Teade

Catlin Vatsel: ülikoolid peaksid olema inimeste mõttemaailma kujundajad

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli nõukogu uue koosseisu üheks välisliikmeks on LHV eraisikute finantseerimise osakonna juht Catlin Vatsel. Küsisime Catlinilt, millise kogemuse ta ülikooli nõukogu töösse toob, millised teemad teda kõige enam inspireerivad ning millisena ta näeb kõrghariduse ja ülikooli rolli ühiskonnas.

Catlin Vatsel

Sissejuhatuseks palun sul ennast natukene lähemalt tutvustada - millega sa igapäevaselt tegeled ja varasemalt tegelenud oled?

Olen LHV eraisikute finantseerimise valdkonna juht. Kõrghariduse omandasin ÌìÃÀÓ°ÊÓ Tehnikaülikoolis, kus õppisin ärijuhtimist. Panganduses olen töötanud kakskümmend kaks aastat ja mul on au olnud üles ehitada kahe panga laenu valdkond nullist. See on andnud mulle hindamatu kogemuse laenu­- ja ärikeskkonna ülesehitamisega.

LHV ambitsiooniks on iga neljas kodu Eestis finantseerida LHV kodulaenuga ja soovime seda teha kõige kiiremini, parima teenindusega kliendi ootusi ületades. Minu ülesanne valdkonna juhina on tagada, et meie laenu protsessid oleksid efektiivsed, laenutoodete pakkumised atraktiivsed ja et meil töötaksid vabariigi parimad laenuhaldurid, kelle rahulolu oma tööga on kümnest vähemalt kümme. See tagab, et ka meie kliendirahulolu on 100% ja omanike ootused alati ületatud. Olen ka laenuprojektide üle otsustava laenukomitee liige, nii saan olla protsesside juures, et võimalikult hästi mõista klientide vajadusi ja ootusi. Ühtlasi olen ka LHV kõneisik meediaga laenu ja kinnisvaraturu teemadel.

Ja väljaspool põnevaid finantseerimislahenduste väljamõtlemise ja hariduse edendamise teemasid võib leida mind hobuse seljast võistlusareenil.

Millised valdkonnad sulle kõige rohkem korda lähevad ning milles tunned kaasarääkimise ja tegutsemise kirge?

Maailmas toimuvad muutused on viimase poole sajandi suurimad, vaadates kasvõi  kasvanud geopoliitilisi ambitsioone, majanduse struktuurset muutumist, vabakaubanduse vähenemist ja suurt tehnoloogilist arengut. Kiired muutused nõuavad suurt valdkondade efektiivsuse kasvu. See on läbiv temaatika globaalselt ning on jòudnud ka Euroopasse. Ühtlasi puudutab päris kindlasti ka noorte õpetamist ja haridussüsteemi, sealhulgas ka ülikoole. Kohanemine on märksõna, sest dinosaurused surevad uuesti välja.

Mind personaalselt kõnetab väga uutele ootusele vastav õpe ja haridussüsteemi innovatsioon, et vastata maailma pidevalt muutuvatele vajadustele. Oluline on tagada, et ülikoolist tulevad lõpetajad oleksid valmis muutuvaks tööturuks ning ettevõtted näeksid ülikooli kui strateegilist partnerit. Kirg tekib seal, kus näen võimalust midagi päriselt paremaks muuta. Kui saan kaasa rääkida teemades, mis loovad pikaajalist mõju ja aitavad kaasa targemale elule, siis tunnen, et tegutsen õiges suunas. Mind kõnetavad teemad, mis on seotud inimeste ja ühiskonna üldise arengu, teadmiste kasutamise ning innovatsiooniga.

Millisena näed kõrghariduse, ülikoolide ja veelgi täpsemalt ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli rolli ühiskonnas?

Kõrgharidus on uks innovatsiooni ja muutunud keskkonnaga kohanemise juurde. Ülikoolid peaksid olema inimeste mõttemaailma kujundajad ning andma teadmised ja vahendid keskkonnas paremaks toimetulekuks. ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli roll on siinkohal eriti suur, kuna siin valmistatakse ette õpetajaid, kellel on tohutu roll ühiskonna mõttemustrite kujundamisel ja nad saavad oma teadmised, kohanemisvõime, innovatsiooni viia kaudselt kõigisse valdkondadesse, kuhu nad õpetama suunduvad.

Milliste ootuste ja soovidega sa nõukogu liikmeks tulid?

Tulin andma endast parimat ja panustama haridusse. Sooviksin panustada strateegilisse juhtimisse, tuua sisse uusi vaatenurki ning tagada, et otsused oleksid läbimõeldud ja mõjuvad.

Tulen eraettevõttest, kus juhtimiskultuur ja töötajate rahulolu on tipptasemel, kuid ka ambitsioonid on erakordselt kõrged. Usun, et see on edu võti ning soovin julgustada TLÜd ambitsioonikaid eesmärke võtma.

Minu ootus oleks, et nõukogu liikmed töötaksid koos ühise eesmärgi nimel, jagades ideid ja arutledes lahenduste üle. Sooviksin näha, et nõukogu otsused ei jääks ainult paberile, vaid tooksid ka reaalset kasu ja muutusi ülikooli töösse.

Nõukogu praegune koosseis alustas küll üsna alles, aga kas oled juba leidnud enda jaoks teemad, millega TLÜs rohkem tegeleda tahaksid?

Minu jaoks on oluline läbi mõelda, kuidas tagada seda, et lõpetajate oskused vastaksid tööturu vajadustele ning ettevõtted ja avalik sektor näeksid ülikooli olulise partnerina. Kuna ka kinnisvara on mulle südamelähedane valdkond, sooviksin panustada ka ülikooli kinnisvara optimaalse kasutamise planeerimisse.

TLÜ eesmärk on olla targa eluviisi eestvedaja. Mida see sinu jaoks tähendab ja kuidas näed, et saaksid selle eesmärgi täitmisesse panustada?

Minu jaoks tähendab tark eluviis eelkõige paindlikku ja julget mõtteviisi. Hariduse, teaduse ja innovatsiooni sidumist ja eksperimenteerimist. Oskust kriitiliselt ja kompleksselt mõelda ja kõrget erialast professionaalust.

Selleks, et kiiresti muutuva maailma väljakutsetega toime tulla on vaja pidevalt õppida, edasi areneda ja ka ümber õppida. Teadmiste ja oskuste ajakohasena hoidmine on konkurentsivõimelisuse vundament.

Ambitioon olla targa eluviisi eestvedaja peegeldab pühendumust edendada sügavat teadlikkust ja oskuste arendamist, mis võimaldavad meil teha informeeritud ja jätkusuutlikke valikuid. See missioon hõlmab mitmeid olulisi aspekte, sealhulgas mõtestatud koostööd nii inimeste kui tehisaruga.

TLÜ roll õpetajate koolitajana ja nende mõttemustrite kujundajana on äärmiselt tähtis, seega on oluline tagada, et TLÜ enda õppeprotsessid vastaksid kiireti muutuva keskkonna vajadustele ning innovatiivsus ja kohanemisvõime oleksid nii toimimisprotsesside aluseks kui ka olulisemaks edastatavaks sõnumiks õppekavades. Loodan panustada läbi oma kogemuse laenu- ja ärijuhtimise valdkonnas, mis samuti vajab innovatiivsust ja kohanemisvõimet keskkonna ootustele vastamiseks.