kestlik personalijuhtimine

Koolituse kood AYC0397/2

Registreerimise tähtaeg

Maht 168 akadeemilist tundi (kontaktõpe 112 tundi, iseseisevõpe 56 tundi)

Vabu kohti 30

Minimaalne osalejate arv 25

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument TLÜ tunnistus

Koolitajad Maria Kütt, Johanna Vallistu, Katrin Aava, Piret Vacht, Mart Laanpere jt.

Koolitusjuht

Kestlik personalijuhtimine

Koolitus- ja konverentsikeskus

Sügisel 2025 pakub ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga võimalust ettevõtete personalijuhtidel ja töötajatel, kes organisatsiooni juhtkonna liikmena panustavad kestlike strateegiate loomisesse õppida täiendusõppeprogrammis, mille kaudu arendada oma teadmisi ja oskusi sellest, kuidas kestlikku vaatenurka lisada traditsiooniliste inimeste juhtimisega seotud praktikatele. Täiendusõppeprogramm on osalejale tasuta ja seda toetatakse Taaste- ja vastupidavusrahastu investeeringust „Roheoskused ettevõtete rohepöörde toetamiseks“.

-

Koolituse kood AYC0397/2

Registreerimise tähtaeg

Maht 168 akadeemilist tundi (kontaktõpe 112 tundi, iseseisevõpe 56 tundi)

Vabu kohti 30

Minimaalne osalejate arv 25

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument TLÜ tunnistus

Koolitajad Maria Kütt, Johanna Vallistu, Katrin Aava, Piret Vacht, Mart Laanpere jt.

Koolitusjuht

Personalijuhte ja valdkonna eksperte mõjutavad riigi tasandil Eesti kliimapoliitika eesmärgid 2030 ning valdkondlikud strateegiad. Muutusi ja arendusi eeldatakse nii avaliku sektori asutustelt kui ka ettevõtetelt ja teistelt organisatsioonidelt, mistõttu on organisatsioonid aina enam seotud vastutustundliku ja jätkusuutliku strateegia kavandamisega ja paljud selle elluviimisega - see aga tähendab kogu personalile olulisi muudatusi. 

Personalijuht on oma tegevuse ja otsustega eeskujuks õppiva ja paindliku organisatsiooni kujundamisel. Seega sõltub nende inimeste teadmistest, kas ja millist tähelepanu pööratakse organisatsioonis kestlikkusele, kuidas valmistatakse koolitus-arendustegevuse kaudu ette teisi töötajaid.

Kutsume osalema täiendusõppeprogrammis Kestlik personalijuhtimine, 4.09.2025 kuni 12.12.2025 ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis. Ajakava leiate SIIN.

Programmi läbinud osaleja:

  • mõistab organisatsioonide ja kitsamalt personalijuhtimise rolli ÜRO kestliku aregu eesmärkide ning kestliku (sh ESG) arengu põhimõtete järgmisel
  • arvestab personalistrateegia loomisel elukeskkonna mõjusid ja kujundab kestlikkust väärtustava organisatsioonikultuuri ja personalitöö
  • kasutab analüüsioskust, süsteemmõtlemist ning omab baasteadmisi innovatsiooni ja loovust edendavate organisatsiooni arendamise meetodite kasutamisest.

Keda ootame õppima?

Õppima on oodatud kogenud personalijuhid, kes organisatsiooni (nii ettevõtte kui ka asutuse) juhtkonna liikmena panustavad kestlike strateegiate loomisesse; samuti juhtimiseksperdid, coach’id ja mentorid, kes toetavad organisatsioone kestlike strateegiate loomisel, väärtustades seejuures inimeste rolli ja mõju.

Mida mõtleme kestliku personalijuhtimise all?

Kestlik personalijuhtimine (green või ka sustainable human resource management) on määratletud kui traditsiooniliste personalipraktikate (näiteks koolitus ja tulemuslikkuse juhtimine) joondatus keskkondlike poliitikate ja eesmärkidega. Näiteks viiakse läbi keskonnateadlikkuse koolitusi, püstitatakse eesmärke jätkusuutlikkusele või tasustatakse töötajaid kestlikkuse põhimõtete järgimise eest. Kestlikkuse vaatenurga lisamine personalipraktikatele eeldab arusaamist organisatsiooni ja tema keskkonna hetkeolukorrast ja arengutest, samuti tööturu ja iseäranis uute põlvkondade ootustest organisatsiooni panusele elukeskkonna hoidmisel. 

