Lapsed ja t枚枚: 鈥灻昿ilased olid 眉llatunud, et selliseid ameteid 眉ldse olemas on!鈥
T盲na, 25. aprillil kogunesid 天美影视 脺likoolis haridusteadlased, valdkonna poliitikakujundajad ja t枚枚andjad, et koos arutada laste ja noorte 玫ppimise ja t枚枚tamise seoseid ning t枚枚maailma ja koolihariduse l玫imimise v玫imalusi.
Konverentsil 鈥淭枚枚maailm koolis 鈥 v玫imalused ja vastuolud鈥 k盲sitleti kaks aastat v盲ldanud projekti 鈥淔ormaalhariduse ja t枚枚kohal 玫ppe l玫imimise teadusuuringute edendamine鈥 (FEWL) uurimistulemusi ning nende rakendamist t枚枚- ja koolielus.
Arutlusel olid koolide ja ettev玫tete koost枚枚v玫imalused laste ja noorte t枚枚ellu sulandamisel, huvihariduse ja t枚枚tegemise seosed ning t枚枚kogemuse m玫ju 玫pilaste algatusv玫imele ja tegevusv玫imekusele. Lisaks toodi v盲lja muuseumihariduse kasutamata v玫imalused t枚枚maailmaga tutvumisel. "脮ppek盲igule tulnud lapsed olid 眉llatunud, et selliseid ameteid 眉ldse olemas on!" t玫i 眉ks muuseumit枚枚taja n盲ite laste ja "p盲rismaailma" 眉hendamise t盲htsusest.
T枚枚elu peab tutvustama juba koolis
Eestis k盲ib 眉ha rohkem 玫pilasi kooli k玫rvalt v玫i vaheaegadel t枚枚l. 鈥濵eie uuringu kohaselt on selliseid noori g眉mnaasiumiastmes lausa 80 protsenti. Ka p玫hikooli 玫pilastest on mingil viisil t枚枚tanud 眉le poole ehk 52,7 protsenti,鈥 m盲rkis 天美影视 脺likooli 玫ppekavateooria dotsent Maria Erss.
T枚枚andjate hinnangutest n盲htus siiski, et t枚枚turul esimesi samme tegevate noorte ootused t枚枚kohtadele pole sageli realistilikud ning koolides ei r盲盲gita t枚枚elust piisavalt. Koolid peaksid aitama 玫pilastel varakult v盲lja selgitada, millised on nende karj盲盲riv玫imalused, huvid ja tuleviku ambitsioonid. T枚枚maailmaga tutvumine v玫iks alata ka m盲rksa varem 鈥 juba nooremas kooliastmes.
脮pilased omakorda ei taju, et 玫petajad tooksid tundides elulisi n盲iteid. 鈥濼枚枚maailm pole 玫petajate jaoks mugav valdkond juba seet玫ttu, et vanemate ootused on selles osas sageli vastandlikud,鈥 selgitas 天美影视 脺likooli alg玫petuse professor Inge Timo拧t拧uk konverentsi avas玫nades.
Koolil on ilmselgelt oluline roll p盲devuste arendamisel, mis aitavad noorel toime tulla nii akadeemilises ja igap盲evaelus kui ka t枚枚maailmas. Ehkki mitmed koolid kirjeldavadki t枚枚elu tutvustavaid praktikaid, n盲itavad uuringu andmed paraku, et t枚枚elu l玫imimine 玫ppimisse on pigem juhuslik ning s玫ltub suuresti konkreetsete 玫petajate arusaamadest ja suhtumisest ning kooli 眉ldisest t枚枚korraldusest.
Professor Timo拧t拧uk r玫hutas, et nii vabatahtliku kui ka palgat枚枚 olemuse m玫testamisel vajavad nii lapsed kui 玫petajad vanemate ja t枚枚andjate tuge, sh konkreetseid n盲iteid headest praktikatest. 鈥濼枚枚andjatel on k眉ll k玫rged ootused noorte 眉ldoskustele, kuid pigem madal valmisolek nende oskuste kujundamisesse panustada.鈥
T枚枚maailm kuulub laste ellu
Professor Timo拧t拧uk r玫hutas, et t枚枚 on laste elu loomulik osa 鈥 m盲nguks, 玫ppimiseks ja t枚枚ks vajalike oskuste seas on mitmeid kattuvusi. 鈥灻渉isosaks on eesm盲rgip盲rasus, t盲helepanu ja keskendumine, aga ka probleemide lahendamine, sotsiaalsuse ning koost枚枚 ja suhtlemine. Olulisel kohal on empaatia ja rollim玫istmine, aga ka eneseregulatsioon 鈥 p眉sivus, emotsioonidega toimetulek ning ajaplaneerimine ja sihikindlus.鈥
Eeltoodud tegevuste eristajaks on eesm盲rk. 鈥濳ui t枚枚 eesm盲rk on tulemuste v玫i v盲盲rtuse loomine, siis 玫ppimises on selleks teadmiste v玫i oskuste omandamine, m盲ngus aga reeglite piires millegi saavutamine v玫i kogemine,鈥 s玫nas professor.
