Photo by Karolina Grabowska: https://www.pexels.com/photo/woman-reading-and-writing-in-book-with-pencil-5877567/

Koolituse kood HTC0134/2

Registreerimise tähtaeg

Maht 12 EAP

Koolituse hind 840 eurot (hinnale ei lisandu käibemaksu)

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument TLÜ tunnistus

Koolitusjuht

Keeletoimetamine

Humanitaarteaduste instituut

Keeletoimetamise mikrokraadiprogrammi eesmärk on arendada oma keeletunnetust ja toimetamisoskusi, täiendada teadmisi eesti keele normist, keelekorraldusest ja kirjastamisest. 

-

Koolituse kood HTC0134/2

Registreerimise tähtaeg

Maht 12 EAP

Koolituse hind 840 eurot (hinnale ei lisandu käibemaksu)

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument TLÜ tunnistus

Koolitusjuht
 

"Mikrokraad on minu jaoks sobiv valik seetõttu, et mu eesmärk ei ole otseselt teha teadustööd,  vaid  pigem omandada vajalikke oskusi ja teadmisi, et  enda tööd hästi teha. See on justkui kõrghariduse tasemel kutseharidus."

KADRI ROOS, keeletoimetamise mikrokraadiprogrammi õppija 2022-2023

Õ辱äܲԻ徱

Mikrokraadi omandamisel suudab õppija hinnata tekstide toimetamisvajadust ja tekste keeleliselt toimetada, mõistab ja rakendab keelesoovitusi, orienteerub eesti õigekirja probleemkohtades ning tunneb kirjastamise  põhimõtteid.

Keda ootame õppima?

Mikrokraadiprogrammi sihtgrupp on keeletoimetajad, kes soovivad oma erialaseid teadmisi ja oskusi täiendada ning keelehuvilised, kes soovivad saada paremat ettevalmistust tekstide toimetamiseks. Õppimise eeldus on bakalaureusekraad või sellele vastav haridustase ning eesti keele oskus C2 tasemel.

Õppekava ja -ained

 

Programm toimub kahe semestri vältel ning annab kokku 12 EAP, sisaldades kahte tasemeõppe ainet, millest üks aine toimub sügisel, teine kevadel: 

(sügis 2024)
Õppeaine eesmärk on kujundada oskus keeleliselt ja ka sisuliselt toimetada eri liiki tekste, sh tõlketekste; anda ülevaade tekstide toimetamise ja korrektuuri põhimõtetest.

Õppeaine sisu lühikirjeldus:

  • Toimetamise tasemed ja põhimõtted.
  • Teksti toimetamisvajaduse hindamine.
  • Eri liiki tekstide (nt tarbetekstid, ajalehe-, ajakirja-, ilukirjandus-, teadustekstide) sisulise ja keelelise toimetamise spetsiifika.
  • Sagedasemad lausestus- ja sõnakasutusprobleemid.
  • Toimetamise etapid.
  • Koostöö teksti autori ja küljendajaga.
  • Korrektuur.
  • Tõlke toimetamise eripära: tõlke ja originaalkeele seosed, autori stiili ja võõrapäraste konstruktsioonide eristamine, tõlkevead ja nendest hoidumine.

Loengud toimuvad sügissemestril neljapäeviti kell 10.15-13.45.

(kevad 2025)

Ainekursuse eesmärk on tutvustada praktilist kirjastustegevust ja kirjanduslikku toimetamist. Anda ülevaade tänapäevasest kirjastustegevusest Eestis, arendada oskust orienteeruda kirjastamisprotsessi erinevates etappides ning anda kirjanduslikke, õiguslikke ja majanduslikke teadmisi, mis on vajalikud praktilise kirjastamise juures. Toimetamise osas on eesmärk tutvustada kirjandusliku toimetamise eripära ning anda toimetajale teksti spetsiifikast lähtuvaid juhtnööre, kuidas teksti toimetada, samuti arendada emakeeles väljendumise paindlikkust ja täpsust.

Õppeaine sisu lühikirjeldus:

  • Kirjastamine Eestis tänapäeval. Ilukirjanduse, teaduskirjanduse, õppekirjanduse kirjastamine. Originaal- ja tõlkekirjandus. Autoriõigus, lepingud. Käsikirjade valik. Tootmine ja finantseerimine. Raamatute trükkimine. Toetusfondid Eestis. Agendid, raamatumessid. Kirjanduse teabekeskused. Raamatute turundus ja reklaam. Auhindamine. Digitaalne kirjastamine.

Kursuse jooksul toimub õppekäik trükikotta, milles osalemine on soovitatav.

  • Teksti toimetamine lähtuvalt teksti tüübist. Autori-toimetaja-korrektori rollide selgitamine, toimetamistasandite eritlemine. Toimetatud teksti analüüs. Kirjanduslike tekstide praktiline toimetamine. Õpitakse hindama, mis on teksti need komponendid, mis peavad toimetamisel kindlasti alles jääma; kuidas keelt siluda või võimendada nii, et öeldav ütlemisviisist selgelt välja kostaks.

Loengud toimuvad kevadsemestril reedeti kell 14.15-15.45.


Vaadake mikrokraadiprogrammi "Keeletoimetamine" tunniplaani siin

Tunniplaani lingil klikates maandute septembrikuu esimeses nädalas ning edasi liikumiseks (et vaadata infot järgmistel nädalatel toimuva kohta) kasutage lehe vasakul ääres asuvat kalendrit. Ruumide numbri ees olev täht näitab hoonet (S-Silva, M-Mare, A-Astra, T-Terra). Majade asukohta saate vaadata ülikooli linnaku kaardil.

