
Lähis-Ida uuem ajalugu ja kultuur
Humanitaarteaduste instituut
Mikrokraadiprogrammi eesmärgiks on kujundada ülevaatlik arusaam islami ajaloolisest arengust, luua eeldused islami arenguperioodide võrdlemiseks ja analüüsimiseks ning luua võimalused teadmiste omandamiseks Lähis-Ida aja- ja kultuurilugu kujundanud nähtustest ja tekstidest islami sünnist tänapäevani.
-
Õppekava sisu
Kursusel osaleja omandab teadmised Lähis-Ida aja- ja kultuurilugu kujundanud nähtustest ja tekstidest islami sünnist tänapäevani ning saab ülevaatliku arusaama islami ajaloolisest arengust ning omandab teadmised islami arenguperioodide võrdlemiseks ja analüüsimiseks. Kursus koosneb kahest tasemeõppeainest Lähis-Ida uuem ajalugu ja kultuur ning Islami ajalugu.
Programmi läbinud õppur analüüsib iseseisvalt tekste Lähis-Ida ajaloost ja kultuurist; on omandanud süstemaatilisi teadmisi islami ajaloost ja vastavasisulisest kirjandusest; võrdleb erinevaid perioode islami ajaloos; näeb ja analüüsib ajaloo mõju tänapäevastes islamimaailma arengutes.
Keda ootame õppima?
Õppima on oodatud inimesed, kes töötavad Lähis-Idaga seotud valdkondades (nt poliitikas, diplomaatias, eraettevõtluses jm). Lisaks ajaloo, kultuuri ja kirjanduse huvilised, kes soovivad paremini mõista islami ajalugu ja kultuuri, sh tõekspidamisi. Mikrokraadiprogrammil õppimine ei eelda eelnevaid teadmisi ega kokkupuudet islami ajaloo ja kultuuriga, samuti ei ole vajalik kohaliku keele oskus, nii et see mikrokraad võib olla sobilik ka inimestele, kes soovivad alustada Lähis-Ida uurimist või õppimist. Õppuritelt eeldame vähemalt keskharidust ning huvi Lähis-Ida ajaloo ja kultuuri vastu.
Õppekava ja -ained
Programm toimub kahe semestri vätel ning annab kokku 12 EAP, sisaldades kahte tasemeõppe ainet:
(sügis 2024)
Loengukursuse peamiseks fookuseks on 19.-21. sajandi Lähis-Ida ajalugu kujundanud sündmused ja kultuurilised muutused. Kursuse läbinud õppur omandab teadmised kursuse jooksul käsitletud teemade kohta ja on võimeline iseseisvalt analüüsima Lähis-Ida ajaloo ja kultuuriga seotud tekste vastavalt loengus käsitletud teemadele.
Loengud toimuvad sügissemestril teisipäeviti kell 16.15-17.45.
(kevad 2025)
Kursusel jooksul antakse süstemaatiline ülevaade islami ajaloo algusest ja kuldajast, sisaldades oluliste teemadena islami prohveti elulugu, 4 esimese kaliifi aega, klassikalise islami teoloogiaga seotud tekstide – koraanikommentaarid, ajalookirjandus - analüüsi, ja seadusandlusega seonduvat. Kursuse läbinud õppur on omandanud süstemaatilised teadmised islami ajaloost ja vastavasisulisest kirjandusest; oskab võrrelda eri perioode islami ajaloos; suudab näha ja analüüsida ajaloo mõju tänapäevastes islamimaailma arengutes.
Loengud toimuvad kevadsemestril kolmapäeviti ja neljapäeviti kell 12.15-13.45.
Ainete toimumise aeg ja koht
Aine Islami ajalugu toimub kevadsemestril alates 5. veebruarist kolmapäeviti ja neljapäeviti kell 12.15-13.45.
Aine Lähis-Ida uuem ajalugu ja kultuur toimub sügissemestril alates 3. septembrist teisipäeviti kell 16.15-17.45.
Aine Islami ajalugu toimub kevadsemestril, aga täpne tunniplaan ei ole veel teada.
