pilt

Koolituse kood HRC0517/1

Registreerimise tähtaeg

Maht 23 EAP (kontaktõpe 104 tundi, iseseisev õpe 416 tundi, praktika 78 tundi)

Koolituse hind 878€

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument TLÜ tunnistus

Koolitajad Tanja Dibou Krista Loogma Aira Lepik Margit Rammo Kadri Eensalu Heli Oruaas Monika Toiger Marta Traks

Karjääri kujundamise pädevused

Haridusteaduste instituut

-

Koolituse kood HRC0517/1

Registreerimise tähtaeg

Maht 23 EAP (kontaktõpe 104 tundi, iseseisev õpe 416 tundi, praktika 78 tundi)

Koolituse hind 878€

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument TLÜ tunnistus

Koolitajad Tanja Dibou Krista Loogma Aira Lepik Margit Rammo Kadri Eensalu Heli Oruaas Monika Toiger Marta Traks

Karjääri kujundamise pädevused on üldpädevused, mida iga inimene kasutab karjääri kujundamisel kogu oma elu jooksul. Need pädevused aitavad koguda, analüüsida, sünteesida ja organiseerida enesekohast ning haridus- ja kutsealast infot, teha valikuid, otsustada ja korraldada üleminekuid ja oma karjääri teadlikult kavandada. Noorukieas karjäärikujundamise pädevuse arendamine omab suurt tähtsust. Nooruki karjäripädevuse kujundamist peaksid toetama noori ümbritsevad spetsialistid, aga kõigepealt kool. Koolis töötavad karjääriteemadega spetsialistid (karjääriõpetajad ja -koordinaatorid) vajavad väljaõpet. Eestis ei ole praegu karjäärispetsialistidele mõeldud tasemeõpet. Mikrokraadi peamine eesmärk on muuta karjäärikujundamise pädevuste koolitamist kättesaadavamaks haridusasutuste spetsialistidele ning kujundada nende valmisolek toetada õppijate karjääri pädevuste arengut.

Loe mikrokraadidest lähemalt siit.

Kellele?

Karjäärispetsialistid, karjäärikoordinaatorid haridusasutustes, üld- ja kutsehariduse karjääriõpetajad, kes rakendavad karjääriõppe mooduleid ning eriala- ja üldainete õpetajad, kes soovivad lõimida karjääriõpet ainetundidesse, noortega tegelevad spetsialistid (nt noorsootöötajad, huvijuhid jne).

Kuidas?

Õppetöö toimub sessioonõppe vormis koos Noorsootöö rakenduskõrghariduse ja Infoteaduse- ning Kutseõpetaja magistriõppe üliõpilastega. Kontaktõpe (loengud, rühmaarutelud, praktilised tunnid) toimub õppe sessiooni aegadel. Iseseisev töö on kirjeldatud moodulipõhiselt.

Programm koosneb viiest moodulist:

  • , 6 EAP, sügis 2022. Tunniplaaniga saab tutvuda siin lingil:
  • , 3 EAP, sügis 2022. Tunniplaaniga saab tutvuda siin lingil:
  • , 4 EAP, sügis 2022
  • Karjääriinfo juhtimine, 6 EAP, kevad 2023. 
  • Karjääriteenuste praktika, 6 EAP, kevad 2023. 

Sügissemestri 2022 ajakava:

  • E, 29.08.2022    14:15–17:45    S-422    Noorte ettevõtlikkus ja karjäär    
  • K, 31.08.2022    10:15–13:45    M-342    Noorte ettevõtlikkus ja karjäär    
  • N, 08.09.2022    10:15–13:45    M-226    Tööturg ja kutseharidus
  • R, 16.09.2022    12:00–15:45   Multikultuursus, õpi- ja tööränne karjääri kujundamise kontekstis (karjääri kujundamine rahvusvahelises kontekstis, Euroopa Liidu Majas)
  • K, 28.09.2022    10:15–13:45    M-342    Noorte ettevõtlikkus ja karjäär
  • N, 06.10.2022    10:15–13:45    M-226    Tööturg ja kutseharidus
  • T, 11.10.2022    10:15–13:45                    Noorte ettevõtlikkus ja karjäär
  • K, 12.10.2022    14:00–15:45   Multikultuursus, õpi- ja tööränne karjääri kujundamise kontekstis (multikultuursus ja rahvusvaheline ränne, veebis)
  • N, 20.10.2022    10:15–13:45    M-226    Tööturg ja kutseharidus
  • N, 03.11.2022    10:15–13:45    M-226    Tööturg ja kutseharidus
  • N, 10.11.2022    14:00–17:30   Multikultuursus, õpi- ja tööränne karjääri kujundamise kontekstis (karjäärinõustamine ja õpiränne, veebis)
  • N, 17.11.2022    10:15–13:45   M-226    Tööturg ja kutseharidus
  • T, 22.11.2022    14:15–17:45    A-006    Noorte ettevõtlikkus ja karjäär    
  • N, 15.12.2022    14:00–17:30   Multikultuursus, õpi- ja tööränne karjääri kujundamise kontekstis (karjäärinõustamine ja tööränne, veebis)
  • E, 02.01.2023    10:15–13:45    M-342    Noorte ettevõtlikkus ja karjäär
  • N, 19.01.2023    12:00–16:15   Multikultuursus, õpi- ja tööränne karjääri kujundamise kontekstis (kultuur ja karjäärinõustamine, ÌìÃÀÓ°ÊÓ Karjäärikeskuses)

