Inimese-looma interaktsioonid mikrokraad

Koolituse kood LTC0548

Registreerimise tähtaeg

Maht 18 EAP

Minimaalne osalejate arv 20

Koolituse hind 1440

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument Tunnistus mikrokraadi omandamise kohta

Koolitajad Maarja Tali, Liis Teesaar, Laura Kiiroja, Hele Aluste, Kati Leutonen, Lea Tummeleht, Katarina Jõemaa, Mari Palgi, Janne Orro, Triin Tohver

Koolitusjuht

Inimese-looma interaktsioonid

Loodus- ja terviseteaduste instituut

Mikrokraadi "Inimese-looma interaktsioonid" infotund toimub 09.07.2024 veebikeskkonnas zoom. Infotunniga ühinemise veebilink lisatakse siia 06.07.2024. Täiendavad info ja küsimused: katrin.soidra-zujev@tlu.ee

- 10.00 - 17.15

Mikrokraad „Inimese-looma interaktsioonid"

Kandideeri „Inimese-looma interaktsioonid" mikrokraadile, mis annab võimaluse õppida ja end täiendada neile, kes soovivad süveneda keskkonna, inimeste ja loomade vastastikmõjude teaduspõhise uurimise valdkonda või tulevikus kaasata oma erialases tegevuses loomi.

Täiendav info:
Telefon: (+372) 649 9443
E-post: katrin.soidra-zujev@tlu.ee 


Selleks, et sündmusele registreerida töötleb Ӱ Ülikooli (vastutav töötleja: katrin.soidra-zujev@tlu.ee) järgmisi isikuandmeid:

Mikrokraad „Inimese-looma interaktsioonid"

Ainult üks fail.
50 MB limiit.
Lubatud tüübid: jpg, png, odf, pdf, doc, docx, avi, mov, mp3, zip.

Koolituse kood LTC0548

Registreerimise tähtaeg

Maht 18 EAP

Minimaalne osalejate arv 20

Koolituse hind 1440

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument Tunnistus mikrokraadi omandamise kohta

Koolitajad Maarja Tali, Liis Teesaar, Laura Kiiroja, Hele Aluste, Kati Leutonen, Lea Tummeleht, Katarina Jõemaa, Mari Palgi, Janne Orro, Triin Tohver

Koolitusjuht

Õppekava sisu

Mikrokraadiprogramm annab ülevaate inimese-looma interaktsioonide valdkonnaga seotud võimalikest teaduspõhistest rakendusvõimalustest inimese tervise ja heaolu edendamise või õppe protsessidesse viisil, mis toetab keskkonna kestlikkust ning inimeste ja kaasatavate loomade vajadusi, tervist ja heaolu. Samuti pakub õppekava võimalust süveneda sekkumistes enim kaasatavate lemmikloomade (koer, kass, hobune ning väikeimetajad) käitumise, tajude, tervise ning heaolu teemadesse,

Õppekava on valminud koostöös valdkonna katusorganisatsiooni Inimese-Looma Interaktsioonidega Tegelevate Organisatsioonide Ühendusse (International Association of Human-Animal Interaction Organizations, IAHAIO) kuuluvate Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühingu, Eesti Ratsustamisterapeutide Liidu ja Eesti Abi- ja Teraapialoomi Kaasavate Organisatsioonide Liiduga.

IAHAIO ja Ӱ Ülikooli Loodus- ja terviseteaduste instituut sõlmisid 2018. aastal koostöö memorandumi.

Õppekava on eelduseks õppuriks kandideerimisel mikrokraadile “Loodust ja loomi kaasavad sekkumised” (sügis 2024, 30 EAP), mille eesmärk on anda teaduspõhine teoreetiline ja praktiline ettevalmistus sotsiaal-, haridus- ja tervishoiuvaldkonnas ning loomade käitumises/õpetamises kutset ja/või erialast väljaõpet omavatele spetsialistidele, kes soovivad tulevikus pakkuda teenust loomi kaasavate sekkumiste valdkonnas.

Keda ootame õppima?

Õppima on oodatud inimesed, kes tööülesannete tõttu puutuvad kokku keskkonna, inimeste ja loomadega ning kelle ametipositsioon (või tulevikuplaan) nõuab laiapõhjalisi teadmisi inimese-looma interaktsioonide valdkonnast.

Sihtrühma hulka kuuluvad nii rehabilitatsiooni (tegevus-, füsio- ja psühhoterapeudid ning logopeedid) kui vaimse tervise valdkonna eksperdid (psühholoogid, nõustajad ja coachid). Samuti haridusvaldkonnas töötamiseks väljaõppe saanud pedagoogid (alushariduse pedagoogid, andragoogid, eripedagoogid) kui ka tugiteenuste pakkujad (sotsiaalpedagoogid ja lastekaitsetöötajad, sotsiaaltöötajad, noorsootöötajad ja huvijuhid ning tegevusjuhid).

