#RohepöördeJuhtimine #mikrokraad

Koolituse kood AYC0400

Registreerimise tähtaeg

Maht 16 EAP

Minimaalne osalejate arv 20

Koolituse hind 1920 eur (+KM)

Koolitajad Jaanus Terasmaa, Katrin Männik, Piret Vacht, Merle Ojasoo, Katri-Liis Lepik, Aleksander Pulver, Bianka Plüschke-Altof, Tanel Kärp

Koolitusjuht

Rohepöörde juhtimine

Koolitus- ja konverentsikeskus

Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärk on muuta Euroopa 2050. aastaks kliimaneutraalseks, hoogustada majandust keskkonnahoidliku tehnoloogia abil, luua jätkusuutlik tööstus ja transport ning vähendada saastet. Tänasel tööturul on aga puudu juhtidest ja spetsialistidest, kes suudaksid sellist muudatust süsteemselt ellu viia.

- 10.00 - 17.00

NB! Registreerimistähtaeg muutunud kuni 12.09.24

Rohepöörde juhtimine mikrokraad

Esita motivatsioonisõnum ja registreeri Rohepöörde juhtimise koolitusele

Registreerida saab kuni 10.08.2025

Motivatsioonikirja esitamise õnnestumist kinnitab e-kiri teie postkastis. E-kirjaga saate ka lingi kursusele registreerimiseks.

Rohepöörde juhtimine mikrokraad

CAPTCHA

Koolituse kood AYC0400

Registreerimise tähtaeg

Maht 16 EAP

Minimaalne osalejate arv 20

Koolituse hind 1920 eur (+KM)

Koolitajad Jaanus Terasmaa, Katrin Männik, Piret Vacht, Merle Ojasoo, Katri-Liis Lepik, Aleksander Pulver, Bianka Plüschke-Altof, Tanel Kärp

Koolitusjuht

2015. aastal võttis ÜRO vastu ülemaailmsed säästva arengu eesmärgid (tuntud ka kui kestliku arengu eesmärgid). Nii era- kui avaliku sektori jaoks on üha tähtsamal kohal ESG (environmental, social and corporate governance) põhimõtete rakendamine. EL kestlikkuse aruandluse direktiiv kohustab ettevõtteid oma sellesuunaline tegevus läbipaistvaks muutma. Tänasel tööturul on aga puudu juhtidest ja spetsialistidest, kes suudaksid selle kõik oma organisatsioonis lahti mõtestada, läbi arutada ning muudatused süsteemselt ellu viia.

Tegemist on suure muutusega, mis kaasab nii indiviide kui organisatsioone. Me ei tohi ära unustada inimeste endi kohanemisvõimet ning muutusega kaasaminemist psühholoogilisel tasandil. Mikrokraadiprogrammi eesmärk on anda osalejatele akadeemilised teadmised ja oskused ning praktilised tööriistad, mis tagaksid sujuva kestliku arengu mitmel tasandil.

rohepöörde juhtimine programmis osalenute tagasiside:
  • Tahtsin rohepöördest aru saada ja nüüd orienteerun selles, seega sai eesmärk täidetud.
  • Oluline, mis kõlama jäi, et see on mitmetahuline igapäevaselt arenev uus viis, kuidas inimtegevust juhtida ja hinnata ning seetõttu ei ole siin täna veel lõplikke vastuseid vaid on suund, mida valida.
  • Jätkusuutliku strateegia loomine oli väga kasulik loeng ja sai palju tööriistu, kuidas oma asutuses seda teha. Samuti kommunikatsiooni loeng väga silmiavardav ja kasulik. Loengud  olid äärmiselt mõtlemapanevad ja korralik äratuskell, mille võiks iga inimene saada. Peamine mõte - mida mina teen teisiti?
  • Grupitööd erinevate kursuste lõputöödena toimisid hästi, tekitasid diskussioone ja kinnitasid õpitut läbi praktiliste ülesannete.
  • Mõtestasin läbi enda hobitegevuse keskkonnajälje ja tegin vastavad muudatused . Loengud olid kõik väga informatiivsed ja silmiavavad. Jätkusuutliku strateegia aine pani mõtlema kui oluline on juhi roll muutuste (sh rohepöörde) läbiviimisel ja kui palju võib valesti minna.

Mikrokraadiprogrammi läbijad hakkavad nägema seoseid enda tegevussuundade ja keskkonnahoidlikult käitumise võimaluste vahel, mõistavad kuidas nende organisatsioon saab ka väikeseid muudatusi tehes panustada olulisel määral kestliku arengu toetusesse ning suudavad mõtestada enda varasemaid tegevusi uues kontekstis. 

Tänased keskkonna- ja kliimamuutused näitavad, et kasutusel olevad lahendused ei toimi, et tagada elukeskkonna säilimine. See tähendab, et uute lahenduste loomiseks oleme sunnitud leidma innovaatilisi lähenemisi olemasolevatele probleemidele.

Kõik eelnimetatud valdkondlikud eeskujulikud sammud on aga turul suureks konkurentsieeliseks. Kuna kliendid ja koostööpartnerid on antud muudatuses osalised, otsivad ka nemad turult kestlikke lahendusi ning eelistavad toote- ja teenusepakkujaid, kes tegutsevad teadlikult keskkonda säästvate lahendustega. Mikrokraadiprogramm aitab organisatsioonidel paremini mõtestada oma tegevuse seost ÜRO üleilmsete säästva arengu eesmärkidega, kaardistada ära oma tegevuse mõjukohad ning analüüsida ja rakendada parimaid võimalikke lahendusi.  

rohepöörde mikrokraadi saade Kuula, mida räägivad  mikrokraadiprogrammis osalemise kogemusest ning vajadusest Bigbanki üksuse juht ja andragoogika üliõpilane Piret Jõhvik, SOL Baltics Baltikumi personalijuht Evely Gorobinski ja Juunika Koolituse juhtivpartner Raul Ennus.

Pildil Raul Ennus, Evely Gorobinski ja Piret Jõhvik. Foto: Andres Laanem

Loe ka SOL-i juhtkonna rohepöörde juhtimise

Keda ootame õppima?

Mikrokraadiprogramm on suunatud vähemalt bakalaureusekraadiga (või sellega võrdsustatud haridustasemega) juhtidele ja spetsialistidele nii era- kui avalikust sektorist, kes puutuvad oma igapäevatöös või lähitulevikus kokku rohepöörde, keskkonnasäästliku ja tasaarenguga, vastutustundliku ja jätkusuutliku strateegia, keskkonnajuhtimise ja -mõjude, keskkonna- ja innovatsioonipoliitika meetmete rakendamise ning keskkonnakommunikatsiooniga.

Eesmärk ja õpitulemused

Tallinna Ülikool pakub võimalust õppida Rohepöörde juhtimise mikrokraadiprogrammis, mis suunab organisatsioone rohepöörde võimalustest kinni haarama ning oma äritegevust edendama. Eesmärgiks on Eesti erinevate sektorite organisatsioonide tegevuse kestlikkuse edendamine. 

Mikrokraadiprogrammis osalejad on võimelised jätkama peale programmi läbimist rohepöörde elluviimist organisatsiooni tasandil ning seeläbi aitavad täita ka riiklikke ja üleilmseid säästva arengu eesmärke. 

Programmi läbinud õppija: 

  • oskab enda (ja organisatsiooni) tegevust analüüsida ja mõtestada lähtuvalt säästva arengu eesmärkidest;
  • rakendab kaasaegset lähenemist keskkonnahoidlikule majandamisele ja ettetulevatele probleemidele lahenduste otsimisel;
  •  teab keskkonnamuutuste põhjuseid ja nendega kohanemise ning leevendamise võimalusi;
  • mõistab kompleksseid keskkonna, majandus ja sotsiaalseid süsteeme hõlmavaid väljakutseid, mis seisavad globaalses keskkonnas uute ettevõtete ees;
  • suudab selgitada, mis on keskkonnajuhtimissüsteem ning milline on keskkonnajuhtimise roll organisatsiooni juhtimissüsteemis;
  • tunneb parimaid praktikaid keskkonnamõjude vähendamiseks;
  • oskab läbi viia toote/teenuse elutsükli analüüsi;
  • teab kestliku toote/teenuse väljatöötamise põhimõtteid kasutades disainmõtlemise ja meetodeid ja oskab neid rakendada;
  • tunneb erinevaid jalajälje mõõtmise meetodeid ja oskab valida neist lähtuvalt organisatsooni tegevusalast sobilikuma; 
  • oskab koostada organisatsiooni strateegilisi suuniseid jätkusuutlikkuse tagamiseks;
  • oskab seostada EL jätkusuutlikkuse regulatsioone strateegilise juhtimisega;
  • omab teadmisi avatud innovatsioonisüsteemist, seostest ühiskondlike mõjudega ning oskab neid mõõta;
  • mõistab kompleksseid keskkonna, majandus ja sotsiaalseid süsteeme hõlmavaid väljakutseid, mis seisavad globaalses keskkonnas uute ettevõtete ees;
  • suudab luua keskkonnateadliku ja sotsiaalselt vastutustundliku organisatsiooni;
  • on teadlik muutuste psühholoogia juurprobleemidest ning oskab rakendada vastavaid võtteid nii enda kui meeskondlike pingutuste elluviimiseks kestliku arengu toetamisel.

