
Heaolu ja vaimse tervise toetamine loovtegevustega
Balti filmi, meedia ja kunstide instituut
-
CV ja motivatsioonikiri - Heaolu ja vaimse tervise toetamine loovtegevustega MK
Motivatsioonikirjas palun kirjeldage mõne lausega, miks soovite mikrokraadikprogrammist osa võtta ning millised on Teie senised kogemused antud valdkonnas? Ja kõige olulisem, milliseid pädevusi-omadusi soovite endas arendada ja kuidas omandatut tulevikus kasutada?
Täname Teid kandideerimast! Kandideerimise tulemustest teavitame igaüht personaalselt emaili teel hiljemalt 05.septembril 2024.a.
BFM Koolitused
Kursusel osalemiseks tuleb kursusele registreeruda ning esitada motivatsioonikiri ja CV (lehekülje üleval punaste nuppude alt). Motivatsioonikirjas palun kirjledage mõne lausega, miks soovite mikrokraadikprogrammist osa võtta ning millised on Teie senised kogemused antud valdkonnas? Ja kõige olulisem, milliseid pädevusi-omadusi soovite endas arendada ja kuidas omandatut tulevikus kasutada?
KANDIDEERIMISE TÄHTAEG ON PIKENDATUD 02.septembrini 2024.a. Kõik, kes on registreerinud ja esitanud motivatsioonikirja, saavad vastuvõtu või sel korral kursuselt välja jäämise kohta teate e-posti teel hiljemalt 05.sept 2024.a.
Mikrokraadiprogramm "Heaolu ja vaimse tervise toetamine loovtegevustega" pakub teadmisi heaolust ja vaimsest tervisest, nende mõjuritest ja toetamisest ning võimalust omandada selleks vajalikud pädevused erinevaid loomingulisi tegevusi läbi tehes.
Õppeprogramm seob omavahel erinevaid valdkondi, mis on olulised heaolu ja vaimse tervise tegurite mõistmiseks ning nende edaspidiseks toetamiseks. Nii pakutavad teoreetilised teadmised kui praktilised tegevused on seotud inimese kui terviku, inimese ja keskkonna omavaheliste seoste ning inimese tegutsemise kontekstide mõistmisega. Erinevate loovtegevuste (visuaalkunst, muusika, liikumine jt) integreerimine vaimse heaolu toetamisel loob eeldused selleks, et iga kursusel osaleja leiab edasiseks praktiseerimiseks sobiva lähenemise, tegevused ja tööriistad Juhul, kui kunstid osalejat inspireerivad, saab ta neid kasutada oma igapäevases elus ja töös just endale ja oma kliendile sobival moel. Õppekava tutvustab erinevaid võimalusi ja valdkondade omavahelisi seoseid, toetab inimestega töötavaid spetsialiste ja pakub neile võimalusi oma töös areneda. Mikrokraadi õppekava läbimine toetab ka iga osaleja heaolu ning toimetulekut tänases kiirelt muutuvas ning pingelises maailmas.
Programmi on välja töötanud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituut (BFM) koostöös Loodus- ja terviseteaduste instituudiga (LTI). Õppekava arendust on oma tagasiside ja ettepanekute toetanud mitmed eksperdid, kompetentsikeskused ja huvigrupid.
Õppetöö toimub terve õppeaasta vältel täiendkoolituskursustena orienteeruvalt kahel korral kuus üldjuhul reedeti ja laupäeviti. Õppe eest on võimalik tasuda osade kaupa.
Õppekava moodulid ja õppejõud
Mikrokraadi õppekava koosneb sissejuhatavatest teemat avavatest koolitustest, loomingulistest kursustest ning õppekava raamistavast eriseminarist. Kursuste juhendajateks on TLÜ õppejõud ja tunnustatud praktikud.
Lahenduskeskne lähenemine enesejuhtimises (4 EAP). Käsitletakse heaolu, tervise ja tervisekäitumise mõisteid ja seoseid ning tööheaolu ja töös läbipõlemise mõjureid. Teemasid avatakse läbi eneseanalüüsi soodustavate harjutuste. Tutvutakse lahenduskeskse kommunikatsiooni põhimõtetega ning harjutatakse väikerühmades lahendusele suunavaid verbaalseid ja loomingulisi tehnikaid. Õpe on interaktiivne, eeldab avatust ja julgust ennast analüüsida ning oma kogemusi reflekteerida. Loomingulised tegevused on juhendatud ja toetavad eneseanalüüsi, ei eelda eelnevaid kogemusi või oskusi.