Eesmärk ja õpitulemused

Mikrokraadiõppe eesmärk on kujundada vajalikud oskused ja pädevused karjääri temaatika lõimimiseks õppetöösse.

Mikrokraadi programmi läbimise tulemusel õppija:

  • tunneb olulisemaid karjääriplaneerimise ja ettevõtlikkuse kujundamise teoreetilisi seisukohti ja arengutendentse;
  • oskab kavandada vajalikke tegevusi karjääriplaneerimise eesmärkide saavutamiseks ja ettevõtlikkuse arendamiseks, kaasates selleks vajalikke asutusi ja spetsialiste ning arvestades noorte individuaalsete vajadustega;
  • teab õpi- ja töörände põhimõisteid ja olemust; mõistab õpi- ja töörände tähtsust ning selle potentsiaali karjääri kujundamisel ning oskab toetada indiviide õpi- ja töörändega seotud küsimustes, sh motiveerida, ette valmistada, toetada kogu protsessi jooksul;
  • mõistab tööturu ja kutsehariduse vaheliste seoste makro- ja mikrotasandi probleeme ja neid mõjutavaid tegureid, sh kutsehariduse maine ning analüüsib oskuste ja pädevuste nõudmist ja pakkumist mõjutavaid tegureid, arvestades kutsehariduse rolli kutseõppurite haridusliku, sotsiaalse ja tööalase mobiilsuse mõjutajana;
  • omab ülevaadet Eesti haridussüsteemist, mõistab tööturu üldist olukorda, tulevikuprognoose, ameti- ja kutsealasid ning oskab õppija vajadustest lähtuvalt juhendada neid kasutama asjakohast informatsiooni oma karjääri planeerimisel;
  • omandab kutsealased pädevused ja oskused karjääriinfo ja –teenuste pakkumiseks.

Õ±è±è±ðÂáõ³Ü»å

Kokku on õppekava ainetega seotud 4 erinevat õppejõudu. Õ±è±è±ðÂáõ³Ü»å kellega õppekavale õppima asudes kokku puutud:

Tanja Dibou on ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Haridusteaduste instituudi noorsootöö lektor. Ta on Noorsootöö rakendusharidusõppe õppekava juht. Tal on pikaajaline kogemus noorsootöö valdkonnas. Tanjal on doktorikraad riigi- ja poliitikateadustes. Tema doktoritöö käsitles Eesti noortepoliitikat mitmetasandilise valitsemise kontekstis. Tanja on pikka aega töötanud noorsootöö praktikuna erinevatel ametikohtadel. Noorsootöötaja karjääri alustas ta noorte infokeskuses, seejärel töötas ta rahvusvaheliste noortevahetuste projektijuhi ning noorte ja noorsootöötajate koolitajana ning noorte karjäärikonsultandina. Tanja on jätkuvalt tegus noorsootöö arendamisel kohalikul tasandil, olles alates 2017. aastast Eesti Noorsootöötajate Liidu aktiivne liige ja ka rahvusvahelisel tasandil UNICEFi noorsootöö arenduse õppekavade konsultandina Aserbaidžaanis ajavahemikul 2018-2019.


Krista Loogma on ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli haridusteaduste instituudi kutsehariduse professor. Ta on paljude publikatsioonide ja mitmete teadusorganisatsioonide liige. Oma doktorikraadi kaitses ta 2004. aastal teemal "Töökeskkonnas õppimise tähendus töötajate kohanemisel töömuutustega". 


