Matemaatika õppimine

Koolituse kood HRC0686/2

Registreerimise tähtaeg

Maht 26 ak/h (10 kontaktõpet ja 16 iseseisvat õpet)

Minimaalne osalejate arv 25

Koolituse hind 245 €

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument TLÜ tunnistus

Koolitajad Kaja Mädamürk, TLÜ Karin Täht, TÜ Triinu Kilp-Kabel, TLÜ Getriin Aaviste, TÜ

Koolitusjuht

Matemaatikaärevus: mis see on ja kuidas sellega toime tulla?

Haridusteaduste instituut

- 10.00 - 15.45

Koolitus on loodud Ӱ Ülikooli ja Tartu Ülikooli koostööna.

Koolituse kood HRC0686/2

Registreerimise tähtaeg

Maht 26 ak/h (10 kontaktõpet ja 16 iseseisvat õpet)

Minimaalne osalejate arv 25

Koolituse hind 245 €

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument TLÜ tunnistus

Koolitajad Kaja Mädamürk, TLÜ Karin Täht, TÜ Triinu Kilp-Kabel, TLÜ Getriin Aaviste, TÜ

Koolitusjuht

Koolitusel soovime pakkuda teadmisi matemaatikärevuse põhjustest, mõjust ja sekkumisuuringutest ning jagada praktilisi nõuandeid matemaatika õppimiseks ja huvi tekitamiseks toetava õpikeskkonna loomisel. 

Kellele?

Ootame osalema klassiõpetajaid, matemaatikaõpetajaid, eripedagooge ja tugispetsialiste.

Koolituse sisu

Koolituselt saad ülevaate matemaatikaärevuse teoreetilistest alustest, õppimisega seotud emotsioonidest ja nende rollist saavutuste kujunemisel. Lisaks käsitleme matemaatikaärevuse arengut läbi kõikide kooliastmete ja räägime selle pikaajalisest mõjust. Arutleme, kuidas matemaatikaärevus väljendub ja kuidas seda ennetada. Tutvustame praktilisi võimalusi õpetajatele ja tugispetsialistidele, kuidas matemaatikaärevusega õpilast toetada. Õpitu näitlikustamiseks räägime juhtumianalüüsist ja anname ülevaate Eestis tehtud uuringutest.

Kuidas?

Õppetöö toimub kahel päeval Tartus: 17. jaanuaril ja 26. veebruaril 2025. Koolitus sisaldab lühiloenguid, rühmatöid ja arutelusid ning juhtumite analüüsimist. Iseseisevaks tööks on matemaatikaärevuse ennetamiseks või leevendamiseks tehtud tunnitegevuste analüüs juhendi alusel.

Koolituse tulemusena õppija:

  • mõistab matemaatikaärevuse omadusi ja arengut ning sellega seotud näitajaid,
  • omab ülevaadet Eesti õpilastega tehtud matemaatikaärevuse uuringutest,
  • rakendab õppetegevuse käigus matemaatikaärevuse ennetamiseks ja leevendamiseks erinevaid meetodeid.

Loe ka põnevat intervjuud koolitajaga

Koolitajad

Kaja Mädamürk on Ӱ Ülikooli Loodus- ja terviseteaduste instituudi koolipsühholoogia vanemteadur ning andmeanalüüsi õppejõud. Tal on doktorikraad psühholoogias ja ta on läbinud järeldoktorantuuri Helsingi Ülikoolis. Ta on viimased kümme aastat tegelenud matemaatikapädevuse ja ka teiste üldpädevuste uurimise ning hindamisvahendite väljatöötamisega. Kaja juhib alates 2022. aastast Eesti Teadusagentuuri rahastatud projekti “Matemaatikapädevuse arendamine põhikoolis: matemaatika kasutamine väljaspool klassiruumi”, milles uuritakse matemaatikapädevuse arengut, selle arendamise võimalus põhikoolis, aga ka matemaatikaärevuse mõju õpitulemustele ning õpimotivatsioonile. 


Karin Täht on Tartu Ülikooli matemaatikahariduse psühholoogia ja psühhomeetria kaasprofessor. Ta on saanud oma hariduse Tartu Ülikooli Matemaatika- ja statistika instituudist, samuti Psühholoogia instituudist. Karin tegeleb matemaatikaärevuse ja üldisemalt õppimisega seotud emotsioonide temaatikaga mõlemas instituudis. Ta on kirjutanud teadusartikleid hariduspsühholoogia valdkonnas, mille ühiseks nimetajaks on õppimisega seotud heaolu. Karin usub, et õppimine on protsess, mis saadab meid läbi elu ning on oluline, et see protsess oleks nii õppijale kui ka õpetajale rahulolu pakkuv.


Triinu Kilp-Kabel on Ӱ Ülikooli nooremteadur-doktorant psühholoogia erialal. Nii psühholoogia kui ka matemaatika on tema pikaajalised huvid. Ta on töötanud koolipsühholoogina üle viie aasta, tal on koolipsühholoogi kutse. Matemaatika võib tunduda päris paljude jaoks raske ja hirmutav, samas saab matemaatika olla ka väga põnev ja nauditav. Oma teadustöös keskendub Triinu peamiselt matemaatikapädevuse arengule seoses õpimotivatsiooniga, kaasa arvatud ka matemaatikaärevusega. Seega on Triinu eesmärgiks toetada nii matemaatika oskuste arenemist kui ka õpilaste suhtumist matemaatikasse. 


Getriin Aaviste on Tartu Ülikooli matemaatika ja statistika instituudi doktorant. Getriin keskendub oma uurimistöös matemaatika õppimist soodustavate ja takistavate tegurite uurimisele ning erilise tähelepanu all on matemaatikaärevus. Lisaks töötab Getriin gümnaasiumis matemaatikaõpetajana, mis võimaldab tal oma teadustöö tulemusi praktiliselt rakendada ning süvendab arusaama õpilaste vajadustest ja väljakutsetest matemaatika õppimisel.