HTI teadusseminar - rohe ja digi käivad käsikäes
9. aprillil toimus HTI teadusseminar “Teaduspõhine lähenemine kestlikkuse pädevustele ja digitaalsele heaolule”.

Seminari võtmesõnadeks olid horisontaalsed roheoskused, roheoskused EdTech sektoris, süsteemmõtlemine ühe roheoskusena ning digitaalne heaolu roheoskuste võimestajana. Teadusvestluses osalesid jätkusuutliku hariduse külalisteadur Katrin Männik ja digiõppekeskkondade külalisteadur Kadri Mettis.
“Rohe ja digi käivad käsikäes, peame leidma lahendusi, kus nad töötavad üksteise kasuks ja tagavad mõistliku paketi nii koolis, kodus kui mujal töökohal,” kirjeldab Katrin teadusseminari.
Katrin Männiku sõnul on roheoskused vajalikud selleks, et omada tervikvaadet kestlikule arengule, mis nõuab väärtuspõhiseid tegevusi. Samuti on olulised valdkonnaspetsiifilised teadmised ja oskused, mis kujundavad ettevõtte rolli rahvusvahelistes väärtusahelates.
“Möödapääsmatu on arendada inimeste oskusi ja teadmisi ning kujundada hoiakuid selleks, et me oleks teadlikumad, rohkem valmis kohanema järjest kiiremini muutuvas maailmas ning valmis tegutsema,” räägib Katrin. Ta lisab, et eelis on neil, kes omavad pikka plaani ning arendavad kestlikke lahendusi, milleks võivad olla tehnoloogiad sh haridustehnoloogilised, ringsed ärimudelid ja organisatsioonilised uuendused.
Säästlik majandamine ja käitumine on Katrini hinnangul vajalikud sõltumata sellest, mida nõuavad regulatsioonid. Õ辱Ա ja koostöö tulevad ka igal ajal kasuks ning avardavad võimalusi tööjõuturul.
Teemad, mida seminari lahati:
Roheoskused
Projektinäide: “Roheoskuste arendamine horisontaalselt”, kus töötati välja kestlikkuspädevuste kontseptsioon organisatsioonide kompetentside tõstmiseks, käivitati õppekavade arendamine kõrgharidus- ja kutseharidusasutustes. Jagati seniseid tulemusi ning avati uuringuvõimalusi.
Roheoskused EdTech sektoris
Projektinäide: “EdTech Talents”, kus toimub teadmussiire ning koosloome teadlaste ja ettevõtjate vahel rahvusvaheliselt. Lisaks räägiti kestlikkuspädevuste hindamise eksperimendist EdTech ettevõttes (olukorra kaardistus ja peamised väljakutsed).
üٱõٱԱ&Բ;
Loodusteaduste didaktika arendamise projekt "Õpilaste teadusliku mõtlemisviisi ning süsteemmõistelise mõtlemise kujundamine III ja IV kooliastme loodusteaduste tundides ning õpetajate vastava õpetamis- ja hindamisalase pädevuse tõstmine”. Loodusteaduslikud ained on põhiline kanal, kus me saab tõsta õpilaste teadlikkust keskkonna ja jätkusuutlikkuse teemadel. On oluline, et õpilased suudaksid mõista keerulisi süsteeme ning õpiksid lahendama probleeme.
Digitaalne heaolu
HIljuti käivitunud URMA töörühma projektid LED Education ja WINDEE, mis keskenduvad väga tugevalt õppija ja õpetaja digitaalse heaolu toetamisele. Ühiskonnas on praegu palju stressi ning ootused meie õpilastele on väga kõrged. Peab mõtlema, kuidas toetada õpilaste ja õpetajete heaolu ja seda arvukates haridustehnoloogilistes vahendites, mida õppetöös kasutatakse ning teadus- ja arendustöös luuakse.