Osalema on oodatud ka tervisejuhid ja rekreatsioonikorralduse spetsialistid ning meditsiinitöötajad (psühhiaatrid, arstid, hambaarstid, meditsiiniõed, vaimse tervise õed). Samuti hooldustöötajad, töötervishoiuspetsialistid ja personalijuhid.

Mikrokraadi sihtgruppi kuuluvad ka igapäevaselt loomadega tegelevad spetsialistid (veterinaarid ja veterinaari assistendid, loomakasvatajad, loomatreenerid, loomajuhid ja talitajad). Samuti näeme õppurite seas avaliku sektori keskkonna- sotsiaal- haridus- ja rekreatsiooni- ning rehabilitatsiooni valdkondade spetsialiste.
 
Väärtuslikke teadmisi saavad aga ka kõik keskkonnast ja loomadest huvitatud bakalaureusekraadiga inimesed.

Mikrokraadi kandideerimine eeldab vähemalt bakalaureuse haridust ja B2 tasemel inglise keele oskust ning vilumust teaduskirjandusega töötamisel, 

Osaleda soovijatel palume esitada motivatsioonikiri ja elulookirjeldus, mille alusel valitakse ja kutsutakse õppima personaalselt.

Miks tulla meile õppima?

Vaata inimese ja looma interaktsioone tutvustavat klippi Aktuaalsest kaamerast (14. juuni 2022)

Mikrokraadi eesmärk on omandada teadmised inimese-looma interaktsioonide alustes, täiendada teadmisi Ühtse tervise (One Health) ja Ühtse heaolu (One Welfare) lähenemistest ning anda tööriistad keskkonna, inimeste ja loomade vastastik mõjude hindamiseks ning oma töös rakendamiseks. Mikrokraadi läbinu tunneb inimese-looma interaktsioonide ja loomi kaasavate sekkumiste põhimõisteid ja käsitlusi; teab erinevate loomi kaasavatesse sekkumistesse kaasatavate liikide käitumise ja heaoluga seonduvaid aspekte, teab riskidest ja eetilistest ja õiguslikest aspektidest loomi kaasavates sekkumistes; rakendab omandatud esmaseid teadmisi.

Õppetöö toimub koolituse läbiviimiseks sobivates õpperuumides, mis on varustatud vajaliku õppetehnikaga ja vastavad tervisekaitse- ja ohutusnõuetele. Õppeprogrammi eest vastutavad oma eriala asjatundjad.

 

Õppekava kirjeldus ja koolitajad

  • Sissejuhatus loomi kaasavatesse sekkumistesse  Mooduli eesmärk on saada ülevaade loomi kaasavate sekkumiste valdkonna terminoloogiast, olulisematest teooriatest, printsiipidest ja erinevate loomaliikide kaasamisega seotud aspektidest praktilises töös.
    Koolitajad: Maarja Tali, Liis Teesaar, Hele Aluste.

  • Antrozooloogia Mooduli eesmärk on omandada baasteadmised antrozooloogia kui interdistsiplinaarse uurimisvaldkonna mõistmiseks.
    Koolitajad: Laura Kiiroja, Maarja Tali, Triin Jagomägi, Liis Teesaar.
  • Koera käitumine ja heaolu Mooduli eesmärk on  saada teadmised koera käitumise ja heaolu kaasaegsetest käsitlustest.
    Koolitajad: Lea Tammeleht, Katarina Jõemaa.
  • Kassi käitumine ja heaolu  Mooduli eesmärk on saada teadmised kodukassi käitumise ja heaolu valdkonna kaasaegsetest käsitlustlustest.
    Koolitaja: Laura Kiiroja.
  • Hobuse käitumine ja heaolu  Mooduli eesmärk on saada teadmised hobuste liigiomastest käitumistest, psüühikast ning heaolu tagamise põhimõtetest.
    Koolitajad: Kati Leutonen, Liis Teesaar.
  •  Mooduli eesmärk on saada teadmised lemmikloomadel  enim esinevatest terviseohtudest ning oskused esmaabi andmisest. Koolitajad: Janne Orro, Triin Tohver.
  • Mooduli eesmärk on saada loomi kaasavate sekkumiste kui ühe sekkumisstrateegia teoreetilise raamistiku tundmaõppimise tulemusena ülevaade inimese-looma interaktsioonide valdkonnast.
    Koolitaja: Maarja Tali

Ajakava

Õppetöö toimub ajavahemikul september- detsember üle kolme nädala laupäeviti (9.september 2023, 30.september 2023, 21.oktoober 2023, 11.november 2023, 02.detsember 2023, 22.detsember 2023, 13. jaanuar 2024, 27. jaanuar 2024) Ӱ Ülikoolis kontaktõppena.