Õppekava sisu

Rohepöörde juhtimise mikrokraadi programmi maht on 16 EAPd ja õppeprogrammi pikkus on kokku 8 kuud (2 õppesemestrit). 

Mikrokraadiprogramm on täies mahus täienduskoolitus, mille moodulid on ülesehitatud magistriõppe tasemel. 

Programm lõimib mitut valdkonda, et õppijal tekiks terviklik arusaam rohepöördest, seotud mõistetest ning tegevustest ning arvestada nendega muudatuse elluviimisel. 

Moodulid

I Moodul – . Koolitajad: Jaanus Terasmaa, Katrin Männik, Katri-Liis Lepik

II Moodul - . Koolitaja: Piret Vacht

III Moodul - . Koolitaja: Merle Ojasoo

IV Moodul - . Koolitaja: Bianka Plüschke-Altof

V Moodul - . Koolitaja: Aleksander Pulver

VI Moodul - Koolitaja: Tanel Kärp

Õppe käigus valmivad mitmed iseseisvad ülesanded, mis hõlbustavad programmi vältel või peale programmi läbimist kestlike tegevuste juurutamist ja jätkamist organisatsioonis. Mikrokraadiprogrammil on läbiv projektipõhine ülesanne, mis on kombineeritud eri ainete põhiste iseseisvate ja grupitöödega, mida tutvustatakse esimesel kohtumisel septembris. Täiendavalt akadeemilisele õppele toimub ka õppijatel omavaheline kogemuste jagamine ning õppimine üksteise kogemustest.

Ajakava

Rohepöörde juhtimise mikrokraadiprogramm toimub perioodil 19. september 2024.a. – 24. aprill 2025.a.

Programm viiakse läbi kontaktõppena loenguruumis, veebiloengutena ning õppimist toetava e-õppena Moodle õpikeskkonnas. 

Kontaktõpe loengute ja rühmatööde vormis toimuvad vastavalt ajakavale neljapäeviti ja reedeti. Õppe jooksul toimuvad ka lähiõppe seminarid ülikoolis kohapeal, kus lisaks õppetööle räägivad oma edulugusid rohepöördega alustanud ettevõtted, riiklikud institutsioonid jt. Programm algab ühise kohtumispäevaga, kus tutvutakse õppejõudude ja kaasõppijatega ning kus kõik saavad ühise stardipositsiooni. Samal kohtumisel toimub sissejuhatav loeng terminoloogiast, mis puudutab rohepööret ja seotud mõisteid ning ühiselt arutletakse selle üle, miks rohepööret üldse vaja on.

ESIALGNE AJAPLAAN leitav .
NB Ajaplaanis võib tekkida veel kuupäevalisi muudatusi. TÄPSEM AJAKAVA KINNITATAKSE 01.09.2024

 

Hindamismeetod

Arvestus. Mikrokraadis osaleja on kohustatud osalema vähemalt 85% ulatuses reaalajas toimuvates loengutes ja rühmatöödes ning esitama õigeaegselt ettenähtud tingimustel sooritatud iseseisvad ja rühmaülesanded.

