pilt

Koolituse kood LTC0576

Registreerimise tähtaeg

Maht 29 EAP

Vabu kohti 20

Minimaalne osalejate arv 10

Koolituse hind 2610

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument Tunnistus mikrokraadi omandamise kohta

Koolitusjuht

Vaidluste lahendamine – lepituse õiguslik ja psühholoogiline käsitlus

Loodus- ja terviseteaduste instituut

Ühiskonnateaduste instituut

Mikrokraadi õppekava täiskasvanud õppijale, kes soovib avardada oma silmaringi lepitusega seonduvate õigusregulatsioonide ja psühholoogia tundmiseks, eesmärgiga pakkuda lepitamise olukordade lahendamise ja mõtestamise kogemust. Õppekava toob kokku nii loodus- ja terviseteaduste instituudi kui ühiskonnateaduste instituudi kompetentsid.

- 10.00 - 17.15

Koolituse kood LTC0576

Registreerimise tähtaeg

Maht 29 EAP

Vabu kohti 20

Minimaalne osalejate arv 10

Koolituse hind 2610

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument Tunnistus mikrokraadi omandamise kohta

Koolitusjuht

Õppekava sisu

Lepitusmenetlus on üks võimalikest vabatahtlikest tülide/vaidluste lahendamise viisidest, mida kasutatakse kohtule alternatiivseks vaidluste lahendamiseks. Eestis reguleerib seda valdkonda Lepitusseadus. Lepitus on protsess, mis eeldab reaalses elus nii juriidilisi kui ka inimsuhete mõistmiseks psühholoogiaalaseid teadmisi. Paraku neid mõlemaid kusagil ühes ja samas õppekavas ei õpetata. See mikrokraad võimaldab omandada oskused või täiendada olemasolevaid, mis aitaks paremini menetlust läbi viia nii juriidilisi kui psühholoogiaalaseid teadmisi kasutades. Ã•pe toimub üle kahe nädala nädalalõpust 2-3 päeval vahemikus kell 10.00–17.15.

Keda ootame õppima?

Õppima on oodatud huvilised, kes tööülesannete tõttu puutuvad kokku inimeste erimeelsuste ja vaidlustega ja kelle ametipositsioon võimaldab ja nõuab vaidluste lahendamisele kaasa aitamist. Sihtrühma hulka kuuluvad nii inimeste/rühmade/organisatsioonide vaheliste konfliktide lahendamise ja ennetamisega tegelevad isikud (advokaadid, kohtunikud, psühholoogid, personalitöötajad, töövaidlustega tegelevad spetsialistid, pere- ja ohvrilepitusega tegelevad spetsialistid, notarid, keskastme ja tippjuhid jne) kui ka avaliku sektori töötajad ja ettevõtjad, kes puutuvad kokku vaidluste lahendamisega, samuti Ãµigusteaduste ja psühholoogia magistriõppe üliõpilased.

Osalema on oodatud õppijad, kes vajavad lepitusalast oskusteavet oma pädevus(t)e avardamisel, täiendamiseks oma teadmisi igapäevatöös lepitusmenetluse õigusliku tausta tundmiseks ja praktilisi psühholoogia-alased teadmisi ning kogemusi. Mikrokraad eeldab bakalaureuseharidust. Sest teemasid käsitletakse tasemel, mis eeldab teatud kriitilise ja analüütilise mõtlemisvõime ja esmaste akadeemiliste teadmiste olemasolu. Eesti keele oskus C1, inglise keele oskus vähemalt B2. Õpe on eesti keeles, kuid kasutatakse nii eesti kui ka inglisekeelseid materjale. Kava võib sobida ka neile, kel magistriharidus juba omandatud.

Õpperühma suurus on kuni 20 inimest. 