Globaalse haardega konsultatsiooniettevõtte McKinsey t raamistiku kohaselt peaksid mis tahes valdkonna professionaalid arvestama oma töös uuenduslikke lahendusi luues organisatsiooni sihi, ambitsioonide ja inimeste heaolu kõrval ka planeedile osutatavate mõjudega. Personalitöö valdkonna professionaalid on olemuselt enim orienteeritud töötajate arengule ja heaolule, nad oskavad arvestada organisatsiooni majanduslike võimalustega ja panustada missiooni-visiooni elluviimisesse, kuid kestlik mõtteviis on alles kujunemise faasis. Kavandatav täiendusõppeprogramm võimaldab seda tühimikku täita.  

Milline on kasu osalejale?

  • Programmi keskmes on inimesed ehk saad teada, kuidas nügida organisatsiooni kestlikkuse suunas inimeste juhtimise vahenditega.
  • Saad kestlikkuse teemast tervikliku ülevaate alates EL poliitikast kuni uuenduslike lahenduste loomise ja muudatuste elluviimiseni.
  • Omandatud teadmised võimaldavad sul rääkida kestlikkuse teemadel kaasa ettevõtte või asutuse strateegilise juhtimise tasemel.
  • Koos õpib seltskond kogenud (personali)juhte, kes on kõik sama asja eest väljas ehk peavad kestlikkuse teemat oluliseks.

Õppekava sisu ja ajakava

Kestliku personalijuhtimise täiendusõppeprogrammi raames toimuv õpe toimub perioodil
4. september kuni 12. detsember 2025.a ja õppesessioonid viiakse läbi üle nädala, kahe kontakõppepäevana ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis.

Ajakava leiate SIIN.

Programm koosneb viiest suuremast teemaplokist:

I Jätkusuutlikkus ja keskkonnakorraldus vaatleb kestlikuse eri tahke ning nendevahelisi seoseid ning keskkonnakorralduslike meetmete rolli kestlikku arengu saavutamisel (sh kestliku arengu eesmärgid, EL keskkonnapoliitika põhimõtted ja keskkonnaõiguse alused). 
II Keskkonnajuhtimine ja keskkonnamõju vähendamine arendab olelusringipõhist mõtlemist luues ühtlasi eeldused keskkonnajuhtimissüsteemide (sh kommunikatsiooni kui ühe nende osa)  rolli mõistmiseks organisatsiooni tasandil. Lisaks probleemidele, aspektidele ja mõjudele tutvustatakse põhimõtteid, millega saab toodete, teenuste ja tegevuste keskkonnamõjusid vähendada (sh ringmajanduse kontseptsioon ja selle põhimõtted ning rakendused), samuti antakse ülevaade CSR kontseptsiooni olemusest. 
III Organisatsioonilisi muutusi loovad koostöövõrgustikud annab ülevaate organisatsioonilise õppimise tegutsemisviisidest ning arendab oskusi ja teadmisi, mis võimaldavad neid sotsiaalse osaluse kaudu paremini nähtavaks ja kasutatavaks muuta luues nii eeldused muutuste juhtimiseks organisatsioonis. 
IV Innovatsioonitehnoloogiad ja tulevikudisain keskendub innovatsiooni põhimõtete ja -teooriate rakendamise võime arendamisele, toetades muuhulgas ka analüütilise mõtlemisoskuse arengut ning ettevaatava innovatsiooni elluviimist.
V Kestliku personalijuhtimise seminar demonstreerib õppeainete omavahelisi seoseid ning reflekteerib kestliku personalijuhtimise rakendamise teemadel sh nt organisatsiooni kestlikkuse hindamisel.

Õppimist toetab e-õpikeskkond Moodle, kuhu laetakse üles kõik kursuse materjalid.