Kursust juhendab Loodus- ja terviseteaduste instituudi professor Eha Rüütel, PhD. Eha Rüütel on ka psühholoog, psühhoterapeut, superviisor ja coach, kelle valdkonnaks on nt lahendustekeskne loovteraapia.
Kunstiteraapilised meetodid, tehnikad, harjutused ressurssidele keskendumiseks, teadveloleku toetamiseks ja lõõgastumiskogemuse pakkumiseks (4 EAP). Kursuse raames saavad osalejad kogemuse erinevatest kunstiteraapilistest meetoditest (mandala, maskid, muudetud raamat, scrapbook, teadveloleku kunstiteraapia, jm) ja tehnikatest (joonistamine, maalimine, kollaaž, jms), mida rakendades on võimalik luua restoratiivne keskkond, mis toetab füüsilist ja vaimset heaolu.
Kursust juhendab Loodus-ja terviseteaduste instituudi
Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine (8 EAP). Tegemist on erinevatest moodulistest koosneva kursusega, mille käigus tutvustatakse erinevaid loovtegevusi, mida on võimalik kasutada teraapiliste ja toetavate tööriistadena enesejuhtimise, sisemise tasakaalu, heaolu ja vaimse tervise toetamisel. Kõik kursuse osad toetavad tegevuste rakendamist praktikas just teraapilisest vaatenurgast lähtudes. Kursuse juht on Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi muusika lektor Marit Mõistlik Tamm, PhD, kuid iga teemavaldkonna juhendaja on oma valdkonna ekspert.
Kursuse moodulid on:
Loovuse avaldumist ja heaolu toetav savitöö. Kunstiteraapilise savitöö kasutamise võimalused, loovuse avaldumist ja heaolu toetavad savitöö harjutused. Juhendajaks on Loodus- ja terviseteaduste emeriitprofessor Eda Heinla, PhD. Eda Heinla on nii TLÜ lepinguline õppejõud kui ÌìÃÀÓ°ÊÓ Perekeksuse psühholoog. Tema uurimisvaldkonnad on loovus tervise mõjurina, loovus hariduses, andekus ja loovus.
Vabastav joonistamine. Vabastav joonistamine kui võimalus enese avastamiseks ja -teostuseks, eneseleidmiseks ja loomerõõmuks. Ainet juhendab Margot Kask, MA. Margot Kask on graafik ja fotokunstnik, õppejõud ning erinevate täiendkoolituste juhendaja. Ta on õpetanud TLÜ Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis visuaalkunste, EKAs fotograafiaosakonnas, ÌìÃÀÓ°ÊÓ Vanalinna hariduskolleegiumis.
Vabastav liikumine. Irina Pähn - Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi tantsu lektor. 2014.a omandas magistrikraadi TLÜ koreograafia erialal ning temast sai kirglik ja pühedunud tantsuõpetaja. Irina on Gerd Neggo nimelise tantsuõpetaja tunnustuspreemia laureaat 2016. 1982. aastal lõpetas ÌìÃÀÓ°ÊÓ Balletikooli ja seejärel asus pikkadeks aastateks tööle Estonia teatrisse balletiartistina, kus aastate jooksul on läbi tantsinud väga mahuka klassikalise repertuaari. Olles seotud Fine 5 teatriga, sai ta võimaluse arendada end ka kaasaegse tantsu ja kunsti suunas. Selle võimaluse eest on ta väga tänulik! Mingil ajal tulid tema ellu yoga, pilates, idamaised võitluskunstid, tantsuimprovisatsioon, vaba tants, näitlemine jpm, nii et kogemuspagas on tal tänaseks üsna avar ja mitmekesine ning sealt leiab huvitavaid teadmisi ja oskusi väga erinevate sihtgruppide jaoks.
Vabad helimaastikud. Vabastavate helimaastike loomine ning kasutamine toetavate tegevuste keskkonnana ning erinevate loovtegevuste osana, vabaimprovisatsioon, visualiseerimine ja liikumiskunstid muusikalises vormistuses. Juhendavad Marit Mõistlik-Tamm, PhD ja Gerhard Lock, MA. Marit Mõistlik-Tamm on Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi muusika lektor. Gerhard Lock on Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi muusikateaduse ja multimeedia lektor, kelle uurimisvaldkondadeks on muusikateooria, muusikapshühholoogia, pedagoogika; kunstide interdistsiplinaarsed uuringud; loovus ja improvisatsioon. Lisaks tegeleb Gerhard Lock heliloomingu ja koolitamisega.
Sõnumi loomine heli ja pildiga. Loovat ja teraapilist eneseväljendust pakkuv pildi ja heliga erinevate sõnumite vormistamine, piltstsenaariumi loomine, selle alusel fragmentide filmimine, monteerimine, helindamine. Juhendajaks on Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi koolitusjuht ja külalislektor Katrin Sigijane, MSc. Katrin Sigijane kirg on arendada õpimotivatsiooni tõstvaid protsesse ja keskkondi, kombineerides osalejate senised ja omandatavad oskused avastusõppe meetodil, läbi peidetud ülesannete lahendamise, loojutustuse ja mõjustamise psühholoogia loovaks eneseväljenduseks .
Eriseminar (2 EAP). Eriseminar seob õppekava erinevad kursused õppija jaoks ühtseks tervikuks ning annab osalejate võimaluse õpitu mõtestamiseks, tegevuste reflekteerimiseks ning analüüsimiseks. Eriseminari juhendab Marit Mõistlik-Tamm, PhD (BFM).
Keda ootame õppima?
Mikrokraadi programm on mõeldud eelkõige neile, kes puutuvad oma erialases töös kokku inimestega ning vajavad selleks teadmisi heaolust ja vaimsest tervisest ning oskusi kasutada loomingulisi teraapilisi tegevusi nende toetamiseks. Seega on võimalik sihtgrupp lai kaasates nt haridusvaldkonna kõigil tasemetel töötavad õpetajad ja tugispetsialistid, sotsiaal- ja tervishoiu valdkonna spetsialistid, siseturvalisuse valdkonnas töötajad, kolmanda sektori organisatsioonide esindajad. Oluline on, et võimalik osaleja oleks valdkonnast huvitatud ning valmis omandatut kasutama taastava ja lõõgastava arengukeskkonna loomiseks.
Õppima pääsemiseks on vajalik end registreerida, koostada motivatsioonikiri ja esitada oma CV, mille alusel valitakse osalejad. Õppima asuma kutsutakse personaalselt.
Ajakava
Mikrokraadiprogramm toimub reedeti ja laupäeviti enamasti 2x kuus. Tundidest ei ole võimalik osa võtta Zoomi vahendusel. Toimumisajad sisaldavad iga päev lühemaid sirutuspause ja üht pikemat lõunapausi.
SEPTEMBER 2024 | ||
R, 27.sept kl 10:00 - 11:00 | Tutvumine kampusega (ei ole kohustuslik) | Tiiu Maar (koolitusspetsialist) |
R, 27.sept kl 11:00 - 13:15 | Eriseminar (1/4): tutvumine, mikrokraadi ülevaade, jooksvad küsimused |
Marit Mõistlik-Tamm |
R, 27.sept kl 14:00 - 17:00 | Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine: vabad helimaastikud (1/3) | Marit Mõistlik-Tamm ja Gerhard Lock |
L, 28.sept kl 10:00 - 17:15 | Kunstipõhised teraapilised meetodid, tehnikad ja tegevused eneseteadlikkuse toetamiseks: avatud stuudio (1/4) | Marika Ratnik |
OKTOOBER 2024 | ||
R, 11.okt kl 10:00 - 17:15 | Lahenduskeskne lähenemine enesejuhtimises (1/4) | Eha Rüütel |
L, 12.okt kl 14:00 - 17:15 | Lahenduskeskne lähenemine enesejuhtimises (2/4) | Eha Rüütel |
NOVEMBER 2024 | ||
R, 08.nov kl 10:00 - 17:15 | Kunstipõhised teraapilised meetodid, tehnikad ja tegevused eneseteadlikkuse toetamiseks: avatud stuudio (2/4) | Marika Ratnik |
