„TÜHI saal“ täidab traditsioonid uue ja huvitavaga

9. detsembril korraldab ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli humanitaarteaduste instituut Kirjanike Majas teise ürituse sarjast „TÜHI saal“, mis on järg septembris menukaks osutunud kirjandusõhtule.
Ürituse korraldaja, TÜHI eesti kirjanduse ja kirjandusteooria professori Piret Viirese sõnul on detsembris toimuv temaatiliselt küll järg esimesele „saalile“ – ka sel kirjandusõhtul tegeletakse tühjuse teemaga – ent appi võetakse hoopis teistsugune vorm. „Erinevalt esimesest õhtust ei ole 9. detsembri üritus klassikaline ja minimalistlik, vaid teatraalsem, suurejoonelisem ja lavastuslikum. Lavastajaks oleme palunud Jaanika Juhansoni,“ ütles Viires.
Viirese sõnul sündis ürituste sarja idee Humanitaarteaduste instituudis ühiste arutluste tulemusena, ent peamiseks algatajaks võib pidada instituudi direktorit Tõnu Viiki. „TÜHI saal“ on seotud nii uue instituudi kui ka Kirjanike Majaga, kus on kirjanduslike kolmapäevade traditsiooni hoitud juba aastakümneid.
Sarja nimi ja olemus tulenevad ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli humanitaarteaduste instituudi akronüümist ehk TÜHI-st, ent sel on ka teine tähendus. “TÜHI saal“ ühendab instituuti, Kirjanike Maja legendaarset musta laega saali ja hetke iga etenduse ees – hetke, kui saal on veel tühi, kuid kohe on midagi algamas, saali sisenemas publik, lavale astumas esinemajad. „See on ootuse ja kõikide võimaluste hetk,“ sõnas Viires.
16. septembri „TÜHI saal“ annab alust arvata, et huvilisi jagub ning puudu ei tohiks tulla ka esinejatest. Lisaks headele esinejatele, tugevale sisule ja asjatundlikule publikule toob Viires eelmisele üritusele tagasi vaadates välja ka hea korraldusliku koostöö Kirjanike Liiduga, mis aitas kindlasti suure hulga publikut tuua.
Seekordne „TÜHI saal“ ei jää kindlasti viimaseks, kirjandusõhtutega on plaanis jätkata ka järgmisel aastal. „Tühjusest tuleb rääkida,“ sõnas Viires. Ka tasub huvilistel igale üritusele kohale tulla, et kogu tarkus ja ilu oma silma ja kõrvaga kinni püüda.
Head elamust lubab Viires kõigile, kes tahavad kogeda üllatavat ja nauditavat kirjandusõhtut, keda võlub hea eesti luule ning huvitab mõtlemine selle üle, mida tähendab tühjus. „Kohale tuleb tulla ainuüksi seepärast, et teist täpselt samasugust „TÜHJA saali“ ei tule enam kunagi,“ sõnas ta.
Viires ei karda, et instituudiga seotud inimeste hulk, keda esinema kutsuda, ühel hetkel end ammendaks. „TÜHI on väga lai ja kaugeleulatuvate harudega kooslus. Ikka ja jälle selgub, et üks või teine inimene on tegelikult olnud TÜHI-ga seotud. Ja igal aastal astub õppima ka hulk uusi üliõpilasi,“ ütles ta. „TÜHI on dünaamiline, arenev ja avatud.“
Autor: Eleen Änilane