Programmi läbinud osalejad sooritavad arvestuse ning saavad õppekava läbimise kohta ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli täienduskoolituse tunnistuse. Arvestuse saamise eelduseks on osalemine vähemalt 80% kontaktõppes ning kursuse käigus antud iseseisvate tööde sooritamine.

Koolitus on rahastatatud Taaste- ja vastupidavusrahastu investeeringust „Roheoskused ettevõtete rohepöörde toetamiseks“ (RRF). 

Koolitajad

Maria Kütt ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi külalisõppejõud ja tegutseb ka juhtimiskonsultandi, mentori, õppejõu ja koolitajana. Ta on Eesti Personalijuhtimise Ühing PARE juhatuse liige ning töötab Riigikantseleis tippjuhtide kompetentsikeskuse juhina. 

 


Piret Vacht on ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli keskkonnakorralduse dotsent, kes on taustalt ökoloog. Tema õpetamiskogemus hõlmab keskkonnasäästlikkust, ringmajandust, keskkonnaharidust ja süsteemide kerksust puudutavaid teemasid. Ta on õpetanud looduspõhiste lahendustega ja mullastikuga seotud teemasid nii ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis, Eesti Kunstiakadeemias kui ka ÌìÃÀÓ°ÊÓ Tehnikaülikoolis ning panustanud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli jätkusuutlikkuse teemadesse nii organisatsiooni kui ka õppetöö arendamise tasandil.


Johanna Vallistu on praktiliste tulevikeseire meetodite tutvustaja. Johanna on juhtinud Riigikogus Arenguseire Keskuses mahukaid stsenaariumiprojekte ning aidanud avaliku sektori organisatsioone disainmõtlemise ja tulevikumõtlemise praktiliste väljakutsetega Riigikantselei Innotiimis. Johannal on magistrikraad TalTech Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudis tehnoloogia valitsemise erialal ja Sciences Po Lyonis poliitikate ja programmide hindamises. Hetkel on Johanna TalTechis doktorantuuris, kus ta uurib riikide tulevikuvalikuid digitehnoloogiate arenedes avalike teenuste ja sotsiaalkindlustuse valdkonnas.


Katrin Aava on ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli personaliosakonna õppejõuarenduse ekspert. Ta on olnud kauaaegne eesti kommunikatsiooniõppejõud ja õpikute autor ning varasemalt töötanud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli meedia ja kunstide instituudi dotsendina, lektorina ja koolitajana.

 

 

 

 

 


Mart Laanpere on ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli digitehnoloogiate instituudi matemaatika ja informaatika didaktika professor. Ta on varasemalt töötanud haridustehnoloogiakeskuse juhataja ja vanemteadurina ning talle on antud ka Valgetähe V klassi teenetemärk digivaldkonna edendamise eest hariduselus.

Eeldused programmi kandideerimiseks

Eesti keele oskus C1, inglise keele oskus vähemalt B2. Õpe on eesti keeles, kuid kasutatakse nii eesti kui ka inglisekeelseid materjale. Bakalaureusekraad või sellega võrdsustatud haridustase. Kasuks tuleb erialane kogemus: asjatundlikkus personalijuhtimise või juhtimise valdkonnas. Asjatundlikkus väljendub töökogemuses ja pidevas enesetäiendamises näiteks täiendkoolitustel, erialastes võrgustikes või arendustegevustes osalemise kaudu. Palume programmi kandideerides need aspektid oma dokumentides üheselt mõistetavalt välja tuua.
Programmi kandideerimiseks palume motivatsioonikirja täita SIIN hiljemalt 11. maiks 2025.

NB! Palume arvestada, et kursusele registreerudes ei ole te automaatselt kursuse õppegruppi arvatud. Kursusel osalejate valiku kriteeriumiks on sihtgruppi kuulumine (see on kirjeldatud õppekavas) ning motivatsioonikirja täitmine. Teiega võetakse peale kandideerimise tähtaega 2 nädala jooksul ühendust ja antakse teada, kas olete õppegruppi arvatud.

Võta ühendust!

AVatud akadeemia TÄIENDUSÕPPE projektiJUHT:

Lilian Rückenberg

PostiaadressNarva mnt 25, 10120 Tallinn

Telefon(+372) 619 9516