Kursuste ”Sissejuhatus loomi kaasavatesse sekkumistesse”, ”Antrozooloogia” ja ”Lemmikloomade esmaabi” loengud ja grupitööd toimuvad kontaktõppes ja neid ei salvestata ning ole võimalik kuulata üle veebi.

Kursused ”Koera käitumine ja heaolu”, Hobuse käitumine ja heaolu” ning ”Kassi käitumine ja heaolu” on õppijatele kättesaadavad MOODLE keskkonnas. Neile lisanduvad iseseisvad tööd ja praktikumid.

Ajakavas võib esineda muutusi. 

Õõܻ

Valik õppejõududest ja koolitajatest, kellega õppekavale õppima asudes kokku puutud:

Maarja Tali   

BSc, integreeritud loodusteaduste erialal spetsialiseerumisega jätkusuutlikule arengule, omandamisel MA heaolu ja tervisekäitumine erialal. 

Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühingu juhatuse liige, teraapiakoeratiimide koolitaja ja eksami kohtunik.

Koordineerib igapäevaselt Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühingu koeratiimide tööd. Viimased kümme aastat pühendanud koerte tajude, käitumise ja õppimisprotsesside ning neid mõjutavate tegurite paremale tundmisele ja nende teadmiste rakendamisse loomi kaasavate sekkumiste valdkonnas.

 

 

 

Liis Teesaar  

 

MA (nõustamispsühholoogia), Eesti Ratsutamisterapeutide Liit, juhatuse liige. Hetkel kliinilise psühholoogia vallas juhendatud psühholoog; alates 2019. kognitiivse käitumisteraapia põhiväljaõppes.

Igapäevaselt tegeleb psühholoogilise nõustamise ja psüühikahäirete hindamise ja raviga ravimeeskonnas Järveotsa Perearstikeskuses ja Kaare & Pruul Psühhoteraapiapraksises. On aktiivne Rahvusvaheline Inimese-Looma Interaktsioonidega Tegelevate Organisatsioonide Ühenduse - IAHAIO, kus viib läbi töötubasid ja osaleb konverentsidel, alates 2019 õpetab Türgis hobust kaasavate sekkumiste rahvusvahelisel kursusel.

 

Kati Leutonen

MA eripedagoogikas.

Eesti Ratsaspordiliidu aktsepteeritud ratsatreener (EOK 5). Ratsastuksenopettaja ja Tallimestari/ Riding Instructor & Stable Manager, Ypäjä Equine College  (BHS Intermediate Instructor).

Õpetab Hobumajandust Järvamaa Kutsehariduskeskuses, töötab eripedagoogina sotsiaalse rehabilitatsiooni meeskonnas. Viib oma hobustega läbi hobust kaasavaid sekkumisi. Pakub hobualal nõustamist (hobuste pidamine, käitumine, õpetamine; ratsatreeningud) ning hobuste õpetamise teenust.

 

Lea Tummeleht   

PhD loomaökoloogias. Töötab Eesti Maaülikooli veterinaaria ja loomakasvatuse instituudis teadurina ja OÜ BriskMind koolitaja ja loomatreenerina.

Lea peamiseks huviks on inimeste mõjusfääris elavate loomade käitumise teadmistepõhine ja eetiline haldamine ning treenimine selleks, et suurendada nende heaolu ja hakkamasaamist antropogeenses keskkonnas. Ta on koeraomanike koolitaja alates aastast 2005. Peamine spetsialiseerumine reaktiivsete koerte omanike nõustamisele ning ninatöö õpetamisele. Aastatel 2018-2021 töötas loomade treenimise spetsialistina Ӱ Loomaaias.

 

 

 

Katrina Jõemaa 

 

Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühingu koolitaja ja teraapiakoeratiimide kohtunik.

Ta on üle veerandsaja aasta tegelenud  koerte  probleemkäitumise nõustamise ja koolitamisega ning omab 22 aastast  töötamiskogemust teenistuskoerajuhina.

 

 

 

 

Laura Kiiroja    

MA semiootika ja kultuuriteooria erialal.
Doktorikraad omandamisel loomade käitumise valdkonnas (Dalhousie Ülikool, Kanada)

Laura Kiiroja spetsialiseerus bakalaureuseõpingute ajal zoosemiootikale ning uuris loomade käitumist, kommunikatsiooni ja inimese-looma suhteid. Omab aastatepikkust erialase praktilise töö kogemust (Norras, Saksamaal ja Ameerikas) väga erinevate loomaliikidega (punarebased, maod, alligaatorid, makaagid, elevandid, piisonid ja koiotid). Tema suurim kirg on aga hundid. Nendega töötas ta otsekontaktis nii Ameerikas kui Saksamaal. Alates 2018. aastast on Laura juhendanud kasside heaolu ja käitumise teemalisi kursusi Eestis. Praegu lõpetab Laura õpinguid Kanadas Dalhousie Ülikoolis interdistsiplinaarse doktorantuuri programmis, keskendudes oma doktoritöös koerte olfaktoorsetele võimetele biomeditsiinis.

