
Eesti keele kui teise keele õpetamine
Humanitaarteaduste instituut
Mikrokraadiprogrammi "Eesti keele kui teise keele õpetamine" eesmärk on tutvustada EL keeleõppepoliitikat ja Euroopa keeleõppemapi keeleoskustasemeid, samuti eesti keele keeleoskustasemeid ja nende määramist, omandada teadmisi ja oskusi tasemekohaste materjalidest ning keeleõppeviisidest ja eesti keele didaktikast.
-
koolitusgrupp on täitunud. registreerimine ainult ootenimekirja.
Õppekava sisu
Mikrokraadiprogrammi eesmärk on tutvustada EL keeleõppepoliitikat ja Euroopa keeleõppemapi keeleoskustasemeid, samuti eesti keele keeleoskustasemeid ja nende määramist, omandada teadmisi ja oskusi tasemekohaste materjalidest ning keeleõppeviisidest ja eesti keele didaktikast. Samuti mõista eesti keele struktuuri keeleõppija vaatevinklist ning kasutada omandatud teadmisi keeleõppe suunamisel nii eesti keele tunnis kui ka teistes ainetundides. Seostada teoreetilisi teadmisi keele omandamis- ja õppimiskogemustega ning kasutada neid keelelise erivajadusega õpilaste keeleõppe toetamisel ja keeleoskuse mõõtmisel.
Keda ootame õppima?
Programmi on oodatud tegevõpetajad, kes vajavad teadmisi eesti keele kui teise keele õpetamisest ja eesti keelest keeleõppija vaates. Õppijatelt eeldatakse eesti keele oskust vähemalt C1 tasemel.
Registreerumisel märkida kool, kus töötate ning ametikoht (klassiõpetaja/aineõpetaja vms). Kui registreerunute arv ületab grupi maksimaalse suuruse (25 osalejat), eelistatakse programmi vastuvõtmisel tegevõpetajaid. Ülikoolil on õigus ootenimekirjast kursusele vastu võtta tegevõpetajaid ning mitte vastu võtta osalejaid, kes sihtgruppi ei kuulu. Vastuvõetutele ja programmist väljajäänutele saadame teavituse pärast registreerimisaja lõppu või, kui õppegrupp on komplekteerunud.
Õppekava ja -ained
Programm toimub 2024. aasta sügissemestril ning sisaldab täies mahus tasemeõppeaineid (ained põhinevad eesti keele kui teise keele ja kultuuri magistriõppel), aga õpe toimub ainult mikrokraadiõppurite grupis (ei ole koos tasemeõppe üliõpilastega).
(sügisel 2024)
Aine eesmärk on luua võimalus omandada teadmisi E2 keeleoskustasemete ja nende määramise kohta; saada kriitliine ülevaade eri keeleõppemeetoditest; omandada teadmisi ja oskusi keeleoskuse eri aspektide arendamisest, keeleõppetegevuste planeerimisest, eri õpitöövormidest ja õppe eesmärkidega kooskõlas olevate õppematerjalide kasutamisest.
Aine läbimisel on õppijal ülevaade eesti keele tasemetest (Euroopa keeleõppemapp) ja nende määramisest, keeleõppemetoodikatest, osaoskuste arendamise võimalustest ja eri õpitöövormidest, keeleõppe eesmärgistamisest ja planeerimisest, keeleõppematerjalidest jne, st alusteadmised teise keele õppest.
(sügisel 2024)
Aine eesmärk on mõista eesti keele struktuuri ja keelekasutust E2 õpetamise ja omandamise seisukohalt ning õppida E2 õppijale raskusi valmistavaid konstruktsioone seletama; arendada võimet hinnata E2 keeleõppematerjalide ja meetodite sobivust eri keeleõppesituatsioonides ja eri õppijate jaoks; arendada oskust õpetada grammatilisi konstruktsioone neile eksplitsiitselt keskendumata.
Aine läbimisel mõistab õppija eesti keele kui sihtkeele eripära, tunneb eesti keele struktuuri ja keelekasutust E2 õpetamise ja omandamise seisukohalt; teab ja oskab seletada eesti keele nähtusi; suudab hinnata E2 keeleõppematerjalide sobivust eri keeleõppesituatsioonides ja eri õppijate jaoks; suudab suunata keelekonstruktsioonide loomulikku omandamist.
Vaadake mikrokraadiprogrammi "Eesti keele kui teise keele õpetamine" tunniplaani siin.
Tunniplaani lingil klikates maandute septembri esimeses nädalas ning edasi liikumiseks (et vaadata infot järgmistel nädalatel toimuva kohta) kasutage lehe vasakul ääres asuvat kalendrit. Ruumide numbri ees olev täht näitab hoonet (S-Silva, M-Mare, A-Astra, T-Terra). Majade asukohta saate vaadata ülikooli linnaku kaardil.
