Ühiskonnateaduste blogi

Norra politoloog: finantskriis ja populistid on Brexitist ohtlikumad

Kuigi lõputuna näivast segadusest Ühendkuningriigi EList lahkumise ümber võib jääda mulje, et tegu on liidu põletavaima probleemiga, on palju enam tegelikult põhjust muretseda eurotsooni kindluse ja leviva populismi pärast.

konverents

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli ühiskonnateaduste instituudi kutsel külastas hiljuti Eestit rändekonverentsi "People on the Move. Migrants, Refugees, and Citizenship Rights" raames Oslo Ülikooli Euroopa õpingute keskuse professor John Erik Fossum.

Brexit ei ole ELi suurim mure. Eurotsooni ja põgenike küsimused, ebastabiilsus ELi eri osades on palju pakilisemad probleemid. Ja need on ka palju keerulisemad mured, sest see on seotud ELi võimega elada üle finantskriis ja jõukuse sisemine jaotus ELis.

Need probleemid pole kuhugi kadunud. EL pole rakendanud piisavalt meetmeid, et kindlustada end uue finantsšokiga toimetulekuks. Ei saa sugugi öelda, et EL on selleks piisavalt tugev. Ühendus on endiselt väga haavatav, eriti kui vaadata näiteks Itaaliat.

fossum konverentsil
FOTO: Erik Tikan

John Erik Fossum on tegev Erasmuse akadeemilise võrgustiku projektides, millega uuritakse Brexiti-järgset Euroopat ning ELi ja Türgi koostööd, varem uurinud ulatuslikult identiteedi, demokraatia ja põhiseaduslikkuse küsimusi ELis ja Kanadas.

Te olete viimased aastad uurinud, mida teeb Brexit Euroopaga. Kuivõrd praegu on üldse võimalik öelda, mis saab edasi ja kuidas Ühendkuningriik EList lahkub?

Praegu ma tõesti ei tea. Olukord on väga heitlik. Loodan, et nad saavutavad mingi lepingu, sest ma arvan, et muidu oleks häired väga rängad. Poliitilised jõud Ühendkuningriigis tahavad üldiselt seda. Seda oli näha ka parlamendihääletusel, kui nad lükkasid [peaminister Theresa] May ettepaneku tagasi osalt sellepärast, et tahtsid ulatuslikumat lepingut.

Ja kui mõelda näiteks nn Norra mudeli peale – vähemalt ajutise asjakorraldusena –, siis seda pole ELil keeruline kirjutada olemasolevatesse dokumentidesse sisse. Küsimus on Ühendkuningriigi poliitilises tahtes seda teha. Lihtsalt May peab muutma selle suhtes seisukohta ja EL lubaks seda. Aga selleks peab May nihutama oma punaseid jooni ja mõtlema mitte ainult oma parteile ja Põhja-Iirimaa Demokraatlikule Unionistide Parteile, vaid ka teistele Ühendkuningriigi parteidele.

Loe täispikka intervjuud professor Fossumiga .

Konverentsi "People on the Move. Migrants, Refugees, and Citizenship Rights"  programm