Miks tulla meile õppima?

logo

Õ±è±è±ðÂáõ³Ü»å Mare Merimaa ja Arno Baltin Äripäeva raadiosaates: 

Mikrokraad võimaldab omandada või täiendada olemasolevaid oskusi, mis aitavad paremini lepitamist läbi viia nii juriidilisi kui psühholoogiaalaseid teadmisi kasutades. Koostöö kursusekaaslastega tagab võimaluse ise õppimise ajal lepitamist vajavaid olukordi praktiseerida ning on hea algus tulevikus vaja mineva kontaktvõrgustiku loomiseks. Mikrokraadi omandanu tunneb lepituse õiguslikke ja psühholoogilisi põhimõisteid ning käsitlusi ning oskab lepitajana neid kasutada. Ta on võimeline osalema vaidlustes lepitajana. 

Õppeprogrammi pikkus on 8 kuud (1,5 semester) ning mikrokraadi kogumaksumus on 2610 €. Tasuda on võimalik ka kahes osas.

Kuula õppekava sisu kohta detailsemalt . Saatest saab teada, mis on lepituse eelised kohtumenetluse ees, millistes ettevõtetes lepitaja ametikoht eriti vajalik võiks olla, kas kõiki konflikte saab lepitada ja sellest, milline saab oleme lepituse mikrokraadi õpe ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis.

Õppekava ja -ained

  • ( 4 EAP). Kursusel avardatakse Ã¼ldist silmaringi lepitusega seonduva õigusliku regulatsiooni tundmiseks, kujundatakse oskust näha eri õiguste kohtuvälise kaitse eeliseid ja võimalusi ning tutvutakse kohtupraktikaga, et osata analüüsida tekkinud õiguslikke probleeme.
  • (3 EAP). Kursuse läbinu teab ja tunneb konflikti ning selle lahendamise olulisemaid teoreetilisi käsitlusi, nende uurimise arengut ja metoodikat, vaidluste õigusliku ja kohtuvälise lahendamise eesmärkide erinevust ning vaidluste kohtuvälise lahendamise arengut ja teoreetilisi lähtekohti
  • (3 EAP). Kursuse läbinu saab ülevaade taastava õiguse olemusest, mõistab põhiprintsiipe, omandab adekvaatse pildi taastava õiguse potentsiaalist ja probleemidest.
  • (3 EAP) Osaleja omandada teaduspõhiseid küsitlemise oskusi erinevate juhtumite menetlemisel. Saada ülevaade mõjustamise olemusest, mis võimaldab analüüsida mõjustamissituatsioone ja annab ettekujutuse mõjustamispsühholoogiast kui sotsiaalpsühholoogia praktilisemast valdkonnast, õpetades ennast kaitsma sotsiaalsete mõjustamisviiside eest.
  • (4 EAP) Saada ülevaade isiksuse psühholoogia teooriaist ja individuaalsete erinevuste olemusest, analüüsida isiksuse omaduste manifesteerumist käitumise eri valdkondades ja  individuaalsete erinevuste ilmnemist käitumises, suhetes, motivatsioonis ja kognitsioonides. Saada ülevaade otsustamise mehhanismide toimest tajule, käitumisele ja tunnetele, eristades tunnete ja kognitsiooni osa otsustusprotsessis
  • (6 EAP) Saada ülevaade läbirääkimiste oskusteavest, osata seda rakendada vaidluste lahendamisel ja kolmanda osapoolena läbirääkimistesse sekkumisel. Omandada praktiliseks lepitamiseks vajalik oskusteave ja lepitamiseks vajalikud oskused, sealhulgas andmekaitse ja kirjalike kokkulepete sõnastamine.
  • (6 EAP). Kursuse läbinu tunneb lepituse ja kompromissi protsessi; saab aru, millised on lepituse võimalikud takistused ja on teadlik takistuste ületamise eri viisidest ning on omandanud praktilisi oskusi lepituse valdkonnas.

