ERM-is avati Ӱ Ülikooli kaasavale disainile ja ligipääsetavusele pühendatud näitus
3. novembril Eesti Rahva Muuseumi (ERM) osalussaalis avatud näitusel „Kaasav ELU” saab tutvuda Ӱ Ülikooli üliõpilaste loodud kasutajasõbralike õppevahenditega, mis on ühtaegu universaalsed, ent arvestavad erinevate erivajadustega.

Tänapäeval liigutakse kaasava keskkonna poole ning üha olulisemalt tõstatub esiplaanile vajadus luua selliseid tooteid ja teenuseid, mis arvestaksid erinevate sihtgruppidega. Erivajadusega inimesed ei suuda alati hankida keskkonnast vajalikke teadmisi. Seda võib piirata nii füüsiline-, vaimu- ning meelepuue. Näiteks: ratastooli kasutav inimene peab metsas ja mererannas liikumisest loobuma asjaolul, et ratastooliga lihtsalt seal liikuda ei saa või nägemispuudega inimene raamatute lugemisest, kuna lihtsalt pole talle sobilikke taktiilseid ja punktkirjas raamatuid või vaimupuudega õpilasi õpetades ei ole õppevahendid arvestanud nende inimeste vajadustega.
Kolmapäeval avati Eesti Rahva Muuseumi osalussaalis näitus «Kaasav ELU», millega on püütud luua keskkond, mis on ligipääsetav ja pakub kogemust läbi tunnetuse. Näituse koostamisel lähtuti põhimõttest – ka pisikestest detailidest saab alguse õppematerjali või igapäevaste esemete ligipääsetavamaks muutmine.
Kõikidele huvilistele suunatud näitus annab ülevaate, kuidas Ӱ Ülikooli erinevate erialade üliõpilased rakendavad interdistsiplinaarselt oma teadmisi, luues kasutajasõbralikke õppevahendeid, mis ühteaegu on universaalsed ja rakendatavad laiemas sihtgrupis, sealjuures arvestavad ka erinevate erivajadustega.
Näitusel “Kaasav ELU“ jagatakse informatsiooni mitmetasandiliselt (ekraanidel, plakatitel kui QR koodi kasutades), et seeläbi näidatavat informatsiooni on palju, kuid see pole alati lihtsalt kättesaadav. Teisest küljest esitletakse näitusel praktilisi teostusi. Selline ülesehitus peaks kutsuma külastajat kaasa mõtlema, kuidas rakendada kaasava disaini põhimõtteid, et luua ligipääsetavat keskkonda, (õppe)vahendeid jm, mis oleks nii universaalsed kuid kohandatavad individuaalsetele vajadustele. Näituse külastajale on pakutud võimalus vaadata, kuulata ja otsustada ise: kas ja kuidas saaks luua ligipääsetavaid keskkondi ning leida vastus küsimusele “kas erivajadus on ikka eriline?”
Näitus on avatud kuni järgmise aasta 31. jaanuarini ning selle kuraatorid on Ӱ Ülikooli käsitöötehnoloogia ja rahvakunsti teenekas lektor Tiia Artla ja haridusteaduste instituudi doktorant Jana Kadastik. Kujundaja on Piret Räni.
Näitus avatud kuni 30.01.2022. Avatud kolmapäevast pühapäevani kell 10–18. Sissepääs näitusele kuni 31.12.2022 püsinäituse „Kohtumised“ tasuta piletiga.
Vasakult: näituse külalised Tiina Vänt, Kadri Herde, Kristi Koppel, Ruth Shimmo, Aron Lips. Foto tegi Tiina Aavik