Koolitajad

 

Jaanus Terasmaa (PhD)

Jaanus Terasmaa on TLÜ ökohüdroloogia professor, loodus- ja terviseteadusteinstituudi Ökoloogia keskuse juhataja. Tal on mitmekesine kogemus erinevates valdkonnaülestes projektides - ta on õuesõppekeskkonna Avastusrada.ee algataja ja eestvedaja, töörühma SEEMIK liige ja erasektoriga koostööle suunatud koostööklastri KEKO eestvedaja. Meetoditena eelistab loengute kõrval kasutada tõsimänge ja koostöist projektipõhist õppevormi. Mikrokraadiprogrammis loeb ta loenguid õppemoodulis "Keskkond, ühiskond ja innovatsioon".

Katrin Männik (PhD)

Katrin Männik on innovatsiooni ja ettevõtluse ekspert, kes on arendanud teadlaste ja ettevõtjate koostööd ning elukestva õppe valdkonda. Tal on nii era- kui avaliku sektori kogemus innovatsioonipoliitika eksperdina majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis, teadlase ja arendajana Tartu Ülikoolis, Sussexi Ülikoolis, Ӱ Ülikoolis ja rahvusvahelistes ettevõtetes Technopolis Group ning Euripean Future Innovation Systems Centre. Katrinil on doktorikraad majandusteadustes (TÜ) ning ta on ka ise läbinud TLÜ rohepöörde mikrokraadiprogrammi 2022/2023 õa. Katrin on mikrokraadiprogrammi arendaja ja koolitaja õppemoodulis “Keskkond, ühiskond ja innovatsioon”.  

 

Piret Vacht (PhD)

On töötanud lektorina 8 aastat - nii TLÜs, TalTechis kui ka EKAs. Viimasel viiel aastal suurenenud fookusega keskkonnakorraldusega seotud teemadele. Piret rakendab erinevaid aktiivõppemeetodeid - erineva ühesehitusega rühmatöid, kriitilise mõtlemise oskuse arendamise läbi informatsiooni otsimise ja analüüsi, ajurünnakuid jt. Piret on tegelenud erinevate valdkondade näidete ja praktikate koondamisega ning rakendamisega jätkusuutliku arengu oskuste arendamiseks erinevates õppevormides. Mikrokraadiprogrammis loeb ta loenguid ja juhendab iseseisvaid töid õppemoodulis "Keskkonnajuhtimissüsteem ja -mõjude hindamine".

 

Tanel Kärp (MA)

Tanel Kärp on disainer, konsultant, koolitaja ja EKA Interaktsioonidisaini magistriõppekava juht. Omades 20-aastast erialast kogemust ning kahte akadeemilist kraadi disainis, on kärjääris keskendunud peamiselt kogemusdisainile, jätkusuutlikusele ja sotsiaalsele innovatsioonile. Olnud disaineriks ja konsultandiks partneritele nagu Microsoft, PERH, Praxise Mõttekoda, Eisa, MKM, Ӱ Strateegiakeskus, Teeme Ära SA jpt. Ta on kaasloonud Hooandja ühisrahastusplatvormi ning sihtasutuse Things, kellega koos on arendanud Kuhuviia rakendust ning muutnud inimsõbralikumaks üleriigilist jäätmekogumist. Taneli jaoks pole disain pelgalt analüütiliste meetodite jada, vaid seal peab olema koht ka empaatial ning loovusel. Neid kombineerides aitab ta luua inim- ja planeedisõbralikke tooteid ja teenuseid ning ellu kutsuda muutusi organisatsioonide protsessides. Viimased aastad on ta Rohetiigri Akadeemias ning EASi Ringdisaini Meistriklassis aidanud jätkusuutlikust rakendada ligi 40 erinevas ettevõttes. Mikrokraadiprogrammis loeb ta loenguid õppemoodulis "Jätkusuutlik toote ja teenusearendus".

 

Merle Ojasoo (PhD)  

on õpetanud ja uurinud ärieetika ja vastutustundliku ärijuhtimise valdkonda juba 20 aastat, alates 2015 töötab TalTechi ärikorralduse instituudi organisatsiooni ja juhtimise valdkonna dotsendina.  2014 kaitses TalTechis doktorikraadi eetikaauditi teemal. Merle on esinenud paljudel rahvusvahelistel konverentsidel ettekannetega, kirjutanud teemakohaseid teadusartikleid. Ta omab perekondlikku ettevõtluskogemust ja nõustanud erasektori ettevõtteid. Mikrokraadi õppekaval loeb Merle loenguid moodulis "Jätkusuutliku strateegia koostamine ja juhtimine".

 

Katri-Liis Lepik (PhD )

on  Ӱ Ülikooli juhtimise dotsent ja lektorina koolitanud paljusid erinevaid juhtimisvaldkonna ainekursusi viimased 10 aastat. Ta on globaalse sotsiaalse ettevõtluse magistriprogrammi kuraator ja rahvusvahelise sotsiaalse ettevõtte Skill Mill juhatuse liige. Ettevõte on Suurbritannia Top 100 sotsiaalse ettevõtte hulgas ning tunnustatud kahe kuninganna Elizabeth II ettevõtlusauhinnaga säästva arengu ja võimaluste loomise valdkonnas. Katri-Liis on muuhulgas Euroopa Komisjoni “Sotsiaalse ettevõtluse ökosüsteemi Eesti raporti” ja “Eesti sotsiaalsete ettevõtete seire” koostaja. Katri-Liis on 39 riigiga teadusvõrgustiku juht, mis tegeleb valdkondadevahelise innovatsiooniga ühiskondlikeks muutusteks. Oma sotsiaalse innovatsiooni, mõjude mõõtmise ja sotsiaalse ettevõtluse koolitustes seob ta teadus-ja uurimistöö ettevõtlusalase praktikaga interaktiivsete grupitööde vormis. Mikrokraadiprogrammis loeb ta loenguid õppemoodulis "Keskkond, ühiskond ja innovatsioon"

 

Aleksander Pulver (PhD)

on töötanud 40 aastat Tartu Ülikoolis ja Ӱ Ülikoolis õppejõuna, valdab erinevaid isiksusepsühholoogia, suhtlemispsühholoogia, organisatsioonipsühholoogia ja psühhomeetria valdkondi teoreetilisel ja praktilisel tasemel. Ta on viinud läbi üle 30 aasta täiendkoolituskursusi (sh. suhtlemistreeningud ning psühhoteraapilised grupid) stressiga toimetuleku, mitteverbaalse suhtlemise, isiksusepsühholoogia, emotsionaalsete suhete ning emotsioonide regulatsiooni alal. Mikrokraadiprogrammis loeb ta loenguid õppemoodulis "Muutuste psühholoogia".

 

Bianka Plüschke-Altof (PhD)    

on TLÜ Loodus- ja Terviseteaduste Instituudi keskkonnasotsioloogia vanemteadur ja Tartu Ülikooli kvalitatiivuuringute lektor. „Inimese ja looduse mõju urbaniseeruvas maailmas” uurimisrühma liikmena on tema uurimisvaldkondadeks keskkonnateadlikkus ja -käitumine ning kuidas keskkonna-alaseid sõnumeid kommunikeerida. Mikrokraadiprogrammis loeb ta loenguid õppemoodulis "Keskkonnakäitumine ja -kommunikatsioon". 

Tingimused ja registreerimine

Mikrokraadiprogrammis osalemise eelduseks on vähemalt bakalaureusekraad või sellega võrdsustatud haridustase. Osalejalt eeldatakse inglisekeelsete materjalide lugemise ja arusaamise oskust.  

Mikrokraadiprogrammi maksumus osalejale on 1920 eur (+KM)

Programm käivitub minimaalselt 20 osalejaga. Vastu võetakse maksimaalselt 30 osalejat.

Mikrokraadiprogrammi tunnistus väljastatakse osalejale, kes on osalenud vähemalt 85% ulatuses reaalajas toimuvates loengutes ja rühmatöödes ning esitanud õigeaegselt ettenähtud tingimustel sooritatud iseseisvad ülesanded. Kursustel edukat osalemist kinnitavad kaasatud õppejõud.

ESITA MOTIVATSIOONIKIRI OSALEMISEKS

Täiendav info:
Katrin Soidra-Zujev,
TLÜ täiendusõppe koolitusjuht
katrin.soidra-zujev@tlu.ee
Tel 6409443

Ülikoolivälised koostööpartnerid

Mikrokraadiprogrammi kutsutakse osalema juhte ja jätkusuutlikkuse eksperte ettevõtetest, Keskkonnainvesteeringute Keskusest, ministeeriumidest, EASi ja KredExi ühendasutusest jt organisatsioonidest.