Õ±è±è±ðÂáõ³Ü»å

Valik õppejõududest ja koolitajatest, kellega võid õppekavale õppima asudes kokku puutuda on järgnev:

Aleksander Pulver

Isiksusepsühholoogia dotsent

Aleksander Pulver (PhD psühholoogias) on töötanud 40 aastat Tartu Ülikoolis ja ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis, valdab erinevaid isiksusepsühholoogia, suhtlemispsühholoogia, organisatsioonipsühholoogia ja psühhomeetria valdkondi teoreetilisel ja praktilisel tasemel. Viinud läbi üle 30 aasta täiendkoolituskursusi (sh. suhtlemistreeningud ning psühhoteraapilised grupid) stressiga toimetuleku, mitteverbaalse suhtlemise, isiksusepsühholoogia, emotsionaalsete suhete ning emotsioonide regulatsiooni alal.

Eesti Teadusinfosüsteemis: 


Mare Merimaa

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli ÜTI õiguse suuna eraõiguse lektor, emeriitkohtunik

Aastatel 1985-2014 töötas kohtunikuna, seejuures aastatel 1993–2014 oli ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ringkonnakohtu tsiviilkolleegiumi liige. On olnud Balti riikide Kohtunike Ühingute Nõukogu liige  arvates 1993 -2013, seejuures president, asepresident aastatel 2007-2013. On Eesti Lepitajate Ühing kutsekomisjoni liige ja  tarbijavaidluste komisjoni esimees.

Eesti Teadusinfosüsteemis: 


Arno Baltin

Läbirääkimiste psühholoogia teenekas lektor

Arno Baltin on õppinud perelepitajaks ja lepitajate koolitajaks Integratiivse Lepitamise Ühingu juures Arthur Trosseni käe all ja õppinud piiriülest perelepitust MiKK  e.V juures. On õppinud ka Henn Mikkini käe all suhtlemistreeneriks ja on alates 1986 aastast järjekindlalt viinud läbi läirääkimisoskuste alaseid koolitusi erinevate töövaldkondade esindajaile sh politseinikele, kohtunikele ja advokaatidele.

Arno Baltin on Eesti lepitajate Ühingu liige ja osales perelepitajate kutsestandardi töörühmas Kutsekoja juures. On töötanud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Perekeskuses osalise koormusega lepitajana, viinud läbi organisatsiooni lepitusi. On algatanud läbirääkimiste akadeemilised õppekursused Tartu Ülikoolis ja ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis. On kirjutanud ülevaateid läbirääkimiste alasest oskusteabe kirjandusest. 

Eesti Teadusinfosüsteemis: 


Tanel Kalmet

(mag. jur.) on Patendiameti juures tegutseva Tööstusomandi Apellatsioonikomisjoni esimees (al 2004) ja ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Ühiskonnateaduste Instituudi eraõiguse külalislektor. Ta on tegutsenud mitmes ülikoolis õppejõuna, 2007–2019 Justiitsministeeriumi karistusõiguse ja menetluse talituse nõuniku ja juhatajana ning eksperdina intellektuaalomandi õigust, karistusõigust ning õiguse ja religiooni suhteid puudutavates küsimustes.

Eesti Teadusinfosüsteemis:


Katrin Kullasepp

Üldpsühholoogia dotsent

Katrin Kullasepp (PhD psühholoogias) on töötanud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis 20 aastat ning viinud läbi mõjustamispsühholoogia, suhtlemispsühholoogia ja sotsiaalpsühholoogia valdkonda kuuluvatel teemadel kursuseid (sh juhi ja grupi suhete dünaamika, stress ja stressiga toimetulek). Viinud läbi täiendkoolitusi suhtlemise, mõjustamise ja stressi teemadel. Koostanud üldhariduskoolidele õppematerjale, sh sotsiaalpsühholoogilistel teemadel.

Eesti Teadusinfosüsteemis: 


Kristjan Kask

Üldpsühholoogia dotsent

Kristjan Kask (PhD) keskendub oma teadustöös erinevate küsitlemistehnikate efektiivsuse uurimisele. Ta on läbi viinud viimase 15 aasta jooksul küsitlemise-alaseid koolitusi nii politseiuurijatele, prokuröridele, kohtunikele, Lastemaja töötajatele, sotsiaaltöötajatele nii lastest kui täiskasvanutest tunnistajate ja kannatanute küsitlemise teemadel.

