õpe ja kontaktõpet sel perioodil ei toimu.
Ainete toimumise info (õppejõud, ruum, kellaaeg) on leitav rubriigis "Ainekalendrid":
- Sisestage otsingulahtrisse õppeaine kood või täpne nimetus ja vajutage nuppu "Otsi". Kui sarnase nimega aineid on rohkem kui üks, kuvatakse nimekiri. Võimalusel kasutage otsinguks ainekoodi (nt HIK6082.HT). Tunniplaani nägemiseks klikake aine nimetusel.
- Valige lehe vasakul pool asuvast kalendrist kuu ja aasta, mille kohta tunniplaani vajate.
- Tunniplaanis kuvatakse loengu toimumisaeg, õppejõu nimi ja ruumi number.
- Tunniplaanis võib ette tulla muudatusi, palun vaadake loenguinfo iga nädala alguses igaks juhuks üle.
Programmi maksumus
TLÜ humanitaarteaduste instituudi mikrokraadipogrammide, mis koosnevad tasemeõppepõhistest ainetest, maksumus on TLÜ senati kinnitatud ainepunkti maksumuse põhine (1 EAP = 70 eurot).
Mikrokraadiprogrammi "Ajalugu antiikajast 20. sajandini" hind on 1680 eurot (ei lisandu käibemaksu).
Arved väljastame sügissemestri alguses. Kui soovite arvet varem, märkige see info registreerimisel märkuste lahtrisse.
Võimalik tasuda kahes osas semestripõhiselt. Registreerimisel kirjutada vastav soov märkuste lahtrisse.
Ӱ Ülikooli korraldatud koolituse eest makstud tasult on füüsilisel isikul võimalik taotleda tulumaksu tagastust seaduses ettenähtud korras.
Võta ühendust!
Küsimuste korral võtke ühendust allpool toodud kontaktidel.
Sarnased koolitused
Itaalia ajalugu ja tänapäev
Humanitaarteaduste instituut
Mikrokraadiprogramm "Itaalia ajalugu ja tänapäev" keskendub Itaalia ajaloole, ühiskonnale ja kultuurile, andes ülevaate tänapäeva Itaalia kujunemisloost.
Hispaania ajalugu ja tänapäev
Humanitaarteaduste instituut
Mikrokraadiprogramm "Hispaania ajalugu ja tänapäev" keskendub Hispaania ühiskonna ja kultuuri arengu dünaamika mõistmisele ning pakub võimalust uurida ja analüüsida hispaania kultuuriga seotud probleeme.
Prantsusmaa ajalugu ja tänapäev
Humanitaarteaduste instituut
Mikrokraadiprogramm “Prantsusmaa ajalugu ja tänapäev" annab ülevaate ja aitab mõista Prantsusmaa ühiskonna ja kultuuri arengudünaamikat, tänapäevaste ühiskonnaprobleemide tausta, et osata neid kriitiliselt analüüsida ja iseseisvalt uurida.