Õõܻ
Aineid õpetavad eesti keele kui teise keele dotsent Tiina Rüütmaa, eesti keele kui teise keele didaktika nooremlektor Kristiina Bernhardt jt eesti keele ja kirjanduse suuna õppejõud. Programmijuht on dotsent Tiina Rüütmaa.
Ainete toimumise aeg ja koht
Mikrokraadiprogrammi "Eesti keele kui teise keele õpetamine" ained toimuvad alates 13. septembrist ülenädala reedeti (I loeng 10.15-13.30 ja II loeng 14.15-17.30). Mikrokraadiprogrammi viimane loeng on 13. detsembril. Koolivaheajal loenguid ei toimu ning detsembris on loengud kahel järjestikul nädalal:
- R 13.09 (37. nädal)
- R 27.09 (39. nädal)
- R 11.10 (41. nädal)
- R 08.11 (45. nädal)
- R 15.11 (46. nädal) - 22.11.2024 asemel
- R 06.12 (49. nädal)
- R 13.12 (50. nädal)
Vaadake tunniplaani ja ruumi siin. Tunniplaani lingil klikates maandute septembri esimeses nädalas ning edasi liikumiseks (et vaadata infot järgmistel nädalatel toimuva kohta) kasutage lehe vasakul ääres asuvat kalendrit. Ruumide numbri ees olev täht näitab hoonet (S-Silva, M-Mare, A-Astra, T-Terra). Majade asukohta saate vaadata ülikooli linnaku kaardil.
Ainete toimumise info (õppejõud, ruum, kellaaeg) on leitav rubriigis "Ainekalendrid":
- Sisestage otsingulahtrisse õppeaine kood või täpne nimetus ja vajutage nuppu "Otsi". Kui sarnase nimega aineid on rohkem kui üks, kuvatakse nimekiri. Võimalusel kasutage otsinguks ainekoodi (nt EKL7349.HT). Tunniplaani nägemiseks klikake aine nimetusel.
- Valige lehe vasakul pool asuvast kalendrist kuu ja aasta, mille kohta tunniplaani vajate.
- Tunniplaanis kuvatakse loengu toimumisaeg, õppejõu nimi ja ruumi number.
- Tunniplaanis võib ette tulla muudatusi, palun vaadake loenguinfo iga nädala alguses igaks juhuks üle.
Programmi maksumus
TLÜ humanitaarteaduste instituudi mikrokraadipogrammide, mis koosnevad tasemeõppepõhistest ainetest, maksumus on TLÜ senati kinnitatud ainepunkti maksumuse põhine (1 EAP = 70 eurot).
Mikrokraadiprogrammi "Eesti keele kui teise keele õpetamine" hind on 840 eurot (ei lisandu käibemaksu).
Arved väljastame sügissemestri alguses. Kui soovite arvet varem, märkige see info registreerimisel märkuste lahtrisse.
Ӱ Ülikooli korraldatud koolituse eest makstud tasult on füüsilisel isikul võimalik taotleda tulumaksu tagastust seaduses ettenähtud korras.
Lisainfo ja kontakt
Kõigile TÜHI mikrokraadiprogrammides õppima asujatele toimub kolmapäeval, 28. augustil 2024 kell 14.00 infotund Zoomis. Täpne teave infotunni kohta saadetakse registreerunutele e-kirjaga.
Küsimuste korral võtta ühendust allpool toodud kontaktidel:
Sarnased koolitused
Eesti kirjakeel ja eesti keele struktuur
Humanitaarteaduste instituut
Mikrokraadiprogramm “Eesti kirjakeel ja eesti keele struktuur” annab õppijale põhjalikud teadmised ja oskused eesti keele struktuurist, sh foneetikast, vormimoodustusest ja lauseehitusest, samuti eesti kirjakeele ajaloost ja arenguloost ning keelekorralduse põhimõtetest, sh nimekorraldusest ja eesti ortograafiast.
Eesti kirjandus: võtmeteosed, kontekst ja analüüs
Humanitaarteaduste instituut
Mikrokraadiprogrammis "Eesti kirjandus: võtmeteosed, kontekst ja analüüs" on võimalik omandada teadmisi eesti kirjandusest kirjandusloolisest perspektiivist, samuti teadmisi eesti kirjanduse oluliste võtmeteoste ja nende konteksti kohta ning oskusi analüüsida erinevaid ilukirjandustekste. Samuti on programmis võimalik arendada eesti rahvuskultuuri alaseid teadmisi ja tõsta üldist kultuuriteadlikkust.