
Koostöise õppimise toetamine üldhariduskoolis
Haridusteaduste instituut
Koolituse eesmärk on õppida koostöiselt eestikeelsele haridusele üleminekul, kohaneda õpetaja rolli ja haridusasutusega, väärtustada õpetajaks olemist kui kestvat professionaalset arengut ja ennast kui õpetajat.
- 10.00 - 16.15
Koolitus on mõeldud üldhariduskoolide õpetajatele ja töötajatele. Osalemine on tasuta. Koolituse läbiviimist rahastab Haridus- ja Teadusministeerium.
NB! Veel on võimalus liituda juba alustanud koolitusgrupiga. Anna oma osalussoovist teada e-posti teel: viktoria.bubukin@tlu.ee.
Kellele?
Üldhariduskoolide õpetajad ja töötajad.
Koolituse teemad
I MOODUL: Koostööoskuste kujunemine organisatsioonis
Koostöise õppimise olemus. Koostöine õppimine kui võimalus toetada professionaalset arengut, kohanemist ja muutumise protsesse. Õpetaja roll, kutseeetika. Kohanemine haridusasutusega. Haridusasutus kui organisatsioon ja organisatsiooni kultuur. Koostöö ja seda mõjutavad tegurid. Koostöö- ja suhtlemisvalmidus eri sihtgruppidega. Töö lastevanematega, usaldussuhte loomine ja hoidmine (sh koosolekute ülesehitamine, ettevalmistamine, läbiviimine). Koostöövõimalused kolleegidega. Töö planeerimine pikemaks perioodiks, oma aja planeerimine. Hindamine, tagasiside ja selle planeerimine.
II MOODUL: Grupi juhtimine ja toimetulek ebakohase käitumisega
Klass kui grupp, grupiprotsesside juhtimine, grupisuhete kujundamine, liidrioskuste arendamine. Distsipliiniprobleemide lahendamise hierarhia eri tasandid. Ebakohase käitumise põhjused ja eesmärgid. Erivajadustega laste märkamine. Ennastjuhtiva käitumise kujundamine. Konkreetsed strateegiad ja õpetaja eneseanalüüs. Õpetaja efektiivne enesekehtestamine: selge eneseväljendus, aktiivne kuulamine, probleemide lahendamise oskus. Õpetaja verbaalne ja mitteverbaalne käitumine. Keel ja kõne. Kehakeel.
III MOODUL: Eneseanalüüs. Õpikeskkonna kujundamine ja motivatsiooni toetamine
Eneseanalüüsioskused arengu suunajana, enesehindamise võimalused. Analüüsi 3 aspekti: iseenesest, tegevusest ja õpilasest lähtuv. Küsimused analüüsimisel: protsessile suunatud, tulemusele suunatud. Õpimotivatsioon soodsa õpikeskkonna kujundamisel. Eesmärkide seadmine ja tulemuste kavandamine. Tagasiside andmine õpilastele, tunnustuse jagamine. Ebaõnnestumise muutmine motiveerivaks tagasisideks. Toimivad ja mittetoimivad motivatsiooni strateegiad.
IV MOODUL: Professionaalne areng
Ühe tööaasta analüüs. Edasise arengu kavandamine.
Koolituse tulemusel õppija:
- mõistab koostöist töökohal õppimise tähendust üldhariduskoolis ja selle mõju individuaalsele õppimisele;
- teadvustab õpetaja rolli ja on kohanenud haridusasutusega;
- teadvustab koostöövajadust ja -võimalusi eri osapooltega;
- annab tagasisidet ja jagab tunnustust;
- teab toetavate õpikeskkondade loomise võimalusi;
- mõistab ennast kui suhtlejat ning enda rolli eri suhtlussituatsioonides;
- arendab ja kasutab enda liidrioskusi, analüüsib ennast õppijana ja õpetajana;
- on valmis isikliku professionaalse arengu juhtimiseks.