Vaadake mikrokraadiprogrammi tunniplaani ja ruume, kus ained toimuvad siin.
Tunniplaani lingil klikates maandute septembri esimeses nädalas ning edasi liikumiseks (et vaadata infot järgmistel nädalatel toimuva kohta) kasutage lehe vasakul ääres asuvat kalendrit. Ruumide numbri ees olev täht näitab hoonet (S-Silva, M-Mare, A-Astra, T-Terra). Majade asukohta saate vaadata ülikooli linnaku kaardil.
Õppetöö ülikoolis toimub:
- sügissemestril 02.09–13.12.2024, sh vahenädal* 21.–27.10.2024. Eksamisessioon 16.12.2024–26.01.2025.
- kevadsemestril 03.02–18.05.2024, sh vahenädal* 24.–30.03.2025. Eksamisessioon 19.05.–20.06.2025.
* vahenädalal toimub üldjuhul iseseisev õpe ja kontaktõpet sel perioodil ei toimu.
Ainete toimumise info (õppejõud, ruum, kellaaeg) on leitav tunniplaani- ja ruumikasutusprogrammi ASIO rubriigis "Ainekalendrid":
- Sisestage otsingulahtrisse õppeaine kood või täpne nimetus ja vajutage nuppu "Otsi". Kui sarnase nimega aineid on rohkem kui üks, kuvatakse nimekiri. Võimalusel kasutage otsinguks ainekoodi (nt HIK6082.HT). Tunniplaani nägemiseks klikake aine nimetusel.
- Valige lehe vasakul pool asuvast kalendrist kuu ja aasta, mille kohta tunniplaani vajate.
- Tunniplaanis kuvatakse loengu toimumisaeg, õppejõu nimi ja ruumi number.
- Tunniplaanis võib ette tulla muudatusi, palun vaadake loenguinfo iga nädala alguses igaks juhuks üle.
Humanitaarteaduste instituudi mikrokraadiprogrammides õppima asujatele toimub kolmapäeval, 28. augustil 2024 kell 14.00 infotund Zoomis. Täpne teave infotunni kohta saadetakse registreerunutele e-kirjaga.
Programmi maksumus
TLÜ humanitaarteaduste instituudi mikrokraadipogrammide, mis koosnevad tasemeõppepõhistest ainetest, maksumus on TLÜ senati kinnitatud ainepunkti maksumuse põhine (1 EAP = 70 eurot).
Mikrokraadiprogrammi "Lähis-Ida uuem ajalugu ja kultuur" hind on 840 eurot (ei lisandu käibemaksu).
Arved väljastame sügissemestri alguses. Kui soovite arvet varem, märkige see info registreerimisel märkuste lahtrisse.
Võimalik tasuda kahes osas semestripõhiselt. Registreerimisel kirjutada vastav soov märkuste lahtrisse.
ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli korraldatud koolituse eest makstud tasult on füüsilisel isikul võimalik taotleda tulumaksu tagastust seaduses ettenähtud korras.
Võta ühendust!
Küsimuste korral võtke ühendust allpool toodud kontaktidel.
Sarnased koolitused
Itaalia ajalugu ja tänapäev
Humanitaarteaduste instituut
Mikrokraadiprogramm "Itaalia ajalugu ja tänapäev" keskendub Itaalia ajaloole, ühiskonnale ja kultuurile, andes ülevaate tänapäeva Itaalia kujunemisloost.
Hispaania ajalugu ja tänapäev
Humanitaarteaduste instituut
Mikrokraadiprogramm "Hispaania ajalugu ja tänapäev" keskendub Hispaania ühiskonna ja kultuuri arengu dünaamika mõistmisele ning pakub võimalust uurida ja analüüsida hispaania kultuuriga seotud probleeme.
Prantsusmaa ajalugu ja tänapäev
Humanitaarteaduste instituut
Mikrokraadiprogramm “Prantsusmaa ajalugu ja tänapäev" annab ülevaate ja aitab mõista Prantsusmaa ühiskonna ja kultuuri arengudünaamikat, tänapäevaste ühiskonnaprobleemide tausta, et osata neid kriitiliselt analüüsida ja iseseisvalt uurida.