Õõܻ

 

Aineid õpetavad eesti keele professor Reili Argus, eesti keele kui teise keele dotsent Tiina Rüütmaa, eesti kirjanduse ja kirjandusteooria professor Piret Viires jt eesti keele ja kultuuri akadeemilise suuna õppejõud. 

Ainete toimumise aeg ja koht

 

Aine "Toimetamine" toimub sügissemestril alates 5. septembrist neljapäeviti kell 10.15-13.45

Aine "Kirjastamise alused ja kirjandusliku teksti toimetamine" toimub kevadsemestril 7. veebruarist reedeti kell 14.15-15.45.

Vaadake mikrokraadiprogrammi tunniplaani ja ruume, kus ained toimuvad siin

Tunniplaani lingil klikates maandute veebruari esimeses nädalas ning edasi liikumiseks (et vaadata infot järgmistel nädalatel toimuva kohta) kasutage lehe vasakul ääres asuvat kalendrit. Ruumide numbri ees olev täht näitab hoonet (S-Silva, M-Mare, A-Astra, T-Terra). Majade asukohta saate vaadata ülikooli linnaku kaardil.


Õppetöö ülikoolis toimub:

  • sügissemestril 02.09–13.12.2024, sh vahenädal* 21.–27.10.2024. Eksamisessioon 16.12.2024–26.01.2025.
  • kevadsemestril 03.02–18.05.2024, sh vahenädal* 24.–30.03.2025. Eksamisessioon 19.05.–20.06.2025.

* vahenädalal toimub üldjuhul iseseisev õpe ja kontaktõpet sel perioodil ei toimu.

Ainete toimumise info (õppejõud, ruum, kellaaeg) on leitav  rubriigis "Ainekalendrid":

  1. Sisestage otsingulahtrisse õppeaine kood või täpne nimetus ja vajutage nuppu "Otsi". Kui sarnase nimega aineid on rohkem kui üks, kuvatakse nimekiri. Võimalusel kasutage otsinguks ainekoodi (nt HIK6082.HT). Tunniplaani nägemiseks klikake aine nimetusel.
  2. Valige lehe vasakul pool asuvast kalendrist kuu ja aasta, mille kohta tunniplaani vajate.
  3. Tunniplaanis kuvatakse loengu toimumisaeg, õppejõu nimi ja ruumi number.
  4. Tunniplaanis võib ette tulla muudatusi, palun vaadake loenguinfo iga nädala alguses igaks juhuks üle.

Kogemuslood

 

Programmi maksumus

 

TLÜ humanitaarteaduste instituudi mikrokraadipogrammide, mis koosnevad tasemeõppepõhistest ainetest, maksumus on TLÜ senati kinnitatud ainepunkti maksumuse põhine (1 EAP = 70 eurot).

Mikrokraadiprogrammi "Keeletoimetamine" hind on 840 eurot (ei lisandu käibemaksu).

Arved väljastame sügissemestri alguses. Kui soovite arvet varem, märkige see info registreerimisel märkuste lahtrisse. 

Ӱ Ülikooli korraldatud koolituse eest makstud tasult on füüsilisel isikul võimalik taotleda tulumaksu tagastust seaduses ettenähtud korras. 

Lisainfo ja kontakt

 

Kõigile TÜHI mikrokraadiprogrammides õppima asujatele toimub kolmapäeval, 28. augustil 2024 kell 14.00 infotund Zoomis. Täpne teave infotunni kohta saadetakse registreerunutele e-kirjaga.


Küsimuste korral võtta ühendust allpool toodud kontaktidel:

PostiaadressNarva mnt 29, 10120 Tallinn

Telefon(+372) 640 9316

Sarnased koolitused

Eesti kirjandus: võtmeteosed, kontekst ja analüüs

Humanitaarteaduste instituut

-

Mikrokraadiprogrammis "Eesti kirjandus: võtmeteosed, kontekst ja analüüs" on võimalik omandada teadmisi eesti kirjandusest kirjandusloolisest perspektiivist, samuti teadmisi eesti kirjanduse oluliste võtmeteoste ja nende konteksti kohta ning oskusi analüüsida erinevaid ilukirjandustekste. Samuti on programmis võimalik arendada eesti rahvuskultuuri alaseid teadmisi ja tõsta üldist kultuuriteadlikkust.

1260 eurot (hinnale ei lisandu käibemaksu)
Vaata koolitust

Eesti kirjakeel ja eesti keele struktuur

Humanitaarteaduste instituut

-

Mikrokraadiprogramm “Eesti kirjakeel ja eesti keele struktuur” annab õppijale põhjalikud teadmised ja oskused eesti keele struktuurist, sh foneetikast, vormimoodustusest ja lauseehitusest, samuti eesti kirjakeele ajaloost ja arenguloost ning keelekorralduse põhimõtetest, sh nimekorraldusest ja eesti ortograafiast.

1260 eurot (hinnale ei lisandu käibemaksu)
Vaata koolitust

Eesti keele kui teise keele õpetamine

Humanitaarteaduste instituut

-

Mikrokraadiprogrammi "Eesti keele kui teise keele õpetamine" eesmärk on tutvustada EL keeleõppepoliitikat ja Euroopa keeleõppemapi keeleoskustasemeid, samuti eesti keele keeleoskustasemeid ja nende määramist, omandada teadmisi ja oskusi tasemekohaste materjalidest ning keeleõppeviisidest ja eesti keele didaktikast.

Eesti keel
840 eurot (hinnale ei lisandu käibemaksu)
Vaata koolitust