Ülikoolidel ja teadusasutustel võtmeroll säästva arengu mõtteviisi kujundamises

TLÜ Ökoloogia Instituudi Säästva Arengu Hariduskeskuse juhataja Rea Raus osales juunis Bratislavas UNESCO töögrupi "Säästvat arengut toetav teadus" koosolekul, kus väljendatud seisukohad näevad ülikoolidel ja teadusasutustel võtmerolli ühiskonna säästva arengu mõtteviisi kujundamises.

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Ökoloogia Instituudi Säästva Arengu Hariduskeskuse juhataja Rea Raus osales juunis Bratislavas UNESCO töögrupi "Säästvat arengut toetav teadus"  koosolekul, kus väljendatud seisukohad näevad ülikoolidel ja teadusasutustel võtmerolli ühiskonna säästva arengu mõtteviisi kujundamises. 

Teadusuuringud ja kõrgharidus on asendamatud ühiskonna säästva arengu mõtteviisi kujundamisel. Töögrupp soovitab ülikoolidel ja teadusasutustel ning nende partneritel nii äri- kui ka avalikust sektorist säästva arengu temaatikat oma teadus- ning arendusprojektidesse sisse kirjutada.

Töögrupp märgib, et säästva arengu temaatika käsitlemine erinevates projektides on vajalik, pidades silmas tänapäeva ühiskondade ees seisvaid kompleksseid probleeme.

Säästva arengu temaatika toob teadus- ja arendustöö juurde huvirühmi ja partnereid lahendama probleeme, mida ühiskond defineerib olulistena. Selline koostöö toob kokku erinevate osapoolte teadmised ja kogemused, tugevdab koostöösidemeid ning aitab projektis osalejatel mõista ühiskonnas levivaid diskursusi ning projektide ellurakendamise strateegiaid ja taktikaid.

Säästev areng hõlmab  erinevate  teadusvaldkondade koostööd, peaaegu alati on säästva arengu alasesse uurimistöösse kaasatud sotsiaal- ja humanitaarteadlased.

Säästev areng aitab ühiskonnas esile tuua väärtusi, hoiakuid ja sotsiaalmajanduslikke tegevusi, mis on tekkinud lokaalselt kultuuri osana ja mis on loomu poolest säästva arengut toetavad.

Säästvat arengut toetav teadus (sustainability science) tegeleb samaaegselt nii ühiskonna kui ka teaduse uuendamisega.

Tuleviku teadus- ja arendustöös on vaja rohkem interaktiivset dialoogi erinevate teadusvaldkondade vahel ning  Ã¼hiskonna osalemist teadusprioriteetide määratlemisel.

UNESCO töögrupis "Säästvat arengut toetav teadus" osales enam kui 40 osalejat erinevate riikide ministeeriumitest, teaduste akadeemiatest, ülikoolidest ning UNESCO rahvuslikest komisjonidest.

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool on terve ning säästva eluviisi määratlenud oma prioriteetse arengusuunana ning säästva arengu temaatikaga tegeletakse nii õppekavade uuendamisel, teadustöös kui ka täienduskoolituste valdkonnas.

Loe UNESCO töögrupi "Säästvat arengut toetav teadus" raportit (inglise keeles)

Lisateave: Rea Raus,TLÜ Ökoloogia Instituut, Säästva Arengu Hariduskeskus, rearaus@tlu.ee