Eesti Teadusinfosüsteemis: 


Jaanus Aurelius Kangur

Aasta koolitaja 2019 ja 2020

Jaanus Kangur on taastavat õigust õppinud Kanadas Queens College’is ja Inglismaal Londoni Ülikooli Õigusinstituudis (School of Law) keskuses International Centre for Prison Studies. Teinud õppevisiite Austraaliasse, Lõuna- Aafrika Vabariiki, Mikroneesiasse ja Uus- Meremaale. Osalenud mitmes rahvusvahelises taastava õiguse teemalises projektis, näiteks „Improving Knowledge and Practice of Restorative Justice. A Comparative Research Study on Restorative Justice“, mida viisid läbi Balti Kriminaalpreventsiooni Instituut, Kiel University ja Thames Valley Probation. Kirjutanud mitmeid taastava õiguse teemalisi artikleid Ãµppematerjale, näiteks „Ümarlaua meetod – tänapäevase juhi arendusmeetod“, „Taastava õiguse programm „Tee“. Justiitsministeeriumi tellitud programmi käsiraamat vanglakaplanitele“ ja „Elu turvalises linnas: taastava õiguse käsiraamat.“

Eesti Teadusinfosüsteemis: 


Hannes Kuhlbach

Kliiniline psühholoog, psühhoterapeut, MSc, MA

Äri ja psühholoogia ristteel praktiseeriv terapeut ja konsultant. Ta on töötanud kinnisvara alal, panganduses ja avalikus sektoris. Viimased 6 aastat on ta peamiselt erapraksises töötav psühhoterapeut ja superviisor, nõustades mh äriettevõtteid ja sotsiaalvaldkonna organisatsioone. Psühhoanalüütiline terapeut, psühhoanalüüsi kandidaat.

 

 


Meelis Eerik

Eraõiguse külalislektor, kohtunik

Meelis Eerik on eraõiguse lektor. Alates 2001. aastast on ta olnud kohtunik Harju Maakohtus. On olnud Vabariigi Valimiskomisjoni esimees ning  kohtunikeeksamikomisjoni liige.

Eesti Teadusinfosüsteemis: 


Norman Aas

Kriminaalõiguse lektor, vandeadvokaat, endine EV peaprokurör

Norman Aas on kriminaalõiguse lektor. Ta on olnud varasemalt  Justiitsministeeriumi kantsler ja riigi peaprokurör.

Eesti Teadusinfosüsteemis: 

 


Margus Ott

Filosoof, teadur

Filosoof ja väemõtleja, kes loob pühendunult ainulaadset maailmatõlgendust, lõimides ida ja lääne mõtteviisi ja avardades Eesti mõtteruumi uute käsitlusviiside ja mõistetega.

Ta on kaitsnud doktorikraadi filosoofias ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ã¼likooli humanitaarinstituudis (2014) ning viljaka lektorina kümmekond aastat mitmes ülikoolis romanistika, filosoofia ja sinoloogia loenguid pidanud. 

Eesti Teadusinfosüsteemis: 


Tiina Pajuste

Rahvusvahelise õiguse ja julgeoleku professor 

Tiina Pajuste on alates 2014. aastast töötanud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis. Tal on doktorikraad õigusteaduses Cambridge'i ülikoolist (2012). Peale seda töötas ta 5 aastat Cambridge'i ülikoolis nii teaduri kui õppejõuna ning osales projektis, mis koostöös ÜROga uuris õiguse rolli rahuprotsessides. Lisaks on ta osalenud erinevates inimõigustega seonduvates projektides ning viinud läbi mitmeid koolitusi andmekaitseõigusest. 

Eesti Teadusinfosüsteemis: 

Võta ühendust!

LTI täiendusõppe koolitusjuht:

Katrin Soidra-Zujev

PostiaadressNarva mnt 25, 10120 Tallinn

Telefon(+372) 640 9443