
Õpetajatele: Võimestav kommunikatsioon õpetaja heaolu suurendamiseks
Balti filmi, meedia ja kunstide instituut
Pedagoogidele suunatud programmi eesmärk on läbi võimaluste, lahenduste, tugevuste ja ühisosa jõuda koostöise õpikultuuri loomiseni, toetades nii enda kui ka õpilaste sooritusi.
-
Koolitus on töötavale õpetajale tasuta, osaleja peab kajastuma töötava õpetajana EHISe registris. Koolituse läbiviimist toetab Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfond. Koolitusele registreerides kinnitan, et osalen kursusel täismahus ja olen enda osaluse kooskõlastanud asutuse juhiga.
Koolituspäevad toimuvad 25. oktoobril, 1. novembril ja 22. novembril.
"Meeldis isiklik lähenemine, aus ja vahetu võimalus olla dialoogis."
Sisu:
1. Enesevõimestamine ja õppija võimestamine.
Kuidas kommunikatsioonis toetuda võimalustele, lahendustele, tugevustele ja ühisosale. Kuidas suurendada uskumusi, mis toetavad enda ja õpilase sooritusi. Milline keelekasutus toetab ja milline õõnestab eneseusku, suhtlust ja heaolu. Harjutus kolmikutes rännaku meetodil: kuidas muuta uskumusi, mis kahjustavad sooritusi ning eneseusku. Õppija võimestamine. Tegeleme osalejate poolt valitud tähenduslike juhtumitega kovisiooni meetodil, suurendame empaatiat ja mõistmist kõikide osapoolte suhtes, otsides ühiselt lahenduskäike ja häid suhtlusstrateegiaid. Töötame ühe grupi poolt välja valitud juhtumitega ning genereerime sellele lahenduskäike, arvestades juhtumi eri osapoolte tunnete, vajaduste ning võimalustega.M. Rosenbergi vägivallatu suhtluse põhimõtted.
"Pingevaba õhkkond, rahulik tempo, aeg enda tööd ja ennast üldiselt analüüsida."
2. Lapsevanemate võimestamine, koostöö juhtkonnaga.
Kuidas võimestada lastevanemaid? Millised on kaasaja väljakutsed koostöös lastevanematega? Kuidas teha head koostööd kolleegide ning juhtkonnaga? Kuidas kaasaegne info- ja kommunikatsioonitehnoloogia saab toetada suhtlust. Millised on ohud ja piirangud. Kuidas nendega toime tulla? Milliseid suhtluskanaleid eelistada ja kuidas nendes võimestavat suhtlusstiili kasutada. Refleksioon rännaku meetodil. Kuidas ennast võimestada keerulistes suhtlusolukordades.
3. Koostöise õpikultuuri loomine.
Grupid esitavad enda lahendusi valitud fookusteemadele ja reflekteerivad õpikogemust.
"Suurim kasutegur oli iseenda võimestama õppimine, teemaga seotud meetodid ja praktline tegutsemine."
ձ辱±¹Ã¤±ôÂá³Ü²Ô»å¾±»å:
Koolituse tulemusena osaleja:
- on loonud strateegia enda heaolu suurendamiseks ja tööalaseks võimestamiseks, keskendudes ressurssidele ja õnnestumisele ning koostöisele suhtlusele.
- kasutab võimestavat kommunikatsiooni õppija toetamiseks, osapoolte kaasamiseks ning koostöö tõhustamiseks kolleegide, lastevanemate ning juhtkonnaga.
- on teadlik enda sõnakasutuse ja kommunikatsiooni mõjust, kasutab võimestavat kommunikatsiooni suhtlemisel emotsionaalse heaolu suurendamiseks
- on teadlik koostöö mõjust ja võimalustest, oskab koolikeskkonnas luua ja kasutada ennast võimestavat toeringi nii enese kui ka õppija heaolu suurendamiseks.
- märkab, toetab ja tegutseb kaasava hariduse ideest ja põhimõttest lähtuvalt.
- oskab luua koostöös huvipooltega (lapsed, lapsevanemad, kolleegid, juhtkond, mentorid, kogukonna liikmed jt) lahendusi õpikultuuri ja suhtluskultuuri kujundamiseks toimivate suhtluskanalitega, pidades silmas info- ja kommunikatsioonitehnoloogia uusi võimalusi ning arvestades ka ohtudega
"Mõttemaailm sai positiivselt paika loksutatud."