Aira Lepik on ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Digitehnoloogiate instituudi lektor, infoteaduse magistriõppekava kuraator.  Ta on kaitsnud pedagoogikakandidaadi kraadi 1983. a Leningradi Kultuuriinstituudis (praegune St Peterburi Riiklik Kultuuri- ja kunstiülikool), töötanud alates samast aastast TLÜ-s erinevatel akadeemilistel ja administratiivsetel ametikohtadel. Aira õppe, teadus- ja arendustegevus keskendub infoteenuste turunduse ning infotegevuse ja –vahendamise tulemuslikkuse analüüsimisele ja hindamisele. Ta on avaldanud ühe 90 teadusartikli, juhendanud üle 40 magistritöö, panustanud rahvusvahelistesse teadus- ja arendusprojektidesse ning Erasmus Mundus rahvusvahelise magistriõppekava väljatöötamisse ja arendamisse. Aira on kaasatud rahvusvaheliste infoteaduse valdkonna erialakonverentside korraldusmeeskondades ning programmitoimkondades ja olnud kutsustud esineja rahvusvahelistel erialakonverentsidel. Aira on karjäärispetsialistide kutseeksami hindamiskomisjoni liige (alates 2016) ning kutsestandardite Karjäärispetsialist, tase 6 ja tase 7 väljatöötaja ja arendaja.


Margit Rammo on Haridus- ja Noorteameti Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse
Euroguidance programmi juht, kelle keskne missioon on karjääriteenuste rahvusvahelistumine,
rahvusvahelise õpirände väärtustamine ja kogukonna kompetentside areng.
Margitil on pikaajaline kogemus karjääriteenuste valdkonnas ja sotsiaalteaduste magistrikraad
hariduse juhtimises. Akadeemilises uurimistöös keskendus ta innovatsioonile ja
uuendusmeelsusele - inimeste ja organisatsioonide valmisolekule uut ideed kasutusele võtta.
Karjäärispetsialisti väljaõppe on ta saanud Tartu Ülikooli, ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli ja ÌìÃÀÓ°ÊÓ
Tehnikaülikooli ühisõppekava alusel, mida toetab rida Eestimaiseid ja rahvusvahelisi
täienduskoolitusi. Lisaks on ta eksperdina panustanud paljudes karjääriteenuste valdkonna ja
õpirände teemalistes uuringutes, koolitustel ja publikatsioonide väljaandmisel nii Eestis kui
±¹Ã¤±ô¾±²õ³¾²¹²¹±ô.


Monika Toiger on EURESe (üle-euroopaline töövahenduse võrgustik) peaspetsialist Töötukassas. Tal on pikaajaline töökogemus ja ekspertiis  Euroopa Liidu sotsiaalkindlustuse ja töörände valdkonnas. Ta omab EURES koolitaja sertifikaati ja koolitab ka rahvusvahelisel tasandil.

Läbi oma isiklike ja pikaaegsete professionaalsete kogemuste on ta õppinud seda, et töörändest saab kaasa hindamatu kogemuste pagasi kogu järgnevaks eluks. Selleks on aga vajalik hea ettevalmistus ja teadmised töörände toimimisest, trendidest, võimalustest ja ohtudest. Monika on panustanud ja panustab selle valdkonna koolituste ja teenuste arengusse.


Marta Traks on üle-euroopalise töövahenduse EURES võrgustiku riiklik koordinaator Töötukassas. Tal on pikaajaline töökogemus tööturuvaldkonnas ja rahvusvahelises värbamises. Alates Eesti liitumisest Euroopa Liiduga 2004. aastal on ta tegelenud EURES tööjõu vaba liikumist toetavate EURES teenustega, sh  tööotsijate ja tööandjate tööalase nõustamisega ja tööjõu värbamisteenustega. Ta on omandanud kõrghariduse välisriigis, läbinud mitmeid Euroopa Komisjoni korraldatud ametialaseid koolitusi ning üle 15 aasta koolitab ka ise Euroopa kolleege. Lisaks sellele koolitab ta Eestisse saabuvaid välismaalasi Kohanemisprogrammi koolitustel. 


Õpirände teemadega on Kadri Eensalu tegelenud juba pikalt - viimased kaheksa aastat YFU Eesti MTÜd juhtides ning enne seda 12 aastat SA Innoves karjääriteenuste süsteemi arendamisega tegeledes. Tänu nendele kogemustele on tal olnud võimalus näha õpirännet nii teoreetilise kui ka praktilise poole pealt - kuidas korraldada ettevalmistust, õpirände käigus pakutavat tuge ning abistada sissesulandumisel pärast mobiilsusperioodi. Õpi- ja töörändega on Kadri ise kokku puutunud ennekõike lühemates projektides erinevates riikides. Olles ise ka vahetusaastal käinud lapse ema, saanud proovida vahetuspere rolli ja näinud kõrvalt kümneid ja kümneid vahetusõpilasi, saab ta väita, et vahetusaasta teeb noortest need inimesed, kes tulevikus julgevad kätt tõsta ja olla aktiivsed ja avatud liikmed ühiskonnas.

Võta ühendust!

Haridusteaduste instituudi KOOLITUSJUHT:

Julia Reinman

PostiaadressNarva mnt 25, 10120 Tallinn

Telefon(+372) 56982777