
Õiguspsühholoogia alused
Loodus- ja terviseteaduste instituut
Õppekava eesmärk on avardada silmaringi psühholoogia teadmiste võimalikest rakendusvõimalustest õigusteaduses.
- 10.00 - 17.15
Õppekava sisu
Ülevaade õiguspsühholoogia põhimõistetest ja käsitlustest. Mälu funktsioneerimise põhimõtted õiguspsühholoogia kontekstis. Tunnistajate, kannatanute ja kahtlustatavate ülekuulamine ja info kogumine. Ebasiira kommunikatsiooni märgid, riskihindamise temaatika, kohtupsühholoogia ja –psühhiaatria ekspertiisidega seonduv.
Keda ootame õppima?
Mikrokraadi sihtgruppi kuuluvad kriminaalõigussüsteemi spetsialistid (politseiametnikud, piirivalvurid, juristid, advokaadid, prokurörid, kohtunikud jne); sotsiaalvaldkonna spetsialistid (psühholoogid, arstid, lastekaitseametnikud, sotsiaaltöötajad jne); õigusteaduste ja psühholoogia üliõpilased (magistrandid, doktorandid). Mikrokraadiprogrammi on oodatud vähemalt bakalaureusekraadiga õppijad, kes soovivad avardada silmaringi psühholoogia teadmiste võimalikest rakendusvõimalustest õigusteaduses. Sisseastuja peab oskama inglise keelt vähemalt B2 tasemel, et lugeda erialast teaduskirjandust.
Miks tulla meile õppima?
Õppekava läbinu tunneb õiguspsühholoogia põhimõisteid ja käsitlusi; teab mälu funktsioneerimisest ja erinevatest küsitlemistehnikatest, ebasiirale kommunikatsioonile osutavatest märkidest; teab, kuidas tuntakse ära nägusid ja tuvastatakse inimesi; teab riskihindamisest ning kohtupsühholoogia ja –psühhiaatria ekspertiisidest; rakendab omandatud esmaseid teadmisi.
Õppekava ja -ained
- (6 EAP). Kursusel saadakse ülevaade mälu funktsioneerimise põhimõtetest, teaduspõhistest uuriva intervjueerimise oskusetest kannatanust ja tunnistajast lapse ja täiskasvanu küsitlemisel.
-
(2 EAP). Kursuse eesmärk on saada ülevaade infokogumise tehnikatest ja kahtlustatava ülekuulamisest psühholoogia vaatenurgast, ebasiira kommunikatsiooni tuvastamise eri tehnikatest ja nende tõhususest.
-
(2 EAP). Kursuse läbinu teab põhilisi nägude töötlemise teooriaid ja inimestevahelisi erinevusi nägude äratundmisel; tunneb inimeste tuvastamise eri meetodeid ja neid mõjutavaid tegureid; valib sobiva meetodi inimeste õiglaseks tuvastamiseks.
-
. Kursuse eesmärk on omandada teadmisi antisotsiaalse ja vägivaldse käitumise põhjustest, edukatest sekkumisviisidest õigusvastase käitumise vähendamisel ja tõenduspõhistest vägivallariskihindamise meetoditest.
-
. Kursuse läbinud omandab teadmised kohtupsühhiaatria- ja psühholoogiaekspertide tööst kohtuekspertiisi kontekstis (mida on eksperdil võimalik ja mida ei ole võimalik tuvastada kohtuekspertiisi raames?) ning psühhiaatrilise sundravi määramise põhimõtetest.
Õ±è±è±ðÂáõ³Ü»å
Kristjan Kask
õiguspsühholoogia dotsent
Kristjan Kask (PhD) keskendub oma teadustöös erinevate küsitlemistehnikate efektiivsuse uurimisele. Ta on läbi viinud viimase 15 aasta jooksul küsitlemise-alaseid koolitusi nii politseiuurijatele, prokuröridele, kohtunikele, Lastemaja töötajatele, sotsiaaltöötajatele nii lastest kui täiskasvanutest tunnistajate ja kannatanute küsitlemise teemadel. Kristjan Kask veab TLÜ õiguspsühholoogia kompetentsikeskuse tegevusi.
Eesti Teadusinfosüsteemis:
Mari-Liis Tohvelmann
ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli psühholoogia nooremteadur
Doktoriõppes keskendub Tohvelmann täiskasvanud kannatanute ja tunnistajate ülekuulamistehnikate efektiivsuse uurimisele. Tööalaselt on ta keskendunud laste arengu ja perede toetamisele ning töötanud psühholoogina, pakkudes tuge psüühiliste erivajadustega täiskasvanutele ning nende peredele.
Annegrete Palu
Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia nooremlektor
Annegrete Palu on Tartu ülikooli psühholoogia instituudi eksperimentaalpsühholoogia nooremlektor ja doktorant. Ta on omandanud magistrikraadi psühholoogias. Oma magistritöö raames uuris ta, kuidas mõjutab abivahendite kasutamine küsitlemisel alaealiste ütlusi. Doktorantuuris on Annegrete Palu uurimisvaldkonnaks eelkõige isikute tuvastamine ja kuidas mõjutavad erinevad tingimused isikute tuvastamise täpsust. Lisaks teadustööle tegeleb Annegrete ka õiguspsühholoogia õpetamisega ja koolitamisega. On viinud läbi alaealiste ülekuulamise-alaseid koolitusi politseiuurijatele, prokuröridele ja kohtunikele. Oma teadustöös keskendub Annegrete inimeste tuvastamise temaatikale ning alaealiste ülekuulamise teemadele.
Eesti Teadusinfosüsteemis:
Mari-Liis Mägi
Confido Meditsiinikeskuse kliiniline psühholoog
Mari-Liis Mägi on kliinilise kohtupsühholoogi eripädevusega kliiniline psühholoog. Ta on omandanud magistrikraadi psühholoogias Tartu Ülikoolis, saanud kohtueksperdi väljaõppe Eesti Kohtupsühhiaatria- ja Kohtupsühholoogia ühingu juures ning töötab kohtupsühhiaatriliste patsientidega Viljandi haigla psühhiaatriakliiniku sundravi osakonnas, peamiselt neuroloogiliste ja orgaaniliste häiretega patsientidega Ida-Viru keskhaiglas ning Viru vangla meditsiiniosakonnas. Samuti teostab ta kohtupsühhiaatrilisi- ja psühholoogilisi kompleksekspertiise ning õpetab Tartu ülikooli psühholoogia instituudis kohtupsühholoogiat. Tema peamisteks huvi- ja tegevusvaldkondadeks on vägivallariski tõenduspõhine kontseptualiseerimine ja hindamine, psüühikahäirete diferentsiaaldiagnostika ja neuropsühholoogiline hindamine.
Aleksander Pulver
PhD psühholoogias, töötanud 40 aastat Tartu Ülikoolis ja ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis, valdab erinevaid isiksusepsühholoogia, suhtlemispsühholoogia, organisatsioonipsühholoogia ja psühhomeetria valdkondi teoreetilisel ja praktilisel tasemel. Lugenud erinevaid erialaseid kursusi BA, MA ja PhD tasemel. Viinud läbi üle 30 aasta täiendkoolituskursi (sh. suhtlemistreeninguid ning psühhoteraapilisi gruppe) stressiga toimetuleku, mitteverbaalse suhtlemise, isiksusepsühholoogia, emotsionaalsete suhete ning emotsioonide regulatsiooni alal (mahuga 4 kuni 60 tundi).
Tiina Kompus
(MSc psühholoogia) Riiklikult tunnustatud ekspert kohtupsühholoogia alal; omab kliiniline psühholoog 7 ja Kliiniline kohtu- ja korrektsioonipsühholoog 7 kutseid.
Kaia Kastepõld-Tõrs
Tartu Ülikooli Psühholoogia Instituudi külalislektor, kliiniline psühholoog-psühhoterapeut, on viinud läbi psühholoogilise trauma alaseid koolitusi ja treeninguid erinevatele sihtrühmadele, sh psühholoogidele, arstidele, õdedele, aga ka kohtunikele ja prokuröridele.
Valeri Murnikov
(MA psühholoogias), ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ã¼likooli haridusteaduste instituudi külalisteadur. Oma teadustöös keskendub mõistelise mõtlemise ja žestide temaatikale.
Remy Suurna
(MA psühholoogias), ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ã¼likooli psühholoogia nooremteadur. Doktoriõppes keskendub inimeste mitteverbaalse käitumise ning ülekuulamistehnikate efektiivsuse uurimisele.
Tingimused ja registreerimine
Mikrokraadiprogrammis osalemise eelduseks on vähemalt bakalaureusekraad või sellega võrdsustatud haridustase. Osalejalt eeldatakse inglisekeelsete materjalide lugemise ja arusaamise oskust.
Mikrokraadiprogrammi maksumus osalejale on 2187€ (hinnd sisaldab käibemaksu).
Programm käivitub minimaalselt 15 osalejaga. Vastu võetakse maksimaalselt 30 osalejat.
Mikrokraadiprogrammi tunnistus väljastatakse osalejale, kes on osalenud vähemalt 85% ulatuses reaalajas toimuvates loengutes ja rühmatöödes ning esitanud õigeaegselt ettenähtud tingimustel sooritatud iseseisvad ülesanded. Kursustel edukat osalemist kinnitavad kaasatud õppejõud.