Noorte motivaatoriks t枚枚le asumisel on sageli majanduslik iseseisvus. Teadlasi huvitas aga seegi, kuidas m玫jutab t枚枚tamine noorte tegevusv玫imekust ehk agentsust. 鈥濧gentsus on inimese v玫imekus juhtida enda elu, seada eesm盲rke, teha valikuid ja kaalutud otsuseid ning lahendada proleeme,鈥 loetles Erss. 鈥濻ee h玫lmab ka v玫imet teha end kuuldavaks ja oma arvamust avaldada. Samuti julgust vastu seista tajutud eba玫iglusele.鈥
Tegemist ei ole kaasa s眉ndinud v玫imega. 鈥濧gentsus areneb isiklike pingutuste ja sotsiaalse struktuuri v玫imaluste ja piirangute 眉hendamisel,鈥 selgitas Erss. 脮pilase tegevusv玫imekust toetab k玫ige rohkem 玫ppija enda sihikindlus, aga ka 玫petajate toetus ja t枚枚kogemus. Natuke ka sugu, vanus, erineva 玫ppekeelega seotud koolikultuur ja 玫pilase sotsiaal-majanduslik taust.
Kuidas noori t枚枚eluks ette valmistada?
T枚枚maailmaga puutuvad 玫pilased kokku erineval moel. M玫ju avaldab n盲iteks vanemate t枚枚tamine ja pere 眉hised t枚ised tegevused, aga ka kogukondlikud algatused. Veelgi isiklikuma kogemuse annab oma taskuraha teenimine.
天美影视 脺likooli kutsehariduse teenekas professor Krista Loogma on m盲rkis, et tihtipeale saadaksegi esimene ja 眉sna vastutusrikas t枚枚kogemus kodust. 鈥濫elk玫ige maapiirkonna noorte puhul tuli esile mitmekesine kodune t枚枚kogemus 鈥 metsat枚枚d, remondit枚枚d, p玫llut枚枚d, erinevad t枚枚d kodumajapidamises.鈥
Loogma t玫i n盲ite suurpere lapsest, kes r盲盲kis enda koduste tegemiste kaudu saadud elutarkusest. 鈥濼a t玫i v盲lja, kuidas lihtsad asjad kodus, nagu soe tuba, ei tule iseenesest. Tuba saab soojaks v盲ga suure t枚枚 tulemusel: alates sellest, et metsast tuleb puid maha v玫tta.鈥
鈥濸盲ris鈥 t枚枚ni j玫utakse erineval moel 鈥 l盲hiringi inimeste v玫i vabatahtliku t枚枚 kaudu, koolis rakendatud programmide abil, 玫pilasmaleva vm tasustatud t枚枚ampsude l盲bi. Esimesest t枚枚kogemusest v玫ib kujuneda pidev lepinguline t枚枚 m玫nes ettev玫ttes. Pidev t枚枚 kooli k玫rvalt on keeruline. Enamjaolt ei koge t枚枚maailma j玫udnud noored, et neid piisavalt toetataks. 鈥濻agedamini kogeti olukorda, kus nad 鈥瀡isati vette鈥 ja pidid iseseisvalt hakkama saama,鈥 m盲rkis Loogma.
Kaks eraldi maailma
K玫ige suuremaks pudelikaelaks noorte t枚枚maailma j玫udmisel on aga koost枚枚 puudumine koolide ja t枚枚andjate vahel. 鈥濾aatamata sellele, et on v盲ga h盲id n盲iteid, kuidas t枚枚l 玫pitu saab koolis rakendatud, j盲盲vad need kaks maailma ikkagi pigem eraldatuiks,鈥 nentis Loogma. Professori s玫nul on koolid kontakti otsimisel reeglina aktiivsem pool. 鈥濳uigi teema puudutab t枚枚andjaid v盲ga tugevalt, ei ole nende poolt v盲ga palju valmisolekut panustada.鈥
Koost枚枚 t玫hustamiseks on vajalik avatud dialoog ja ideede vahetamine, et t枚枚tada v盲lja uusi koost枚枚mudeleid ja -v玫imalusi. Oluline on korraldada 眉hiskohtumisi ning leida sobivaid viise, kuidas muuta koost枚枚 regulaarseks ja j盲rjepidevaks.
Foto: Konverentsi avas玫nad 眉tles TL脺 haridusteaduste instituudi direktor Tiia 脮un / autor: TL脺
Loe ka samal teemal ilmunud Postimehe artiklit
Novaatoris ilmunud lugu: