kirjandus

Koolituse kood HTC0120/2

Registreerimise tähtaeg

Maht 18 EAP

Koolituse hind 1260 eurot (hinnale ei lisandu käibemaksu)

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument TLÜ tunnistus

Koolitusjuht

Eesti kirjandus: võtmeteosed, kontekst ja analüüs

Humanitaarteaduste instituut

Mikrokraadiprogrammis "Eesti kirjandus: võtmeteosed, kontekst ja analüüs" on võimalik omandada teadmisi eesti kirjandusest kirjandusloolisest perspektiivist, samuti teadmisi eesti kirjanduse oluliste võtmeteoste ja nende konteksti kohta ning oskusi analüüsida erinevaid ilukirjandustekste. Samuti on programmis võimalik arendada eesti rahvuskultuuri alaseid teadmisi ja tõsta üldist kultuuriteadlikkust.

-

Koolituse kood HTC0120/2

Registreerimise tähtaeg

Maht 18 EAP

Koolituse hind 1260 eurot (hinnale ei lisandu käibemaksu)

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument TLÜ tunnistus

Koolitusjuht

Õppekava sisu

“Eesti kirjandus 20. sajandi teisel poolel” vahendab süstematiseeritud ja tänapäevaselt mõtestatud teadmisi eesti kirjandusest 20. sajandi teisel poolel ja ka 21. sajandi alguses ning kujundab oskust iseseisvalt töötada vastavast ajajärgust pärit ilukirjanduslike ja kirjandusuurimuslike tekstidega. Saab omandada praktilise kogemuse konkreetsete ilukirjanduslike ja kirjandusuurimuslike tekstide iseseisvaks analüüsimiseks. “Eesti kirjanduse uuenemine” võimaldab omandada süstematiseeritud ja tänapäevaselt mõtestatud teadmisi eesti kirjandusest 19. sajandi viimasest veerandist kuni 1940. aastateni ning oskus iseseisvalt töötada vastavat ajajärgust pärit ilukirjanduslike ja kirjandusuurimuslike tekstidega. Kuigi ainete lugemise järjekorras on mõningane ebakõla ajaloolise järgnevusega, ei takista see mikrokraadi kui terviku õpiväljundide saavutamist. “Kirjandustekstide lähianalüüs” loob eeldused ja võimalused kirjandustekstide teoreetilise analüüsi oskuste kujunemiseks. Aine läbimise jooksul omandatakse oskused analüüsida luule-, proosa ja draamatekste.

Keda ootame õppima?

Sihtrühm on 1)  inimesed, kes soovivad saada eesti keele ja kirjanduse õpetajaks ning soovivad enne õpetajakoolituse magistrikavale astumist omandada eelteadmisi; 2) üldised kirjandushuvilised, kes soovivad oma teadmisi eesti kirjanduse valdkonnas täiendada.
Mõlema sihtrühma puhul on oluline huvi eesti kirjanduse vastu ning soov süvendada oma teadmisi selles valdkonnas. Eesti keele ja kirjanduse õpetajaks õppijate jaoks on lisaks oluline omandada teadmised, mis aitavad neil tulevikus oma õpilastele edukalt eesti kirjandust õpetada. Üldistel kirjandushuvilistel võib huvi eesti kirjanduse vastu tuleneda mitmetest erinevatest teguritest, sh huvi lugemise vastu laiemalt või soovist avardada oma kirjanduslikku ja üldkultuurilist silmaringi.

Programmis õppijal peab olema eesti keele oskus emakeelena või C1 tasemel ning vähemalt bakalaureusekraad. 

Miks tulla meile õppima?

Mikrokraadiprogrammi läbides saadakse teadmised eesti kirjanduse oluliste võtmeteoste ja nende konteksti kohta, oskused analüüsida erinevaid ilukirjandustekste ning suurenenud on teadmised eesti rahvuskultuurist ning kasvanud üldine kultuuriteadlikkus. 

Õppekava ja -ained

 

Programm toimub kahe semestri vältel ning annab kokku 18 EAP (üks aine toimub sügisel, kaks kevadel). Programm sisaldab kolme tasemeõppe aine, mille järgnevus tuleb nende lugemise graafikust tasemeõppes:
 

EKE6303.HT Eesti kirjandus 20. sajandi II poolel (sügisel 2024)
20. sajandi teise poole eesti kirjanduse ajaloo põhimõttelisemad probleemid: ühiskondlik kontekst, periodiseerimine, kirjandus ja erinevad ideoloogiad, kirjandus Nõukogude Eestis ja paguluses. Sotsialistlik realism kirjanduses. 1960. aastate eesti kirjandusuuendus, 1970. ja 1980. aastate eesti kirjandus. Taasiseseisvumine ja 1990. aastate kirjandusmurrang. Vaadeldakse ka 21. sajandi alguse olulisemaid suundmusi eesti kirjanduses. Realismi, modernismi ja postmodernismi vahekorrad. Seminarides analüüsitakse perioodi võtmeteoseid, mis on iseseisvalt läbi loetud vastavalt õppejõu esitatud nimekirjale ja seostatakse neid kirjandusloolise kontekstiga.

Loengud toimuvad sügissemestril teisipäeviti ja kolmapäeviti kell 16.15-17.45.

EKE6302.HT Eesti kirjanduse uuenemine (kevadel 2025)
Eesti kirjandus 19. sajandi viimasest veerandist kuni 1940. aastateni. Eesti kirjanduse põhimõttelisemad probleemid: elu-, vaimu- ja võimulähedus, esteetilised hoiakud realismi ja modernismina. E. Vilde mõju eesti kirjandusele (ajalooline triloogia, “Mäeküla piimamees”, “Pisuhänd”, “Tabamata ime”). A. Kitzbergi “Libahunt”. Noor-Eesti, Siuru ning Tarapita tegevus. G. Suitsu, J. Vares-Barbaruse, M. Underi, H. Visnapuu luule. A. H. Tammsaare looming („Tõde ja õigus“, „Ma armastasin sakslast“). F. Tuglase novellistika. Iseseisva Eesti Vabariigi kirjanduselu. A. Gailiti („Toomas Nipernaadi“) ja P. Vallaku looming. Näitekirjandus ja H. Raudsepp („Mikumärdi“). Arbujad (H. Talvik, B. Alver). J. Sütiste luule. 1930. aastate proosa. J. Semper, K. A. Hindrey, A. Jakobson, E. Kippel, M. Metsanurk, A. Mälk, A. Kivikas („Nimed marmortahvlil“), K. Ristikivi ( Ӱ triloogia). Analüüsitakse perioodi võtmeteoseid ja seostatakse neid kirjandusloolise kontekstiga.

Loengud toimuvad kevadsemestril kolmapäeviti ja neljapäeviti kell 12.15-13.45
 

EKE6304.HT Kirjandustekstide lähianalüüs (kevadel 2025)
Õpitakse tundma mitmesuguseid luule, proosa ja draama käsitlemisel kasutatavaid mõisteid ja kategooriaid ning rakendatakse neid tekstide praktilises analüüsis. Harjutustöid tehakse nii auditoorselt kui ka kodutöödena.

Loengud toimuvad kevadsemestril kolmapäeviti kell 16.15-17.45

Õõܻ

 

Aineid õpetavad eesti kirjanduse ja kirjandusteooria professor Piret Viires, eesti kirjanduse dotsent Ave Mattheus, eesti kirjanduse dotsent Luule Epner, kirjandusõpetuse ja eesti kirjanduse nooremlektor Joosep Susi ning teised eesti keele ja kultuuri akadeemilise suuna õppejõud. Programmijuht on humanitaarteaduste instituudi eesti kirjanduse ja kirjandusteooria professor Piret Viires.

Ainete toimumise aeg ja koht

 

Kevadsemestri ainete toimumise ajad:

  • EKE6302.HT Eesti kirjanduse uuenemine - K, N kell 12.15-13.45
  • EKE6304.HT Kirjandustekstide lähianalüüs - K kell 16.15-17.45
     

Sügissemestri aine toimumise aeg:

  • Eesti kirjandus 20. sajandi II poolel - T, K kell 16.15-17.45.

 


Vaadake mikrokraadiprogrammi "Eesti kirjandus: võtmeteosed, kontekst ja analüüs" tunniplaani ja ruume, kus ained toimuvad siinTunniplaani lingil klikates maandute septembri esimeses nädalas ning edasi liikumiseks (et vaadata infot järgmistel nädalatel toimuva kohta) kasutage lehe vasakul ääres asuvat kalendrit. Ruumide numbri ees olev täht näitab hoonet (S-Silva, M-Mare, A-Astra, T-Terra). Majade asukohta saate vaadata ülikooli linnaku kaardil.


Õppetöö ülikoolis toimub:

  • sügissemestril 02.09–13.12.2024, sh vahenädal* 21.–27.10.2024. Eksamisessioon 16.12.2024–26.01.2025.
  • kevadsemestril 03.02–18.05.2024, sh vahenädal* 24.–30.03.2025. Eksamisessioon 19.05.–20.06.2025.

* vahenädalal toimub üldjuhul iseseisev õpe ja kontaktõpet sel perioodil ei toimu.

Ainete toimumise info (õppejõud, ruum, kellaaeg) on leitav  rubriigis "Ainekalendrid":

  1. Sisestage otsingulahtrisse õppeaine kood või täpne nimetus ja vajutage nuppu "Otsi". Kui sarnase nimega aineid on rohkem kui üks, kuvatakse nimekiri. Võimalusel kasutage otsinguks ainekoodi (nt HIK6082.HT). Tunniplaani nägemiseks klikake aine nimetusel.
  2. Valige lehe vasakul pool asuvast kalendrist kuu ja aasta, mille kohta tunniplaani vajate.
  3. Tunniplaanis kuvatakse loengu toimumisaeg, õppejõu nimi ja ruumi number.
  4. Tunniplaanis võib ette tulla muudatusi, palun vaadake loenguinfo iga nädala alguses igaks juhuks üle.

Sügissemestri lõplik tunniplaan tehakse ASIO-s kättesaadavaks augustis ja kevadsemestri tunniplaan avalikustatakse jaanuaris.  

Programmi maksumus

 

TLÜ humanitaarteaduste instituudi mikrokraadipogrammide, mis koosnevad tasemeõppepõhistest ainetest, maksumus on TLÜ senati kinnitatud ainepunkti maksumuse põhine (1 EAP = 70 eurot).

Mikrokraadiprogrammi "Eesti kirjandus: võtmeteosed, kontekst ja analüüs" hind on 1260 eurot (ei lisandu käibemaksu).

Arved väljastame sügissemestri alguses. Kui soovite arvet varem, märkige see info registreerimisel märkuste lahtrisse. 

Võimalik tasuda kahes osas semestripõhiselt. Registreerimisel kirjutada vastav soov märkuste lahtrisse.

Ӱ Ülikooli korraldatud koolituse eest makstud tasult on füüsilisel isikul võimalik taotleda tulumaksu tagastust seaduses ettenähtud korras. 

Võta ühendust!

 

Küsimuste korral võtke ühendust allpool toodud kontaktidel.


 

PostiaadressNarva mnt 29, 10120 Tallinn

Telefon(+372) 640 9316

Sarnased koolitused

Eesti kirjakeel ja eesti keele struktuur

Humanitaarteaduste instituut

-

Mikrokraadiprogramm “Eesti kirjakeel ja eesti keele struktuur” annab õppijale põhjalikud teadmised ja oskused eesti keele struktuurist, sh foneetikast, vormimoodustusest ja lauseehitusest, samuti eesti kirjakeele ajaloost ja arenguloost ning keelekorralduse põhimõtetest, sh nimekorraldusest ja eesti ortograafiast.

1260 eurot (hinnale ei lisandu käibemaksu)
Vaata koolitust

Eesti keele kui teise keele õpetamine

Humanitaarteaduste instituut

-

Mikrokraadiprogrammi "Eesti keele kui teise keele õpetamine" eesmärk on tutvustada EL keeleõppepoliitikat ja Euroopa keeleõppemapi keeleoskustasemeid, samuti eesti keele keeleoskustasemeid ja nende määramist, omandada teadmisi ja oskusi tasemekohaste materjalidest ning keeleõppeviisidest ja eesti keele didaktikast.

Eesti keel
840 eurot (hinnale ei lisandu käibemaksu)
Vaata koolitust