
Töö võtteplatsil: filmiheli võtteplatsil
Balti filmi, meedia ja kunstide instituut
-
Mikrokraadiprogramm "Töö võtteplatsil: filmiheli võtteplatsil" on üks 2022/23. õa kevadsemestril käivitatavatest TLÜ Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi filmivaldkonna mikrokraadiprogrammidest. Kokku alustab kevad- ja sügissemestril kuus õpperühma, mis keskenduvad erinevatele filmikunsti erialale. Alustavad õppekavad pakuvad võimalust saada algteadmised tööks võtteplatsil esialgu erinevate ametite assistentide või nende abidena.
Programm "Töö võtteplatsil: filmiheli võtteplatsil" annab ülevaate võtteplatsil tegutseva helisalvestaja töö sisust ja põhimõtetest. Õpe algab 2022/23. õa kevasemestril sissejuhatavate kursustega, mille edukaimad läbijad saavad võimaluse osaleda erialasel praktikal suveperioodil ning jätkata erialaspetsiifilist õpet uue õppeaasta sügissemestril. Sissejuhatavad kursused läbitakse koos teiste filmivaldkonna mikrokraadide õppijatega. Sügissemestril õpitakse koos tasemeõppe õpperühmaga. Õppe eest on võimalik tasuda osade kaupa.
Kursus on loodud koostöös FilmSkills projektiga, millle eesmärgiks on toetada filmivaldkonna kutsete arengut Eestis ja kogu Baltikumis. Kursuse väljatöötamaisel lähtuti valdkonna vajadustest erinevate erialade assisteerivate töötajate järele, kes saaksid tulevikus toetada Eestis tegutsevat filmitööstust ning rahvusvahelisi produktsioone, mille võttekohad on Eestis.
Õppekava moodulid:
Töö võtteplatsil (4 EAP). Kursus annab koos kursusega "Ohutus ja tööeetrika võtteplatsil" esmase ettevalmistuse osalemaks mikrokraadi õppekava praktikal ja erialastel kursustel. Õpe annab ülevaate filmi tegemise eri etappidest keskendudes tööle võtteplatsil. Kursus tutvustab võtteplatsi meeskonna ja osakondade struktuuri ja töökorraldust ning filmitegemise logistikat. Osalejad saavad esmased teadmised ja oskused käitumisest ja suhtlusest võtteplatsil nii, et sobituda filmimeeskonna töö protsessidesse.
Õpe lõppeb eksamiga. Kursus toimub kevadsemestril täiendõppekursusena koos teiste filmivaldkonna mikrokraadiõppekavade õpperühmadega.
Ohutus ja tööeetika võtteplatsil (3 EAP). Kursus koosneb kolmest mõttelisest teemast, mille käigus omandatud pädevused annavad võimaluse alustada tööd võtteplatsil.
Üldine platsitöö turvalisus. Peamiseks õppemeetodites on juhtumianalüüsid ja arutelud, lisaks ka praktiline ohutuskäitumine, riskide tuvastamine ja maandamine. Oluline roll on eri ametite ja osakondade kohustuste mõistmisel ning teadvustamisel ohutuse perspektiivist.
Võttepaiga reeglid ja eetika. Tutvustatakse võttepaiga kirjutatud ja kirjutamata reegleid.
Esmaabi. Moodul annab praktilised oskused abistada end ja meeskonnaliikmeid vigastuste või terviserikke korral.
Kursus toimub kevadsemestril täiendõppekursusena koos teiste filmivaldkonna mikrokraadiõppekavade õpperühmadega.
Esmaabi (1 EAP). Moodul annab praktilised oskused abistada end ja meeskonnaliikmeid vigastuste või terviserikke korral.
Kursus toimub kevadsemestril täiendõppekursusena koos teiste filmivaldkonna mikrokraadiõppekavade õpperühmadega.
Praktika (6 EAP). Praktika koosneb erinevatest osadest, mis annavad võimaluse tutvuda tööga võtteplatsil (vaatluspraktika) ning rakendada õppetöös omandatud teadmisi ja oskusi tegelikus tööolukorras. Praktikale pääsemise eelduseks on kursuste “Sissejuhatus töösse võtteplatsil” ja “Turvalisus võtteplatsil” edukas läbimine. Praktika oluline osa on erialaste pädevuste omandamisel ja kinnistamisel ning meeskonnatöö oskuste
kujundamisel professionaalses filmitootmises. Kursus toimub suveperioodil vastavalt ülikooli ja praktikabaasiks oleva filmivaldkonna organisatsiooni koostatud graafikule. Praktika edukust hinnatakse võtteplatsi juhendaja hinnangu ja praktika aruande alusel.
