
Õppijakeskne õpetamine spordis: teaduspõhistest arusaamadest tõhusate praktikateni
Loodus- ja terviseteaduste instituut
Tahad paremini mõista, kuidas ja miks inimesed õpivad ning kuidas seda treeningutes arvestada? Saad teadmised inimese arengust ja õppimisest, praktilised tööriistad motiveeriva treeningu loomiseks ning oskused toetada õppija arengut ja heaolu. Õppijakeskne õpetamine spordis – treeneri roll arengut toetava keskkonna loojana!
- 10.00 - 17.15
Kellel on kasulik osaleda?
spordialade kutsetunnistusega treenerid, personaaltreenerid ja sporditöötajad kes valmistuvad treeneri kutsetunnistuse taotlemiseks
Mis on eesmärgiks?
Arendada treenerina oma teadmisi ja praktilisi oskusi inimese arengupsühholoogia ja andragoogika põhimõtete rakendamiseks treeningute ülesehituses, et toetada õppijate terviklikku arengut, õppimist ja heaolu. Mõista õppija arenguetappe ja vajadusi, osata luua õppimist soodustavaid ja motiveerivaid keskkondi ning kasutada tõenduspõhiseid meetodeid oskuste tõhusaks omandamiseks.
Mida õpitakse?
- Inimese arengulised etapid ja nende seosed õppimisega.
- Täiskasvanu õppija eripärad.
- Õppijakeskne õpetamine (konstruktivistlik õpikäsitlus).
- Õppimist soodustav keskkond.
- Õppimotivatsiooni baasvajadused.
- Õppimise seosed õppija heaoluga.
- Efektiivse oskuste omandamise printsiibid.
Milline on õpitulemus?
Koolituse läbinu tunneb inimese arenguetappe ning oskab neid seostada õppimisprotsessiga. Mõistab, kui oluline on treeningu ülesehituses arvestada kognitiivse, emotsionaalse ja sotsiaalse arenguga. Samuti oskab toetada täiskasvanud õppija motivatsiooni, mõistes nende vajadusi ja võimalikke väljakutseid. Koolituse käigus omandatakse arusaam konstruktivistlikust õpikäsitlusest ning õpitakse looma kaasavat ja toetavat õpikeskkonda. Osaleja eristab õppimise ja soorituse erinevusi ning oskab kavandada harjutusi, mis tõhusalt toetavad oskuste omandamist.
Koolitajad
Snežana Stoljarova (MSc) on kutsega spordipsühholoog, kes omandas magistrikraadi psühholoogia erialal TLÜs ning teise magistrikraadi sporditeadustes, suundumusega spordipsühholoogiale, Lund Ülikoolis Rootsis. Viimased kümme aastat on ta töötanud Eestis spordipsühholoogina erinevate spordialade ja tasemete sportlaste ning treeneritega. On TLÜ Loodus- ja Terviseteaduste instituudis psühholoogia ainete lektor ning viib äbi erinevaid spordipsühholoogia alaseid koolitusi.
Taavi Midenbritt on lõpetanud TLÜ andragoogika eriala ning omab täiskasvanukoolitaja 6 kutse taset. Tegeva jalgpallitreenerina ligi 10 aastastane kogemus, juhendades erinevaid sihtgruppe. Koolitajana ühendab ta oma teadmised andragoogikast ja spordi praktiliste oskustega, luues kaasahaaravad ja arendavad koolitusi.
Ajaplaan ja kuidas õpitakse?
kontaktkohtumised toimuvad ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis (Narva mnt 25, Tallinn)
26.09.2025 kell 10:00-17:00, ruum A-121
03.10.2025 kell 10:00-17:00, ruum
17.10.2025 kell 10:00-17:00, ruum
Kogu kursus toimub kogemusõppe printsiipidele tuginedes osalejaid kaasavalt. Õppemeetoditena rakendame loenguid, rollimänge, simulatsiooniharjutusi, videoid, rühmatöid, ajurünnakuid ning refleksiooni. Osalejal tuleb esitleda praktiline grupitöö koolituse kolmandal päeval. Praktilise grupitöö sisuks on koolitusel etteantud raamistikust lähtuvalt ühe trenni vaatlus, analüüs ja järelduste tegemine.
Osalemise tingimused
Koolitus on sihtgruppi kuuluvale osalejale Tasuta.
Tuleb täita nõuetekohaselt registreerimisvorm.
NB! Palume arvestada, et koolitusele registreerudes ei ole te automaatselt kursuse õppegruppi arvatud. Kursusel osalejate valiku kriteeriumiks on sihtgruppi kuulumine ning motivatsioonikirja esitamine hiljemalt 01. august 2025. Motivatsioonikirja saab esitada koolituse registreerumisankeeti täites. Teiega võetakse enne kursuse algust ühendust ja antakse teada, kas olete õppegruppi arvatud. Koolitusele registreerides kinnitan, et osalen kursusel täismahus ja olen enda osaluse kooskõlastanud oma asutuse juhiga.