L, 09.nov kl 10:00 - 13:15 | Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine: Vabastav joonistamine (1/3) | Margot Kask |
L, 09.nov kl 14:00 - 17:15 | Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine: Vabastav liikumine (1/3) | Irina Pähn |
R, 22.nov kl 10:00 - 13:15 | Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine: Vabad helimaastikud (2/3) | Gerhard Lock |
R, 22.nov kl 14:00 - 17:15 | Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine: Loovuse avaldumist ja heaolu toetav savitöö (1/2) | Eda Heinla |
L, 23.nov kl 10:00 - 17:15 | Lahenduskeskne lähenemine enesejuhtimises (3/4) | Eha Rüütel |
DETSEMBER 2024 | ||
R, 06.dets kl 10:00 - 13:15 | Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine: Vabastav joonistamine (2/3) | Margot Kask |
R, 06.dets kl 14:00 - 17:15 | Eriseminar (2. kohtumine): mikrokraadi lõputöö arutlus | Marit Mõistlik-Tamm |
L, 07.dets kl 10:00 - 17:15 | Kunstipõhised teraapilised meetodid, tehnikad ja tegevused vaimse heaolu toetajatena: rühmameetod II (3/4) | Marika Ratnik |
JAANUAR 2025 | ||
R, 10.jaan kl 10:00 - 13:15 | Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine /Sõnumi loomine pildi ja heliga: animatsioon (1/3) | Katrin Sigijane |
R, 10.jaan kl 14:00 - 17:15 | Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine: Vabastav liikumine (2/3) | Irina Pähn |
L, 11.jaan kl 10:00 - 17:15 | Lahenduskeskne lähenemine enesejuhtimises (4/4) | Eha Rüütel |
R, 17.jaan kl 10:00 - 17:15 | Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine /Sõnumi loomine pildi ja heliga: animatsioon (2/3) | Katrin Sigijane |
L, 18.jaan kl 10:00 - 17:15 | Kunstipõhised teraapilised meetodid, tehnikad ja tegevused vaimse heaolu toetajatena: iseseisvate tööde esitlused, kokkuvõte (4/4) | Marika Ratnik |
VEEBRUAR 2025 | ||
R, 07.veebr kl 10:00 - 17:15 | Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine /Sõnumi loomine pildi ja heliga: animatsioon (3/3) | Katrin Sigijane |
L, 08.veebr kl 10:00 - 13:15 | Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine /Loovuse avaldumist ja heaolu toetav savitöö (2/2) | Eda Heinla |
L, 08.veebr kl 14:00 - 17:15 | Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine: Vabastav liikumine (3/3) | Irina Pähn |
R, 21.veebr kl 10:00 - 17:15 | Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine: Vabastav joonistamine (3/3) | Margot Kask |
L, 22.veebr kl 10:00 - 13:15 | Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine: Vabad helimaastikud (3/3) | Marit Mõistlik-Tamm |
L, 22.veebr kl 14:00 - 17:15 | Eriseminar (3. kohtumine): Vabastavate loovtegevuste praktiseerimine | võimalusel kõik õppejõud |
MÄRTS 2025 | ||
E, 17.märts kl 23:59 | Mikrokraadi lõputöö kirjaliku osa (päevik) kausta laadimise tähtaeg | Marit Mõistlik-Tamm |
R, 21.märts kl 12:00 - 16:00 | Eriseminar (4. kohtumine): mikrokraadi lõputöö esitlemine | Marit Mõistlik-Tamm |
Võta ühendust!
Korralduslikud küsimused:
BFMi koolitusspetsialist Tiiu Maar
e-mail: tiiu.maar@tlu.ee
tel: +372 619 9903
Sisulised küsimused:
Mikrokraadi sisujuht Marit Mõistlik-Tamm
e-mail: marit.moistlik-tamm@tlu.ee
Sarnased koolitused
Vabastav liikumine helimaastikes
Balti filmi, meedia ja kunstide instituut
Liikumine ja muusika on väga tugevalt omavahel seotud - liikumine ootab alati helisid end saatma ning muusika kisub tihti kaasa end natukenegi liigutama!
Kursusel õpime nii liikumise kui helide maailma tundma ja tunnetama nii eraldiseisvatena kui omavahel kombineerides ja seame eesmärgiks nende kaudu heaolu, vabastuse ja tasakaalu saavutamise!