Võtteplatsi helisalvestaja töötuba (8 EAP). Kursusele pääsemise eelduseks on sissejuhatavate kursuste ja praktika edukas läbimine. Kursus loob eeldused poomioperaatori töös oluliste teadmiste ja oskuste kujunemiseksning nende rakendamise võimalustest erinevates filmiloome suundades. Osalejad tutvuvad ameti iseärasuste, terminoloogia ning ametipositsioonide hierarhiaga. Omandadakse erialane ingliskeelne terminoloogia ja tutvutakse geograafiliste ning kultuuriliste iseärasustega ametipositsioonide täpses ülesannete jaotuses.
Kursus lõpeb eksamiga. Õpe toimub koos tasemeõppijatega.
Miks tulla meile õppima?
Õppe läbinu on:
- omandanud esmased pädevused tööks võtteplatsil, sh tunneb võtteplatsil töötava meeskonna ülesehitust, osakondade tööülesandeid, valdab erialasõnavara eesti ja inglise keeles);
- teab ja järgib ohutusnõudeid võtteplatsil, oskab anda esmaabi;
- on saanud esmase kogemuse tööst võtteplatsil;
- teab peamisi põhimõtteid võtteplatsi helisalvestaja töös.
Keda ootame õppima?
Ootame õppima filmivaldkonnas töötavaid või sellest huvitatud inimesi, kellel on valmisolek asuda tööle võtteplatsi heliosakonnas. Õppima asjujal peab olema eelnev töö- või loominguline kogemus valdkonnas või omandatid eriala sidusvaldkonnas,
Õppima asujal peab olema:
- huvi filmikunsti ning helikunsti- ja loomingu vastu;
- eelnev töö- või loominguline kogemus heliteose loomisel või salvestamisel;
- eesti keele oskus vähemalt tasemel B2, inglise keele oskus vähemalt B2;
- valmisolek kasutada töös erinevaid digivahendeid ja veebikeskkondi;
- organiseerimisvõime, iseseisvus, pingetaluvus.
Õppima asudes võtab õppur vastutuse tasuda kogu koolituse eest vastavalt esitatud arvetele! Mikrokraadi kursustel ei saa osaleda ja nende eest tasuda valikuliselt - tegemist on ühe tervikkomplektiga!
Õppima kandideerimiseks tuleb huvilistel esitada motivatsioonikiri, elulookirjeldus ning näiteid tehtud töödest. Dokumenide esitamine toimub selle lehe kaudu. Õppima kutsutakse personaalselt, vajadusel eelneb kutse saatmisele ka vestlus valdkonna õppejõududega.
Kandideerida saab kuni 24.märts 2023. Kandidaate teavitatakse vastuvõtust hiljemalt 28.märts 2023. Kui Te ei jõua tähtajaks oma kandideerimistaotlust ära saata, julgustame seda saatma esimesel võimalusel, kohtade vabanemisel võib Teil avaneda veel võimalus viimasel hetkel nimekirja pääseda.
Kevadsemestri ajakava:
01.aprill kl 10-16 – Sissejuhatus. Mis on film? Mis on filmimaagia? Kuidas žanr kõike mõjutab?
02.aprill kl 10-16 – Filmiliigid ja tootmisetapid.
15.aprill kl 10-16 – Filmigrupi loominguline osakond – ametid ja hierarhia.
16.aprill kl 10-16 – Filmigrupi tehniline osakond – ametid ja hierarhia.
29.aprill kl 10-16 – Kokkuvõtted. Arvestus.
06.mai kl 10-16 – Võtteplatsi ülesehitus ja võttepäeva struktuur.
07.mai kl 10-16 – Produktsiooni koordinaatori ja režissööri assistentide töö.
13.mai kl 10-16 – Võtteplatsi ohutus ja heat ava.
20.mai kl 10-16 – Kokkuvõtted. Arvestus.
27.mai kl 10-16 – Esmaabi koolituse loeng.
28.mai kl 10-16 – Esmaabi koolituse loneg ja praktikum.