EXU

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis arendatud baasretsepti alusel loodi professionaalne looduskosmeetika sari LaKreem Professional

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis arendatud baasretsepti alusel loodi professionaalne looduskosmeetika sari LaKreem Professional, mis pakub ilusalongidele ja spadele kvaliteetseid tooteid suurema aktiivainete kontsentratsiooniga. Sari vastab kõrgetele kvaliteedi- ja ohutusstandarditele, kasutades Eesti looduses leiduvaid komponente.

Maria Martšenko ja Margit Aigro. Foto: Merilyn Kibus
Maria Martšenko ja Margit Aigro. Foto: Merilyn Kibus

Eestis on looduskosmeetika valdkond olnud viimastel aastatel tugevas tõusujoones, kuid professionaalsetele kosmeetikutele suunatud toodete turg on olnud tagasihoidlik. LaKreem Professional täidab selle tühimiku, pakkudes spetsiaalselt ilusalongidele ja spadele mõeldud looduskosmeetika sarja.

LaKreem Professional on loodud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi (LTI) tooteinnovatsiooni peaspetsialisti Maria MartÅ¡enko, TLÜ LTI keemilise analüüsi katselabori juhataja Mari-Liis Leinuse ning kosmeetiku Margit Aigro koostöös. 29-aastase ilutööstuse kogemusega Aigro sõnul oli kosmeetikutel vaja oma tööks spetsiaalselt professionaalidele mõeldud looduskosmeetikat, mida saaks kasutada salongitöös suuremates kogustes ja intensiivsemate koostisosadega kui tavakasutuseks mõeldud tooted. Nii sai alguse LaKreem Professional, mis pakub praegu kokku 15 erinevat toodet.

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool oli projekti juures oluline partner, pakkudes teaduspõhist ja uuenduslikku lähenemist toote baasretsepti arendamisel. Maria MartÅ¡enko sõnul pöördusid LaKreemi brändi esindajad ülikooli poole 2021. aastal eesmärgiga luua looduskosmeetika tooteid, mis oleksid nii võimalikult efektiivsed kui ka keskkonnasõbralikud. „Meie eesmärgiks oli arendada tooted, mis sisaldaksid Eesti looduses leiduvaid komponente ning oleksid teaduspõhised,“ selgitab MartÅ¡enko.

TLÜ keemilise analüüsi katselaboris viidi läbi erinevad tooteanalüüside testid, sealhulgas kiirendatud stabiilsustestid, mikrobioloogiliste parameetrite määramine ja reoloogilised uuringud, et tagada toodete ohutus ja efektiivsus. „Uute looduskosmeetika toodete loomine on pidev katsetamine ja analüüs,“ ütleb Mari-Liis Leinus. „Meie töö oli tagada, et loodud tooted, vastaksid kõrgetele standarditele ning oleksid tõhusad ja ohutud kasutamiseks.“

LaKreem Professional pakub toodetes suuremat aktiivainete kontsentratsiooni, mis muudab need tõhusamaks professionaalses keskkonnas kasutamiseks. Erinevalt kodukasutajatele mõeldud toodetest on professionaalses sarjas toodete pakendite suurus suurem, sest salongitöös kulub kosmeetikat rohkem. Tootesarja LaKreem Professional esmaesitlus toimus 4. oktoobril Loodusmuuseumis, mida viis läbi ilugurmaan Anu Saagim.

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool ja looduskosmeetika kui sukk ja saabas

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolil on olnud oluline roll looduskosmeetika valdkonna arendamises Eestis, pakkudes ettevõtjatele ja kosmeetikutele võimalust teha koostööd ja saada teaduspõhist tuge uute toodete loomisel. LaKreem Professional on suurepärane näide sellest, kuidas ülikooli teadmised ja teaduslik lähenemine aitavad luua uusi tooteid, mis vastavad turu vajadustele ning toetavad keskkonnasõbralikkust ja kohaliku ressursi kasutamist.

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool julgustab ka teisi ettevõtjaid ülikooli poole pöörduma, sest koostöö teadlaste ja spetsialistidega aitab ellu viia uusi ja innovaatilisi ideid. 

Tootearendus EISi toel

Uudsete toodete loomise hõlbustamiseks pakub ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool koostöös ·¡³Ù³Ù±ð±¹Ãµ³Ù±ô³Ü²õe ja Innovatsiooni Sihtasutus () ettevõtetele võimalust teha koostööd ja tellida teenuseid ja arendusosaku toetuse raames. Just EISi innovatsiooniosaku toel valmis ka LaKreemi baasretsept. 

Innovatsiooniosak on EISi sihtotstarbeline toetus, et hankida tootearenduseks vajalikke teenuseid innovatsiooniteenuse pakkujalt, näiteks ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolilt. EISi toetust saab taotleda Eesti äriregistrisse kantud väike- ja keskmise suurusega ettevõtja ning projekt, mis on suunatud uudse lahenduse arendamiseks, mille teostamiseks puuduvad taotlejal ressursid, teadmised, oskused või kogemused. Toetust võib taotleda näiteks prototüübi valmistamiseks, komponentide tehnoloogiliseks arenduseks, testimiseks ja demonstreerimiseks, tootekatsetuse ja tööstusliku eksperimendi korraldamiseks, teostatavusuuringu läbiviimiseks, patendi, kasuliku mudeli või tööstusdisainilahenduse alase õiguskaitsealaseks nõustamiseks, uuringuks ja registreerimiseks, kuid ka näiteks akrediteerimiseks või sertifitseerimiseks.

Tootesari LaKreem Professional. Foto: Merilyn Kibus
Tootesari LaKreem Professional. Foto: Merilyn Kibus