 

Hele Aluste  

MA eripedagoogika ja BSc (võrdsustatud magistriga) psühholoogia erialal.

Ratsutamisterapeut, Eesti Ratsutamisterapeutide Liidu liige, Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühingu auliige ja teraapiakoerajuht.

Aastast 2010 töötab Järvamaal rehabilitatsioonivaldkonnas psühholoogi ja ratsutamisterapeudina ning viimased 11 aastat on viinud läbi loomi kaasavate sekkumiste valdkonna kursuseid Ӱ Ülikoolis. Ratsutamisteraapia keskuse Hobukooli Park rajaja ja juht. On läbi aastate omandanud ja rakendanud mitmeid kehateadlikkusel põhinevaid praktikaid töös stressi, pingete ning traumadega.

 

 

Mari Palgi    

MSc bioloogia erialal spetsialiseerumisega geneetikale, tsütoloogiale ja histoloogiale PhD neurobioloogia erialal

Ӱ Tehnikaülikooli peaspetsialist molekulaarse neurobioloogia laboratooriumis. Lõpetanud Tartu Ülikooli bioloogia eriala geneetik-tsütoloogina ning kaitsnud doktoriväitekirja Helsingi ülikooli geneetika kateedris molekulaarse neurobioloogia teemal. Koertega tegelenud lapsest saati, kasvatanud pikakarvalisi colliesid aastast 1982 ja osalenud colliede aretust juhtivates nõukodades, praegu Soome Collieühingu aretusnõukogu liige. Koeranäituste välimikukohtunik aastast 1990. Teraapiakoerajuhina on ta töötanud paar aastat. Samuti koolitanud omi koeri kuulekuses, agility’s, metsajäljel, metsast inimeste otsimisel ja karjatamises.

 

 

Triin Tohver    

Veterinaaria kõrgharidus. BA, cum laude sotsiaalpedagoogika erialal. Täiskasvanute koolitaja kutse, tase 6

Hobuste ortopeedia lektor Eesti Maaülikoolis (2013-2021).

Triin Tohver  lõpetas 2008 aastal Hannoveri Veterinaaria Kõrgkooli. Peale hobuste meditsiini internatuuri Calgarys, Kanadas töötas ta veel kaks aastat Saksamaal, Burg Müggenhauseni hobusekliinikus, enne kui naasis 2012 aastal Eestisse ja avas siin hobuste ambulatoorse erapraksise Triin Tohveri Hoburavi. Loomaarsti töö kõrvalt on ta juba üle kümne aasta koolitanud hobuseomanikke ja veterinaaria tudengeid hobuste tervise ja heaolu teemadel. Kõige rohkem paelub Triinu veterinaarias hobuste ortopeedia, haavaravi ja hambahaigused ja tema suureks armastuseks on nendel teemadel koolitamine.

 

Janne Orro   

 

Registreerimine ja kandideerimine

Mikrokraadilie saab registreerida kuni 01.09.2023. Koolituse hind on 1440 €. Koolituse eest on võimalik tasuda kolmes osas: september, oktoober, november 480.- €, kuus. Palume oma soovist koolitusele registreerudes kindlasti teada anda märkuste lahtris. Kursuse arve esitatakse grupi täitumisel hiljemalt peale registreerimistähtaja lõppu.

Ootame õppima motiveeritud ja sihiteadlikke inimesi, kes on enda jaoks mõtestanud õppimise eesmärgi ning läbi mõelnud oma võimalused. Seega palume kirjeldada motivatsioonikirjas, miks soovite omandada just "Inimese-looma interaktsioonid" mikrokraadi. Lisaks palume kirjeldada seniseid valdkondlikke kogemusi ning mis kõige olulisem -  milliseid pädevusi-omadusi soovite endas arendada ja kuidas omandatut tulevikus kasutada. Motivatsioonikirjale palume lisada oma CV.

Kandideerida saab kuni  01. september 2023. Kandideerimiseks tuleb täita kandideerimise avaldus ja esitada motivatsioonikiri koos CVga. Kandideerimise punase nupu leiate lehe ülevalt pildi alt paremalt poolt  - KANDIDEERI. 

Kandideerimise tulemustest anname teada hiljemlat 03.09. 2023.

Võta ühendust!

LTI täiendusõppe koolitusjuht:

Katrin Soidra-Zujev

PostiaadressNarva mnt 25, 10120 Tallinn

Telefon(+372) 649 9443