
Õppimisel tuge vajava õpilase toetamine
Haridusteaduste instituut
Liitu koolitsega, et omandada teadmised ja oskused hariduslike erivajadustega õppija toetamiseks. Koolitus keskendub õpetaja kutsestandardis (tase 7) kompetentsis B.2.7 välja toodud pädevustele (Hariduslike erivajadustega õppija toetamine).
-
Koolitust rahastab ESF: “Haridus- ja noortevaldkonna töötajate esma- ja täiendusõpe ning järelkasv”. Kaasrahastanud Euroopa Liit.
Kellele?
Ootame koolitusele üldhariduskoolide I–III kooliastme õpetajaid.
Koolituse sisu
Kaasav haridus
Koolitus keskendub kaasava hariduse mõiste ja tähenduse selgitamisele, kaasava hariduse indikaatorite tutvustamisele ning kaasava koolikultuuri arendamisele. Samuti käsitletakse mitmekesisuse ja sotsiaalse kaasamise teemasid ning haridusliku erivajaduse seadusandlikku raamistikku. Koolitus pakub teadmisi koosõpetamise võimalustest ja annab juhiseid, kuidas kohandada keskkonda autismispektrihäirega laste jaoks. Lisaks käsitletakse nägemis- ja kuulmishäiretega laste õppe- ja kasvatustegevuse eripärasid ning kogeleva ja valikulise mutismiga lapse toetamise viise.
Iseseisev töö: Oma kooli kaasava õpikeskkonna kaardistamine ja analüüs.
Õppe kohandamine
Koolitus annab ka sissejuhatuse õpiraskustega õppijate toetamisele, sealhulgas lugemis- ja kirjutamisraskuste käsitlemisele. Samuti keskendutakse arvutamisraskustele ja arengulise koordinatsioonihäire (düspraksia) toetamisele. Koolitusel tutvud ka PowerPointi võimalustega õppematerjalide loomisel ning tehisintellekti kasutamise võimalustega õpetajatöös. Lisaks käsitletakse õppekavaga seotud dokumentatsiooni, sealhulgas individuaalse õppekava (IÕK) üldosa, töökava ja õppe kohandamist, sealhulgas diferentseeritud hindamist ja õpitulemuste kohandamist vastavalt õppija vajadustele.
Iseseisev töö: Õppeteksti lihtsustamine ja õppematerjalide loomine abivahenditega.
Matemaatikaraskused
Koolitus keskendub muu hulgas matemaatika õpiraskuste olemuse ja põhjuste mõistmisele kõikides kooliastmetes. Räägitakse I kooliastmes matemaatika õpiraskustega õpilaste toetamise meetoditest, sealhulgas õppekorraldusest, abivahenditest ja tõhusatest õpetamisvõtetest. II kooliastme puhul keskendutakse lisaks õppekorraldusele ja meetoditele, lisaks õppematerjalide kohandamisele ning abistavate vahendite kasutamisele, et toetada õpiraskustega õppijate arengut.
Iseseisev töö: Matemaatikaraskuse juhtumi analüüs ja võimalik toetav sekkumisplaan.
Sotsiaal-emotsionaalne areng
Koolitus keskendub õpilase sotsiaal-emotsionaalse arengu toetamise võimalustele koolis. Käsitletakse sotsiaalsete oskuste arengu olulisust ning nende toetamise viise, samuti emotsioonide reguleerimise oskuste kujunemist ja selle toetamise vajadust. Koolitus aitab õpetajatel kujundada enesetõhusat hoiakut tuge vajavate laste toetamisel klassis ning õpetab käitumise tugikava koostamist. Lisaks käsitletakse tõhusa suhtlemise aluseid, sealhulgas abistamis- ja nõustamisoskusi ning keeruliste vestluste pidamist lapsevanematega.
Iseseisev töö: Käitumise tugikava koostamine, rakendamine ja analüüs
Laste- ja noortekirjandus
Koolitusel käsitletakse laste- ja noortekirjanduse rolli õpilaste sotsiaal-emotsionaalse arengu toetamisel. Arutletakse pildiraamatute ja piltide olulisuse üle lasteraamatutes ning laste- ja noortekirjanduse mõju kohta lapse kõne arengule. Lisaks tutvustatakse hea laste- ja noorteraamatu valikukriteeriume, mis toetavad õpilase kognitiivset arengut. Eraldi tähelepanu pööratakse hariduslike erivajadustega õpilaste lugemishuvi toetamisele.
Koolituse tulemusel õppija:
- teab kaasava hariduskorralduse põhimõtteid ja rakendusvõimalusi koolis;
- koostab ja kohandab õppematerjale õppija individuaalsetest iseärasustest lähtudes;
- koostab ja rakendab individuaalset õppekava ja käitumise tugikava;
- kohandab keskkonda õppija erivajadustest lähtuvalt; toetab lugemishuvi;
- rakendab oma töös kaasava hariduse põhimõtteid.
Koolitust rahastab ESF: “Haridus- ja noortevaldkonna töötajate esma- ja täiendusõpe ning järelkasv”. Kaasrahastanud Euroopa Liit.