
Tuge vajavate õpilaste toetamine koolis
Haridusteaduste instituut
Kui soovid täiendada oma teadmisi ja oskusi õppijate individuaalsete vajaduste toetamisel, liitu meie koolitusega ja saad teada, kuidas kohandada õppematerjale, koostada personaalseid õppekavasid, mõista õpi- ja käitumisraskusi ning koordineerida tõhusalt tugimeeskonna tööd.
- 10.00 - 16.15
Ajakava
6. september, Terra maja 4. korrus T-412
20. september, Terra maja 4. korrus T-412
27. september, Terra maja 4. korrus T-412
2. oktoober, Terra maja 4. korrus T-405
16. oktoober, Terra maja 4. korrus T-415
18. oktoober, Terra maja 4. korrus T-412
30. oktoober, Terra maja 4. korrus T-405
1. november, Terra maja 4. korrus T-415
13. November, Terra maja 4. korrus T-405
21.-22. november Astra maja 2. korrus A-206
27. november, Terra maja 4. korrus T-405
Kellele?
Koolitusele ootame üldhariduskoolide õpetajaid ja hariduslike erivajadustega õpilaste õppe koordineerijaid.
Kuidas?
Koolitus toimub 12 päeva septembrist novembrini ja iga koolituspäev kestab seitse akadeemilist tundi (täpsed kuupäevad leiad õppekavast). Õppemeetoditena kasutatakse lühiloenguid, rühmatöid ja -arutelusid, praktilisi töid. Iseseisev töö: individuaalse õppekava koostamine; käitumise tugikava koostamine ja rakendamine; diferentseeritud õpiülesannete koostamine.
Sisu
Lugemis- ja kirjutamisraskustega õppija. Õpiraskustega õppija toetamine, keskkonna ja materjalide kohandamine. Õppekavaga seotud dokumentatsioon: IAJK, IÕK ja seonduv dokumentatsioon ning õppe kohandamine individuaalse õppekava alusel (sh diferentseeritud hindamine, õpitulemuste kohandamine). Andekate õppijate toetamine. Võrgustikutöö (sh tugimeeskonna liikmete roll ja koostöövõimalused koolis). Matemaatika õpiraskuste olemus ja põhjused. Matemaatika õpiraskustega õpilase toetamine I ja II kooliastmes (õppekorraldus, meetodid, abivahendid). Õpilase sotsiaal-emotsionaalne arengu toetamise võimalused koolis. Emotsioonide reguleerimise kujunemine ning oskuste toetamise vajadus ja võimalused. Õpetajate enesetõhusa hoiaku kujunemine tuge vajavate laste toetamisel klassis. Käitumise tugikava koostamine. Tõhusa suhtlemise ABC: abistamisoskused ja nõustamisoskused, keerulised kõnelused lapsevanematega.
ձ辱±¹Ã¤±ôÂá³Ü²Ô»å¾±»å:
- nõustab õpetajat õppematerjalide koostamisel ja kohandamisel õppija individuaalsetele iseärasustele vastavaks;
- koostab individuaalse õppekava ning nõustab selle koostamisel ja täitmisel õpetajaid, tugispetsialiste ja lapsevanemaid;
- tunneb peamiste õpi- ja käitumisraskuste tausta ja valib sobivaid sekkumisviise õppija toetamiseks;
- teab tugimeeskonna liikmete rolle ja koordineerib koostööd meeskonnas;
- koostab ja rakendab käitumise tugikava;
- teab täidesaatvate funktsioonide arengut ja toetamise võimalusi;
- kohandab keskkonna õppija erivajadustest lähtuvalt.
Õ±è±è±ðÂáõ³Ü»å
"Juba keskkooli lõpetades teadsin, et tahan saada õpetajaks, kuid erivajadustega laste õpetamine tundus eriti huvitava väljakutsena. Olen õpetanud erivajadustega lapsi nii lasteaias kui ka koolis; töötanud nii logopeedi kui ka eripedagoogina. Õppejõuna alustasin 25 aastat tagasi ÌìÃÀÓ°ÊÓ Pedagoogilises Seminaris. Mind on aastaid huvitanud laste käitumisraskused, nende põhjused, ennetamis- ja sekkumisvõimalused. Sel põhjusel olen omandanud magistrikraadi ka kasvatusteadustes ning lõpetanud ka pereteraapia õpingud. Minu uurimisvaldkondade alla kuuluvad näiteks mängu roll erivajadustega laste arengus, koostöö erivajadustega laste vanematega, erivajadustega lapse sotsiaalsed ja emotsionaalsed probleemid ning erivajadustega laste koolivalmidus."
"Hindan eelkõige aktiivseid üliõpilasi, kes näevad raskusi arenguliste väljakutsetena ning ei piirdu minimaalsete nõuete täitmisega. Õpetan nii bakalaureuse- kui ka magistriõppe üliõpilasi. Õpetavad ained seostuvad eelkõige käitumisraskuste ennetamise ja positiivse käitumise kujundamise valdkondadega ning lapsevanemate nõustamisega. Ühtlasi juhendan ka praktikaid."
"Olen ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli haridusteaduste instituudi külalislektor ja praktiseeriv eripedagoog-nõustaja. Varasemalt olen nõustanud mitmed aastad Põhja- Eesti Rajaleidja keskuses piirkonna esmatasandi eripedagooge, koolide ja lastasteaedade HEV-meeskondi, õpetajaid ja lapsevanemaid, panustanud keeruliste õppenõustamisejuhtumite lahendusse jms. Minu uurimisvaldkondade alla kuuluvad õppe- ja keskkonna kohandamine õpi- ja käitumisraskustega õpilastele, võrgustikutöö ning andeka õpilase toetamine. 2014. aastal kaitses ta magistritöö teemal „Individuaalne õppekava õpilase arengu toetajana“. Varasemalt olen kaasa löönud projektide "Kaasava hariduse õppekava õpetamise kvaliteedi arendamine ja tõhustamine" ning "Kõnefunktsiooni seisundi ja arengu uudsete aspektide uurimine" meeskondades. Hetkel osalen projektis "Õ±è±è¾±³¾¾±²Ô±ð ja õpetamine kaasavas klassiruumis" . Olen juhendanud mitmeid magistritöid kaasava hariduse ja erivajaduste teemadel."
"Olen lõpetanud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Eripedagoog- nõustaja ja Kaasava hariduse magistriõppekavad. Töötanud kümme aastat üldhariduskoolis eripedagoogi ja HEV-koordinaatorina. Lisaks olen olnud viimased neli aastat ka oma koolis õpetajate koolitaja rollis, juhtides õpetajate professionaalset õpikogukonda."