
Tervislike eluviiside toetamine
Loodus- ja terviseteaduste instituut
Mikrokraadi õppekava täiskasvanud õppijale, toetamaks sotsiaalvaldkonnas tegutsevaid töötajaid praktiliste oskuste ja metoodikaga, andes neile teadmised ja oskused, kuidas nõustada ja toetada kliente tervislike eluviiside tagamisel.
- 10.00 - 17.15
Õppekava sisu
Mikrokraadi sisu koostamisel on arvestatud, et sotsiaalvaldkonnas töötaval osalejal on olemas erialane haridus. Pakutavad ained toetavad osaleja arengut juhendajana tegutsemiseks klientide praktiliste igapäevaoskuste õpetamisel. Kursusel läbivateks teemadeks on tervisliku toitumise ja liikumise alused, erinevate toiduainegruppide tutvustus ja vajalikkus inimese organismile, tervisliku eluviisi toetavad toiduvalmistamise põhioskused arvestades esmaste hügieeninõuetega. Tervisliku käitumise psühholoogilised tegurid ning nõustamise alused. Õppesisus on suur rõhk praktilisel tegevusel ning osalejate aktiivsel osalusel seminarides. Õppetöö toimub igal esmaspäeval vahemikus kell 10.00–17.15.
Keda ootame õppima?
Õppima on oodatud eelkõige noorsootöötajad, sotsiaaltöötajad või teised sotsiaalvaldkonnas tegelevad isikud, kes soovivad omandada täiendavaid teadmisi ja oskusi igapäevaeluliste toimingute õpetamiseks erinevatele sihtrühmadele läbi teooria poolt toetatud praktilise õppe. Mikrokraad eeldab bakalaureuseharidust. Sest teemasid käsitletakse tasemel, mis eeldab teatud kriitilise ja analüütilise mõtlemisvõime ja esmaste akadeemiliste teadmiste olemasolu. See kava võib sobida ka neile, kel magistriharidus juba omandatud. Õpperühma suuruseks on kuni 24 inimest.
Miks tulla meile õppima?
ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ã¼likooli mikrokraadi õppekava kombineerib mitme valdkonna tervise ja heaoluga seonduvat kompetentsi – psühholoogia, sotsiaalala, kodunduse ja liikumisalased teadmised praktiliste oskustega. Lähenemise aluseks on inimene kui tervik, tema füüsiline ja vaimne heaolu. Õppetegevusse integreeritakse erineva taustaga sotsiaalala töötajate kogemused, mille eesmärgiks on parandada klientide toimetulekut igapäevaste argioskustega motiveerival ja arusaadaval moel.
Õppekava ja -ained
-
. Kaasaegsed toitumissoovitused. Toitumiskäitumist mõjutavad tegurid. Toidu toiteväärtus ja energeetiline väärtus, neid määravad tegurid. Toitainete mõju organismile. Toitainete allikad toidus, toiduainete valiku kriteeriumid. Toidukaupade üldiseloomustus. Toiduainete kvaliteet ja seda määravad tegurid. Põhiliste toiduainete saamine, omadused ja kasutamine. Toiduainete toitainelise koostise võrdlus. Toidusoovitused. Tervislikku eluviisi toetava menüü koostamine ja analüüs. Liikumise olulisus tervisliku eluviisi toetajana.
-
. Toiduohutust määravad tegurid. Toiduainete säilitamine ja seda mõjutavad tegurid. Hügieeninõuded toidu valmistamisel. Toidu kaudu levivad haigused ja infektsioonid, meetmed nende vältimiseks.
-
. Toiduvalmistamise tehnika ja töövahendid. Toiduainete külm- ja kuumtöötluse põhi- ja abiviisid. Põhiroogade valmistamise tehnoloogia lähtuvalt toorainest. Toitainete kadusid vähendavate valmistusviiside valik ja rakendamine. Valmisroogade hind ja toitaineline koostis.
-
. Anda teadmisi tervisliku käitumise psühholoogilistest teguritest ning nõustamise alustest. Kujundada oskus analüüsida tervisekäitumise psühholoogilisi mehhanisme ning kasutada nõustamise lihtsamaid meetodeid tervisekäitumise probleemide lahendamiseks.
Õ±è±è±ðÂáõ³Ü»å
Valik õppejõududest ja koolitajatest, kellega võid õppekavale õppima asudes kokku puutuda on järgnev:
Kristi Koppel
Kodundusõppe teooria ja didaktika lektor, MA
Kristi Koppeli õpetamisvaldkond on mitmekülgne, haarates tarbijakasvatuse temaatikat ning toidu ja toitumisega seotud suundi. Uurimisvaldkonnaks on kodunduse didaktika, doktoritöös keskendub ta kodunduse õpetajaharidusele ja õpetajaõpilaste professionaalsele arengule.
- Eesti Teadusinfosüsteemis:
Tiina Vänt
Toiduvalmistamise tehnoloogia õpetaja, MA
Tiina Vänt on aastal 2000 omandanud Helsingi Ülikoolis kasvatusteaduste magistrikraadi ning kodunduse õpetaja kutse. Samast aastast alates on seotud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooliga, õpetades integreeritud tehnoloogiad ja käsitöö õppekaval nii teoreetilisi kui ka toiduvalmistamise tehnoloogiaga seonduvaid praktilisi kursuseid. Lisaks igapäevasele õppetööle juhendab TLÜ täiendkoolituste raames mitmeid pagari- ja kondiitritoodete tehnoloogia õpitube.
- Eesti Teadusinfosüsteemis:
Jaana Taar
Kodundusõppe dotsent, PhD
Jaana Taaril on õpetamise kogemust üle 15 aasta, õpetab nii teoreetilisi kui praktilisi aineid bakalaureuse tasemel ning erinevaid teoreetilisi ainekursuseid õpetajakoolituse magistriõppes. Jaana on aastal 2017 kaitsnud kasvatusteaduste doktorikraadi Helsingi Ülikoolis, keskendudes uurimuses õpilaste koosmõtlemisele kodunduse tunnis. Lisaks igapäevasele õppetööle on läbi aastate juhendanud erinevaid pagari- ja kondiitritoodete tehnoloogia õpitube.
- Eesti Teadusinfosüsteemis:
Saima Kuu
Terviseteaduste lektor, PhD
Saima Kuu õpetab inimese anatoomiat ja füsioloogiat, massaaži ning toitumise aluseid. Ta on lõpetanud Tartu Ülikoolis füsioteraapia eriala ning kaitsnud samas doktorikraadi liikumis- ja sporditeadustes. Varasemalt töötanud füsioterapeudina.
- Eesti Teadusinfosüsteemis:
Kristiina Uriko
Tervise- ja perepsühholoogia lektor, PhD
Kristiina Uriko on ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi tervise- ja perepsühholoogia lektor. Aastate jooksul on ta vaimse ja füüsilise heaolu teemal koolitanud erinevaid organisatsioone nii era- kui avalikus sektoris. On avaldanud nii teadusartikleid kui ka laiemale lugejaskonnale suunatud kirjutisi tervisepsühholoogia teemadel ning on olnud toimetaja või kaasautor rahvusvahelistes tervisepsühholoogia valdkonda käsitlevates teaduskogumikes. Lisaks töökogemusele psühholoogina on ta ligi 15 aastat praktiseerinud ka meditsiinivaldkonnas ning peab oma teadus-, õppe- ja klienditöös oluliseks mõlema valdkonna tõenduspõhiste teadmiste ühendamist.
- Eesti Teadusinfosüsteemis: