
Terviseandmete ja -informatsiooni haldamine
Digitehnoloogiate instituut
Õppekava eesmärk on kujundada teadmised ja oskused tervise ja heaolualase informatsiooni haldamiseks ja juhtimiseks, et soodustada juurdepääsu relevantsetele terviseandmetele ja -informatsioonile, mille oskuslik kasutamine võimaldab suunata poliitikaid ja meetmeid tervise ja heaolu parandamiseks.
-
Õppekava sisu
Terviseandmete ja -informatsiooni haldamise mikrokraadiprogramm koosneb õppeainetest, mis moodustavad õppija jaoks ühtse terviku. Mikrokraad koosneb 5 õppeainest: 1) Terviseinfo poliitika ja terviseinfo haldamise põhimõtted, 2) Tõenduspõhise meditsiini andmebaasid ja infootsing, 3) Terviseinfokäitumine, 4) Tehnoloogilised rakendused terviseinfo valdkonnas, 5) Terviseinfo kvaliteet, usaldusväärsus ja turvalisus. Arvestus toimub eraldi igas õppeaines.
Mikrokraadiprogrammi tunnistuse saamiseks tuleb läbida kõik programmi ained. Õppeaineid saab võtta ka üksikult (registreerudes moodulisse), sel juhul saab õppeaine läbimise kohta tunnistuse.
Keda ootame õppima?
Kuulute sihtgruppi, kui töötate avaliku või erasektori organisatsioonis spetsialistina, kes vajab teadmisi ja oskusi terviseandmete ja -informatsiooni haldamiseks ja juhtimiseks, et kasutada terviseteavet tervise edendamise ja tervishoiuga seotud otsuste vastu võtmisel või terviseharituse arendamisel.
ձ辱±¹Ã¤±ôÂá³Ü²Ô»å¾±»å
Õppekava läbinu:
- Mõistab terviseandmete ja -informatsiooni haldamise ja juhtimise protsesse, mudeleid, tehnoloogiaid, struktuure ja tegevusraamistikke.
- Omab süsteemseid teadmisi terviseinfo poliitika ja haldamise valdkonna põhimõtetest. Suudab analüüsida terviseinfokäitumist ja selle seoseid terviseinfoalase digipädevusega.
- Oskab analüüsida terviseinfo vajadust ja erinevate sihtgruppide terviseinfokäitumist.
- Omab süsteemset ülevaadet terviseinfo valdkonna tehnoloogilistest rakendusest ning tunneb ja oskab kasutada tervishoiuvaldkonna digitaalseid lahendusi.
- On pädev kasutama tõenduspõhise meditsiini andmebaase ja sooritama neis infootsinguid ning nõustama kasutajat infootsingute läbiviimisel.
- Omab süsteemset ülevaadet ja laiapõhjalisi teadmisi terviseinfo kvaliteedi ja usaldusväärsuse kontekstist, rakendab terviseinfosüsteemide standardeid privaatsuse ja andmekaitse tagamiseks.
- Oskab töötada eetiliselt problemaatilistes olukordades, olles teadlik eetilistest aspektidest, piirangutest ja ühiskondlikest vajadustest ning vahendades põhjendatud seisukohti terviseandmete ja -informatsiooni haldamise valdkonnas.
Kuidas toimub õpe?
Õpe toimub 2023 sügis- ja 2024 kevadsemestril. Õppetegevus sügissemestril toimub üle nädala teisipäeviti alates kella 16st (4 ak/h). Mikrokraadiprogrammi sissejuhatav kontaktkohtumine toimub teisipäeval, 5. septembril 2023 veebiseminaride keskkonnas Zoom algusega kell 16:00. Kevadsemestri õppetegevuse (4 akadeemilist tundi veebiseminaride keskkonnas Zoom) toimumine kavandatakse kokkuleppel osalejatega peale sügissemestri kokkuvõtete tegemist. Vt alajaotust Ajakava.
Õpe toimub tervikuna (100%) e-õppena (Moodle õpihaldussüsteem, Zoom videokohtumised). Lisaks töötad materjaliga kodus iseseisvalt ning esitad koduseid töid, ainete lõpus toimuvad eksamid või arvestused.
Õppekava ja -ained
- Terviseinfo poliitika ja terviseinfo haldamise põhimõtted (4 EAP) SÜGIS 2023. Kursus annab ülevaate, kuidas kujundada kujundada teadmisi ja oskusi terviseinfo haldamist reguleerivate poliitikate mõistmiseks ning terviseandmete korrektse, turvalise ja konfidentsiaalse haldamise põhimõtete rakendamiseks.
- Tõenduspõhise meditsiini andmebaasid ja infootsing (4 EAP) SÜGIS 2023. Kursuse eesmärk on kujundada teadmised tõenduspõhise meditsiini andmebaaside olemusest ja omandada praktilised infootsioskused.
- Terviseinfokäitumine (4 EAP) KEVAD 2024. Kursuse eesmärk on kujundada teadmisi terviseinfokäitumisest ja oskusi analüüsida terviseinfo vajadust ning erinevate sihtgruppide terviseinfokäitumist.
- Tehnoloogilised rakendused terviseinfo valdkonnas (4 EAP) KEVAD 2024. Kursuse lõpetanu omab teadmis terviseinfo valdkonna tehnoloogilistest rakendusest ja oskusi kasutada tervishoiuvaldkonna digitaalseid lahendusi tervishoiuteenuste kvaliteedi ja terviseinfokäitumise parandamiseks.
- Terviseinfo kvaliteet, usaldusväärsus ja turvalisus (4 EAP) KEVAD 2024. Kursuse läbinu omandab pädevuse terviseinfo kvaliteedi ja usaldusväärsuse kontekstist ning terviseandmete ja -informatsiooni haldamise eetilistest aspektidest ja turvalisusest.
Õ±è±è±ðÂáõ³Ü»å
Õ±è±è±ðÂáõ³Ü»å ja koolitajad, kellega puutud õppekavale õppima asudes kokku on järgnevad:
Aile Möldre, Digitehnoloogiate instituudi dotsent, PhD
Aile Möldre on kaitsnud filoloogiakandidaadi kraadi 1992. a Leningradi Kultuuriinstituudis (praegune St Peterburi Riiklik Kultuuri- ja Kunstiülikool) ja 2005. a filosoofiadoktori kraadi TLÜ-s. Aile töötab TLÜ-s alates 1991. a, tema õppe, teadus- ja arendustegevuse fookuses on aastaid olnud raamatu ajalugu, 20. sajandi raamatulugu ning nüüdisaegne kirjastustegevus ja raamatulevi. Ta on avaldanud ühe 60 teadusartikli, juhendanud üle 20 magistritöö, panustanud rahvusvahelistesse teadus- ja arendusprojektidesse. Aile on viimastel aastatel keskendunud metaandmete loomise ja haldamisega ning teavikute indekseerimise ja sisuanalüüsiga seotud õppeainete väljatöötamisele ja õpetamisele infoteaduse bakalaureuse- ja magistriõppekaval.
Aira Lepik, Digitehnoloogiate instituudi lektor, PhD
Aira Lepik on kaitsnud pedagoogikakandidaadi kraadi 1983. a Leningradi Kultuuriinstituudis (praegune St Peterburi Riiklik Kultuuri- ja kunstiülikool) ja töötanud alates samast aastast TLÜ-s erinevatel akadeemilistel ja administratiivsetel ametikohtadel. Aira õppe, teadus- ja arendustegevus keskendub infotegevuse ja –vahendamise tulemuslikkuse analüüsimisele ja hindamisele ning infoteenuste turundusele. Ta on avaldanud ühe 90 teadusartikli, juhendanud üle 40 magistritöö, panustanud rahvusvahelistesse teadus- ja arendusprojektidesse ning Erasmus Mundus rahvusvahelise magistriõppekava väljatöötamisse ja arendamisse. Aira on kaasatud rahvusvaheliste infoteaduse valdkonna erialakonverentside korraldusmeeskondades ning programmitoimkondades ja olnud kutsustud esineja rahvusvahelistel erialakonverentsidel.
Elviine Uverskaja, Digitehnoloogiate instituudi teenekas lektor, MSc
Elviine Uverskaja on kaitsnud 2003 a teadusmagistri kraadi TLÜ-s. Tema õppe, teadus- ja arendustegevus keskendub organisatsiooni, sh riigiasutuste, inforessursside ja infoteenuste efektiivsuse küsimustele. Ta on töötanud õppejõuna üle viiekümne aasta, tema loengukursuste hulka kuuluvad infopoliitika ja -strateegia, infoteenindus digitaalses keskkonnas, infojuhtimise strateegia, infootsing: allikad ja meetodid, infoarhitektuur, veebisisu analüüs ja vahendamine ning infoanalüüs ja refereerimine. Ta on avaldanud mitmeid teadusartikleid, juhendanud üle 20 magistritöö, panustanud rahvusvahelistesse teadus- ja arendusprojektidesse ning erialaterminoloogia arendamisesse.
Ivika Rande, Tartu Ülikooli Kliinikumi Medinfo keskuse infospetsialist, MA
Ivika Rande töötab Medinfo keskuses alates 2012. a, tema 2009. a Tartu Ülikoolis kaitstud magistrikraad on teoloogias. Ivika tegeleb Tartu Ülikooli Kliinikumi Medinfo keskuses meditsiinivaldkonna spetsialistide koolitamisega, viimastel aastatel oli ta kaasatud rahvusvahelisesse Erasmus+ projekti „Infokirjaoskus meditsiinis“ (2019-2020), mille eesmärgiks oli arendada meditsiinialase infokirjaoskuse alaseid teadmisi ülikooli- ja haiglaraamatukogude ja infokeskuste töötajatele, tervishoiutöötajatele, arstidele, õdedele ja meditsiiniinfo spetsialistidele üle kogu Euroopa.
Kädi Riismaa, Digitehnoloogiate instituudi lektor, PhD
Kädi Riismaa on kaitsnud 1987 a ajalookandidaadi kraadi ETA Ajaloo Instituudis. Tema õppe, teadus- ja arendustegevus keskendub organisatsiooni, sh riigiasutuste dokumendihalduse efektiivsuse küsimustele. Ta on töötanud erinevates riigiasutustes dokumendihalduse valdkonnas (nt Kodakondsus- ja Migratsiooniamet, 1993-2000; Siseministeerium, 2000-2001; Riigikantselei dokumendihalduse osakonna juhendaja, 2003-2012 jt). Ta on töötanud õppejõuna üle kahekümne aasta, tema loenguteemade hulka kuuluvad dokumendihalduse teooriad ja põhimõtted, õiguslik regulatsioon, süsteemid, teenused ning rakendused eri valdkondades. Ta on avaldanud mitmeid teadusartikleid, juhendanud üle 25 magistritöö ning panustanud rahvusvahelistesse teadus- ja arendusprojektidesse.
Marianne Paimre, Digitehnoloogiate dokumendihalduse lektor, PhD
Marianne Paimre on kaitsnud doktorikraadi 2013. a. ajakirjanduses Jyväskylä Ülikoolis Soomes ja töötanud alates 2018. aastast TLÜ Digitehnoloogiate instituudis dokumendihalduse lektorina. Ta on töötanud lektorina Tartu Ülikooli Õigusteaduskonnas (2010-2019) ning alates 2021. aastast ÌìÃÀÓ°ÊÓ Tervishoiu Kõrgkooli Elukestva õppe keskuses teadus- ja arendustegevuse koordinaatorina. Marianne õppe, teadus- ja arendustegevus keskendub terviseinformatsioonile ning terviseinfokäitumisele veebikeskkonnas. Viimase temaatikaga on seotud ka Marianne teine valmiv doktoritöö. Ta on avaldanud ligi 40 teadusartiklit ning hulgaliselt populaarteaduslikke artikleid, juhendanud 24 magistritööd ning panustanud rahvusvahelistesse teadus- ja arendusprojektidesse. Ta on oma teadustöö tulemusi tutvustanud paljudel rahvusvahelistel erialakonverentsidel.
Merle Laurits, Digitehnoloogiate instituudi lektor, MSc
Merle Laurits on kaitsnud 2004. a teadusmagistri kraadi TLÜ-s, töötanud alates 2001.a lektorina mitmetes ülikoolides ja kõrgkoolides ( ÌìÃÀÓ°ÊÓ Tehnikaülikool, ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool, Eesti ·¡³Ù³Ù±ð±¹Ãµ³Ù±ô³Ü²õkõrgkool Mainor), infoteaduse lektorina TLÜ-s töötab Merle alates 2007. aastast. Merle õppe-, teadus- ja arendustegevus on keskendunud info- ja teadmusühiskonna käsitluste, tehnoloogiate ja nende rakendamise analüüsidele ning e-teenuste kasutusega seotud temaatikale. Merle on viimastel aastatel keskendunud veebimeetriaga seotud õppeainete väljatöötamisele ja õpetamisele infoteaduse bakalaureuseõppekaval.
Riina Kuik, Tartu Ülikooli Kliinikumi Medinfo keskuse meditsiiniinfo spetsialist, MA
Riina Kuik töötab Medinfo keskuses alates 2006. a, ta on kaitsnud 2023. a ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis sotsiaalteaduste magistrikraadi infoteaduses keskendudes oma magistritöös Eesti arstide infokäitumise analüüsimisele. Riina tegeleb Tartu Ülikooli Kliinikumi Medinfo keskuses meditsiinivaldkonna spetsialistide koolitamisega, ülevaadete koostamisega meditsiinialastest infoallikatest ja nende kasutamise juhendamisega ning infopäringutele vastamisega. Viimastel aastatel oli Riina kaasatud rahvusvahelisesse Erasmus+ projekti „Infokirjaoskus meditsiinis“ 2019-2020), mille eesmärgiks oli arendada meditsiinialase infokirjaoskuse alaseid teadmisi ülikooli- ja haiglaraamatukogude ja infokeskuste töötajatele, tervishoiutöötajatele, arstidele, õdedele ja meditsiiniinfo spetsialistidele üle kogu Euroopa.
Sigrid Mandre, Digitehnoloogiate instituudi ²¹²Ô²¹±ôüü³Ù¾±°ì, MSc
Sigrid Mandre töötas aastatel 2000 kuni 2022 ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Akadeemilises Raamatukogus, alates 2022. septembrist töötab ta TLÜ Digitehnoloogiate instituudis ²¹²Ô²¹±ôüü³Ù¾±°ìuna. Alates 2008. aastast oli tema põhiliseks tegevusvaldkonnaks teadusinfo, selle otsing ja kasutamine. Alates 2015. aastast lisandus teadusandmete haldamine. Sigrid on teinud aastatel 2008–2022 teadusinfo otsingu ja haldamise koolitusi nii üliõpilastele kui õppejõududele. Aastatel 2018–2022 on ta viinud läbi teadusandmete haldamise ja avatud teaduse koolitusi õppejõududele. Paralleelselt infospetsialisti tööga on Sigrid õpetanud ka infoteaduste õppesuunal infoteaduse ja avatud ühiskonna tehnoloogiate magistriõppe kavade kursusi, mis on seotud ava-, suur- ja linkandmetega. Sigrid on juhendanud infoteaduste bakalaureuse- ja magistritöid.
Silvi Metsar, Digitehnoloogiate instituudi teenekas lektor, MSc
Silvi Metsar on kaitsnud 2000. a teadusmagistri kraadi TLÜ-s, tal on pikaajaline töökogemus infosektoris (Eesti Rahvusraamatukogu, ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Akadeemiline Raamatukogu), infojuhtimise lektorina TLÜ-s töötab Silvi alates 2007. aastast. Ta on avaldanud üle 30 artikli, juhendanud üle 20 magistritöö ning panustanud rahvusvahelistesse arendusprojektidesse. Silvi peamine fookus õppetegevuses on infoeetika ja teaberessursside õiguslikud aspektid ning intellektuaalse omandi kaitse, samuti infotegevuse juhtimine, mida ta õpetab infoteaduse bakalaureuse- ja magistriõppekaval.
Sirje Virkus, Digitehnoloogiate instituudi infoteaduse professor, PhD
Sirje Virkus on kaitsnud filosoofiadoktori kraadi 2011. a Manchesteri Metropoli Ülikoolis Ühendkuningriigis ja töötanud alates 1985. aastast TLÜ-s erinevatel akadeemilistel ja administratiivsetel ametikohtadel. Sirje õppe, teadus- ja arendustegevus keskendub infokäitumisele ja infokultuurile, andme- ja infopädevusele, info- ja teadusjuhtimisele, andmepõhisele otsustamisele ning tehnoloogia rakendamisele koolituses. Ta on avaldanud ligi 200 teadusartiklit, juhendanud 10 doktori- ja 60 magistritööd, panustanud arvukatesse rahvusvahelistesse teadus- ja arendusprojektidesse ning Erasmus Mundus rahvusvahelise magistriõppekava väljatöötamisse ja arendamisse. Sirje on kaasatud paljude rahvusvaheliste teadusajakirjade toimetuskolleegiumitesse, rahvusvahelistesse õppekavade hindamise ekspertkomisjonidesse ning konverentside korraldusmeeskondadesse ja programmitoimkondadesse ning olnud kutsustud esineja rahvusvahelistel konverentsidel.
Ajakava
29.08 kell 16:00 - 17:00 Terviseandmete ja -informatsiooni haldamise mikrokraadi infotund 05.09 kell 16:00 – 19:15 Terviseinfo poliitika ja terviseinfo haldamise põhimõtted 19.09 kell 16:00 – 19:15 Terviseinfo poliitika ja terviseinfo haldamise põhimõtted 03.10 kell 16:00 – 19:15 Terviseinfo poliitika ja terviseinfo haldamise põhimõtted 17.10 kell 16:00 – 19:15 Terviseinfo poliitika ja terviseinfo haldamise põhimõtted 31.10 kell 16:00 – 19:15 Tõenduspõhise meditsiini andmebaasid ja infootsing 14.11 kell 16:00 – 19:15 Tõenduspõhise meditsiini andmebaasid ja infootsing 28.11 kell 16:00 – 19:15 Tõenduspõhise meditsiini andmebaasid ja infootsing 12.12 kell 16:00 – 19:15 Tõenduspõhise meditsiini andmebaasid ja infootsing
Võta ühendust!
dti täienduskoolituse juht
Kersti Maidra
Olen puhkusel 17.07.-13.08. Vastan küsimustele alates 14.08.2023.
Programmi sisuga seotud küsimustes võib pöörduda mikrokraadiprogrammi juhi Aira Lepiku poole: aira.lepik@tlu.ee
Sarnased koolitused
Teadusandmete haldamine
Digitehnoloogiate instituut
Õppekava eesmärk on kujundada teadmised ja oskused avatud teaduse väljakutsetest ja praktikatest, et soodustada avatust, juurdepääsetavust ja taaskasutatavust nii teaduslikus uurimistöös, ühiskonnas kui ka üksikteadlaste, teadusavastuste ja innovatsiooni valdkonnas.
IT tark tellija
Digitehnoloogiate instituut
Õppekava eesmärk on kujundada teadmised ja oskused organisatsiooni tõhusaks digitaliseerimiseks, IKT süsteemide ning protsesside kavandamiseks, juurutamiseks ja halduseks.
Kooliinformaatika
Digitehnoloogiate instituut
Mikrokraad Informaatikaõpetaja magistriõppekavast.