Haridusblogi

ERASMUS+ toob Ӱ Ülikooli vaba tahte eksperdi teadmised

Ӱ Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituut võõrustas hiljuti tunnustatud filosoofi, professorit Gabriel J.C. Mograbit Rio de Janeiro Föderaalsest ÜǴDZ (UFRJ) ERASMUS+ programmi raames. Oma õppejõuvahetuse ajal, 3.–13. veebruaril 2025, osales professor Mograbi kommunikatsioonijuhtimise magistritudengitega sisukates aruteludes vaba tahte, üleilmastumise, ühiskonna ja moraalse vastutuse teemadel.

Professor Gabriel J.C. Mograbi

Mograbi pidas külalisloenguid vaba tahte teemal kursuse KOI7046.FK Üleilmastumine ja identiteet ühiskonnas raames. Loengutes käsitleti olulisi filosoofilisi ja sotsiaalseid vaatenurki otsuste tegemisele, enesekontrollile, determinismile ning kultuurilistele erinevustele vaba tahte uskumustes, kasutades eksperimentaalse filosoofia (X-Phi) teadmisi. Interaktiivse ülesande osana tutvusid kommunikatsioonijuhtimise magistrandid Free Will Inventory tööriistaga, mis aitab hinnata indiviidi uskumusi vaba tahte kohta. Seejärel analüüsisid üliõpilased oma vastuseid väikestes rühmades professor Mograbi juhendamisel, arendades süvitsi diskussioone inimliku autonoomia isiklikest ja ühiskondlikest tõlgendustest.

Tudengite analüüsi toetamiseks olid saadaval ka individuaalsed konsultatsioonid professor Mograbiga, pakkudes võimalust veelgi sügavamaks aruteluks. Tema külaskäik toimus tänu ERASMUS+ Key Action 1 programmile, mis soodustab akadeemilist vahetust ülemaailmselt. Professor Mograbi panus rikastas Ӱ Ülikooli akadeemilist keskkonda, pakkudes ainulaadset interdistsiplinaarset perspektiivi filosoofia, neuroteaduse ja tehisintellekti ristumiskohtadest.

Professor Mograbi

Professor Mograbi toob oma loengutesse laialdase teadmistepagasi filosoofia, neuroteaduse ja tehisintellekti vallas. Tal on filosoofiadoktori kraad Rio de Janeiro Föderaalsest ÜǴDZ (UFRJ), mille raames käes ta praktikal Kalifornia Ülikoolis Berkeleys ning hiljem lõpetas ta järeldoktorantuuri Ottawa ülikooli Kuninglikus vaimse tervise uurimisinstituudis. Praegu on ta UFRJ-i kaasprofessor ning on tegutsenud külalisprofessorina Dartmouthi Kolledžis (2024) ja Ottawa Ülikoolis (2019). Tema uurimistöö hõlmab eksperimentaalset filosoofiat (X-Phi), neuroeetikat ja otsuste tegemist ning ta juhib mitmeid mõjukaid projekte, sealhulgas Filosoofia, neuroteaduse, tehisintellekti ja neuroeetika töörühma eestvedamine Brasiilia Filosoofia Assotsiatsioonis (ANPOF) ning GABLab-i (Global Arbitration in the Brain Lab) juhtimine. Lisaks tegutseb ta UFRJ-i Tehisintellekti ja Robootika Eetika Ühingu nõuandva kogu direktorina, mis rõhutab tema panust teadusesse ja eetilistesse aruteludesse.

Professor Mograbi loengud olid eriti väärtuslikud kursusele KOI7046.FK Üleilmastumine ja identiteet ühiskonnas, pakkudes interdistsiplinaarseid teadmisi, mis sidusid omavahel filosoofia, neuroteaduse ja kommunikatsiooniuuringud. Kommunikatsioonijuhtimise magistritudengitele on vaba tahte, otsuste tegemise ja moraalse vastutuse mõistmine hädavajalik, et analüüsida, kuidas inimesed ja ühiskonnad kujundavad identiteete, langetavad valikuid ja suhtlevad üleilmastunud maailmas.

Professor Mograbi

Tema ekspertiis eksperimentaalses filosoofias (X-Phi) ja kultuurilistes vaatenurkades vaba tahte teemal aitas tudengitel kriitiliselt uurida, kuidas uskumused, kognitiivsed kallutused ja eetilised aspektid mõjutavad kommunikatsioonistrateegiaid, avalikku diskursust ja meedianarratiive. Lisaks oli tema arutelu tehisintellekti, neuroeetika ja otsustusprotsesside teemal eriti aktuaalne tänapäeva meediamaastikul, kus automatiseerimine, väärinfo ja eetilised dilemmad digikommunikatsioonis on üha levinumad. Nende teemade käsitlemine andis tudengitele sügavama arusaama inimese agentsusest ja vastutusest, mis on oluline oskus mitmekesises ja kiiresti muutuvas üleilmastuvas kommunikatsioonikeskkonnas.

Ӱ Ülikool avaldab tänu ERASMUS+ programmile, mis toetab akadeemilist koostööd ja vahetust ülemaailmselt, võimaldades tuua professor Mograbi Brasiiliast Eestisse ning pakkudes magistrantidele tõeliselt rahvusvahelist õpikogemust.

 

Teksti autor on dr , kes on kultuuridevahelise kommunikatsiooni professor, Ӱ Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi kommunikatsioonijuhtimise magistrikava kuraator ning European Masters in Intercultural Communication (EMICC) õppe- ja uurimisvõrgustiku tegevdirektor.

Logo