Kohaliku valitsemise mikrokaraadi lõpetajad tähistavad edu
Ühiskonnateaduste instituudis oli hiljuti rõõmus sündmus – 18 inimest lõpetas kohaliku valitsemise mikrokraadi programmi. Lõpetajad said tunnistused ja teadmised, mis aitavad neil paremini toime tulla oma tööalaste väljakutsetega. Ӱ Ülikooli kohaliku valitsemise mikrokraadil on partneritena kaasatud Eesti Linnade ja Valdade Liidu ning Harjumaa Omavalitsuste Liidu koostöös.
Programmi edukus ja koostöö tähtsus
Mikrokraadi koordinaatori Sulev Lääne sõnul on programmi õnnestumine suuresti seotud koostöö oskuste omandamisega. „Kui sügis algas klassiruumis suure vaikusega, siis kevadeks olid kõik juba nii palju tarkust kogunud, et omavahelistel aruteludel ja küsimustel ei paistnud lõppu tulevat,“ ütles Lääne. Lääne toonitas oma kõnes, et elukestev õpe on pidev protsess. Ta avaldas lootust, et see ei jää äsja tunnistuse saanute viimaseks ühiseks õppimiskogemuseks ja vihjas tulevastele magistriõppe võimalustele. „Oleme väga rahul, et meil on hea koostöö ministeeriumite ja teiste riiklike institutsioonidega ning mis peamine, meil on õpetamas tugevad õppejõud, oma ala spetsialistid,“ lisas ta.
Praktilise õppe väärtus
Harjumaa Omavalitsuste Liidu esindaja Andre Sepp rõhutas, et mikrokraadi projekt sündis vajadusest tõsta ametnike ja volikogu liikmete kompetentsi. Sepp avaldas lootust, et programmi lõpetanud on rahul saadud teadmistega ning motiveerivad ka oma kolleege õppima. "Harjumaal ei ole aega ja meil on vaja lahendusi kohe," märkis Sepp, rõhutades omandatud teadmiste praktilist väärtust. Ӱ linnavolikogu liige Maris Sild kinnitas Sepa sõnu, rõhutades, et lõpetajad võiksid olla selle õppe saadikud, levitades omandatud teadmisi ja oskusi laiemalt.
Kõrghariduse muutuv maastik
Ӱ Ülikooli arendusprorektor Katrin Saks tõi esile, et kõrgharidus on muutumas, kus tasemeõppe osalejate arv väheneb ja täiendusõppe osalejate arv suureneb. Ta märkis, et kuigi seadusandlik raamistik mikrokraadide osas puudub, on Ӱ Ülikooli programm näidanud, et selline haridusvorm võib olla edukas. „Koostöö valdkonna spetsialistidega on olnud programmi edu võti,“ ütles Saks.
Ӱ Ülikooli riigiteaduste tudengid Liisa Ikla ja Jüri-Andreas Järviste leidsid samuti kursusest suurt kasu. Liisa: „See kursus oli väga kasulik. Riigiteaduste tudengina me nii palju teadmisi kohaliku omavalitsuse kohta ei saa ning eriti veel seltskonnas, kus kõik on praktikud.“ Jüri lisas: „Mina näeksin vähemalt osa sellest õppest ka riigiteaduste bakalaureuse õppekava osana just selle praktilisuse tõttu.“
Kohaliku valitsemise mikrokraadist
Kaire Veinthal, Saue Vallavolikogu liige:
“Kohaliku valitsemise mikrokraad - unikaalne ja väga praktiline õppekava volikogu ja vallavalitsuse töötajatele. Julgen siiralt seda õppekava soovitada ja mul on kahju, et kooliaasta juba läbi saab. Iga loeng oli täis sisukat ja väga vajalikku informatsiooni, mis ühel või teisel moel meid kaasa haaras ning grupiliikmete mitmekesiste kogemustega segunedes elulise tähenduse sai ja tegutsema motiveeris. Õppejõud on väga kogenud erialaspetsialistid ning probleemipüstitused sellised, millega kõik mitmel tasandil suhestuda saavad alates sellest, kuidas näha oma töös tervikpilti, kujundada muutuseid tulemuslikult ja arendada kohalikul tasandil ettevõtlust kuni teenuste disaini või raha kasutamiseni nii, et otsustel oleks pikaajaline ja mõõdetav mõju.”
Mihkel Liivo, Ӱ Linnavolikogu esimehe nõunik:
“Mikrokraad annab mitmeid tööks vajalikke praktilisi oskuseid alustades KOKS-i rakendamisest ning lõpetades inimeste ja meediaga suhtlemisega. Kuid ennekõike annab see laia vaate omavalitsussüsteemi olemusest, mõtestab meie töö sisu ja laiemat tähendust. Väga kasulikud olid praktiliste õiguslike probleemide arutelud, mis toimusid nii loenguvormis, kui kohtumistel ministeeriumide, põhiseaduslike institutsioonide ja omavalitsusliitude esindajatega. Ilmselgeks boonuseks olid arutelud inspireerivate ja avatud mõtlemisega kaasõppuritega. Sellepärast mõistan vägagi hästi, miks varasemad lõpetajad on väljendanud huvi jätkukursuste järele.”
Meelis Kuusk, Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu tegevjuht:
“Osalesin sügis 2023 kuni kevad 2024 kontaktõppe vormis kohaliku valitsemise mikrokraadi koolitusprogrammis ja pean seda erakordselt arendavaks kogemuseks. Programmi käigus käsitleti kohaliku omavalitsuse olemust ja arengut, volikogu ja valitsuse suhteid, strateegilist juhtimist ning poliitika kujundamist ja ettevõtluse küsimusi KOV tasandil. Iga moodul pakkus põhjalikke teadmisi ja praktilisi oskusi, mida on võimalik kohe tööelus rakendada. Eriline väärtus sellel koolitusel oli võimalus tutvuda erinevate ministeeriumite ja ametitega ning nende töökorraldusega. Samuti andis see programm suurepärase võimaluse kohtuda teiste kohalike omavalitsuste ametnikega, vahetada kogemusi ja luua kasulikke kontakte. Olen kindel, et see koolitusprogramm on vajalik kõigile kohalike omavalitsuste ametnikele, kes soovivad oma silmaringi laiendada ja saada uusi teadmisi nii teoorias kui praktikas. Soovitan seda koolitusprogrammi kõigile, kes soovivad oma professionaalset taset tõsta ja olla kursis kohaliku valitsemise parimate praktikatega.”
Katrin Krause, Harku vallavanem:
Teise lennu värske vilistlane Harku vallavanem Katrin Krause hindab kursuse puhul enim seda, et meie, kes me tuleme erinevatest omavalitsusest ja oleme erineva akadeemilise haridusega, ei ole õpet, kus on võimalik õppida omavalitsuse juhtimist. Paljud meist on pidanud kohe tööle asuma ning igaüks on tegutsenud oma pädevuste ja kogemuste najalt. Kuna tööks vajalik pädevus on lai siis mikrokraadi kursus lisas vajalikke teadmisi ning saime ühtsed taustateadmised väga mitmes valdkonnas.
Pidulik lõpetamine
Pidulikul sündmusel tänati ka õppejõude, kes andsid oma panuse mikrokraadi õnnestumisse. Ühist tordisöömist saatis vilgas arutelu, mis peegeldas programmi edukust ja lõpetajate rahulolu. Lõpetamise tähistamine ühiskonnateaduste instituudis näitas, kui väärtuslik on mikrokraad kohaliku valitsemise spetsialistidele, pakkudes neile praktilisi teadmisi ja koostöö oskusi, mis aitavad neil edukalt töötada ja panustada oma kogukondadesse.
Tulevik
Eesti Linnade ja Valdade Liit ning mitmed teised organisatsioonid peavad oluliseks omavalitsustöötajate ja poliitikute koolitust. Paljud omavalitsused on aktiivselt selles protsessis osalenud. Mikrokraadi eesmärk on pakkuda täiendõpet kohalike omavalitsuste juhtidele ja ametnikele.
2024. aasta sügisel alustab kohaliku valitsemise mikrokraadi kolmas kursus.
Loe rohkem kohaliku valitsemise mikrokraadi kohta siit
Kohaliku valitsemise mikrokraadi tunniplaan 2024/2025